Проект за нови правила за измерване потребените количества електрическа енергия бе обсъден днес в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
Идеята е потребителите, които крадат ток, да бъдат по-строго наказвани. Затова отдавна настояват електроразпределителните дружества, тъй като губят по няколко милиона лева годишно заради неправомерно присъединяване или повреда на електромерите.
След влизането в сила на новите правила, ако се установи, че потребител незаконно се е включил в мрежата на електроразпределителното дружество, то ще може да начисли на абоната в сметката му за ток потребление за 6 месеца назад, при това в много по-големи количества.
Цената на тези завишени количества ще се образува по определената от регулатора тарифа за технологични разходи, към която ще се прибавят таксата за пренос и таксата “задължения към обществото“.
По същия начин ще се изчисляват сметките на битовите потребители, който пък са хванати, че манипулират електромера. При тях обаче количествата енергия, които ще трябва да платят, ще са за 3 месеца назад.
За по-голяма точност електроразпределителните дружества ще трябва на всеки 3 месеца да проверяват електромерите, които са тяхна собственост.
Това обаче се видя тежка задача на енергийните компании. По време на обсъждането представителите на две от електроразпределителни дружества – Анжела Тонева и Гочо Чемширов посочиха, че това ще увеличи разходите им.
“По нашите предварителни изчисления считаме, че ще ни бъдат необходими над 1300 екипа по двама човека, което означава 2600 души. Тази проверка не може да бъде извършвана от отчетниците, така както е записано, тя трябва да бъде извършена от технически лица, т.е. от монтьори. Считаме, че въвеждането на тези допълнителни разходи е излишно и не е необходимо. .“, поясни Тонева.
“Тъй като всички сме наясно, че нашите разходи, които правим, това се прехвърля директно в цените на клиентите. Имаме 1 млн. и 700 електромера, което означава да бъдат осигурени нови 3 хил. и 300 човека“, посочи Чемширов.
Целия репортаж може да чуете в звуковия файл.
Подписването на договор за мир в Украйна ще е дълъг процес и до края на тази година съм сигурен, че няма да има такъв договор, а за следващите години ще видим, прогнозира проф. Румен Кънчев, бивш зам.-министър на отбраната, в интервю пред БНР. Според него е задължително да има стратегическо споразумение Русия и това е било необходимо да се..
Драматично-куклен театър - Силистра участва в 12-то издание на турския театрален фестивал "Ерол Гюнайдин" в град Акчаабат. Ще се играе пиесата "Родината или Силистра“ от класика на турската литература Намък Кемал. Написана е през 1872 г. и поставя основата на турската драматургия. Била е забранена, а авторът ѝ е бил вкаран в затвора...
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц. Алексей Пампоров от Института по философия и социология към БАН и коментира: "Вече не могат да направят нищо срещу това, което се случва в парламента, защото останалите партии са по-скоро за еврото...
Правителството прие управленската си програма. В началото на извънредното правителствено заседание премиерът Росен Желязков благодари на партньорите в коалицията: Какво пише в управленската програма на правителството "За разбирането и за помиряването на политическите и идеологическите различия, за зрелостта, която до този момент позволява на..
Британският премиер Киър Стармър заяви, че "Русия не държи всички карти във войната с Украйна" по повод на думите на Доналд Тръмп, че Русия "държи картите" в мирните преговори в Украйна, заради територията, която е завзела. Европейските лидери обявиха нови пакети финансова помощ за Киев Стармър се включи чрез видеовръзка на срещата на..
Министерството на образованието предлага специалността "Медицинска сестра" да стане защитена и обучаващите се студенти да не заплащат такси. Това е записано в нормативни промени, публикувани за обществено обсъждане. Ако те бъдат одобрени, промяната ще влезе в сила от новата учебна година и ще обхване първокурсниците в държавните университети с такава..
Регионът около Плевен съчетава хилядолетни традиции в лозарството и винарството с модерни винени изживявания . Множество исторически артефакти като Вълчитрънското златно съкровище и Бохотското сребърно находище, изложени в Регионален исторически музей – Плевен, свидетелстват за това богато минало. Тук се намира и едно от най-старите..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.