Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Разруха и забрава тегнат над Венета Ботева един век след нейната смърт

4
Единственият белег върху сградата, че в този дом са живели Венета и Иванка Ботеви, е разцепена през средата паметна плоча, поставена от признателни жители на Велико Търново през 1948 година
Снимка: Здравка Маслянкова

На 27 февруари се навършват 100 години от смъртта на Венета Ботева - съпругата на поета-революционер Христо Ботев. Във Велико Търново, където е родена и живяла Венета Ботева с дъщеря си Иванка, за семейството напомня разцепена паметна плоча върху дома им. Къщата, която е паметник на културата, се руши, а приземният етаж е превърнат в склад.
   

Венета Ботева напуска този свят на 72 години, унижена и забравена от свободна България. 100 години след смъртта ѝ забравата е не по-малка. В дома й на улица „Митрополит Панарет Рашев“, носеща името на вуйчо ѝ, разрухата е повсеместна.

Огромната къща в началото на стария град във Велико Търново е с типичната архитектура на Следосвобожденска България, паметник на културата, но е в окаяно състояние. Вторият етаж е видимо необитаем, от фасадата падат парчета мазилка. Част от първия етаж е превърнат в склад, пълен с непотребни вещи и стотици касетки с празни бутилки. До него е хранителен магазин, който държат възрастните собственици на къщата на Венета и Иванка Ботеви., които отказаха да коментират за програма „Хоризонт“, споделяйки само, че им е трудно да преживяват, камо ли да направят ремонт на имота. Преди десетина години изгорял покривът на къщата на Венета Ботева, за ремонта собствениците теглили кредит, който още изплащат, коментираха само те.

Община Велико Търново може само да дава предписания към собствениците, коментира арх. Донка Колева - главен експерт в общинската дирекция „Култура“:

„Къщата е декларирана за архитектурна културна ценност в списъците на НИНКН 1980 и 1985 година. Категорията, понеже е свързано с живота на Иванка и Венета Ботеви, е от местно значение. Ние трябва да се отнасяме със съответната почит и към архитектурата, и опазването на тези сгради. Както изисква законодателството, ние правим предписания, но от моята дългогодишна практика мога да кажа, че понякога е невъзможно собствениците, поради възрастта и липсата на достатъчно средства да извършат веднага ремонтите“.

Единственият белег върху сградата, че в този дом са живели Венета и Иванка Ботеви, е разцепена през средата паметна плоча, поставена от признателните търновци през 1948 година. 

Докато поддръжката на сградата е задължение на собствениците, то състоянието на паметния знак е отговорност на Общината, уточни архитектът:

„Има едни програми, по които ние обхождаме, имаме мониторинг на тези плочи, но ето сега вие съобщавате за това и мисля, че ще вземем необходимите мерки да проверим плочата и, ако има нарушени текстове, нечетливост, да бъдат възстановени, защото това си е един вид признание какво се е случвало в този дом“.

Къщата на Венета и Иванка Ботеви не е прецедент, но общината и държавата са безсилни да опазят старините, коментира още архитект Колева“ 

„В законодателството няма форма, с която ние насила бихме казали на тези собственици да напуснат сградата, ако не могат да я поддържат. За разлика от законодателството в европейските държави, където има такъм механизъм и хората доброволно отстъпват, предават или продават имота и вземат друг, който е по техните сили и възможности“.

След последните вандалски прояви, които оскверниха гроба на Иванка и Венета Ботеви във великотърновския парк „Дружба“, доброволци и общината се задействаха и възстановиха паметната плоча и снимките на двете жени в живота на Христо Ботев.

Как гледат на сегашното състояние на къщата на Венета и Иванка Ботеви великотърновци и туристи, както и подробности – можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството

Цялата история за Елтън, Джон и Йоко чуйте в звуковия файл.

публикувано на 30.11.24 в 13:22

Да бъдеш или да не бъдеш… помилван?

Това е и хотелът, в който стаи се превръщат в команден център за екипа на президента Доналд Тръмп, който търси начин да обърне изхода от изборите през 2020 г., спечелени от Байдън. След помилването си Пийч и Блосъм се връщат в Минесота и ще са вдъхновение за следващото поколение агрикултурни специалисти. В началото на..

публикувано на 29.11.24 в 23:07
 Ива Гигова

Ива Гигова: Тенисът е присъствал непрестанно в живота ми

Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство .  Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..

публикувано на 29.11.24 в 12:24

Проект за емоционална интелигентност: Осмокласници разпознават основно страх и гняв

Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите .  Според психолозите освен с децата, трябва да се..

публикувано на 28.11.24 в 14:40
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51