Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вероизповеданията, получаващи държавна субсидия, могат да се финансират и от чужбина

Няма да са задължени да декларират даренията си пред държавата

| обновено на 28.03.19 в 19:33
Снимка: БГНЕС

Вероизповеданията, които получават държавна субсидия, ще могат да се финансират и от чужбина и няма да са задължени да декларират даренията си пред държавата. Това подкрепиха ГЕРБ и ДПС по време на окончателното обсъждане на промените в закона за вероизповеданията, като отхвърлиха ограничителните текстове на "Обединени патриоти".

Решението предизвика напрежение в пленарната зала, прекъсване на заседанието и извънреден председателски съвет.

Депутатът Валери Симеонов подчерта, че идеята за ограничения е била засилване на контрола и изсветляване на чуждото финансиране.

"Когато едно вероизповедание получава субсидия от държавата, не е редно то да зависи от чужди, външни на България финансови потоци, защото това означава, че това вероизповедание може да бъде използвано като политически инструмент, на което сме свидетели в последните 30 години“.

"Обединените патриоти" поискаха вероизповеданията и духовните училища да бъдат задължени да декларират получаваните дарения, но и това предложение бе отхвърлено от мнозинството депутати.

Йордан Цонев от ДПС обясни, че е имало консенсус по забраната за финансиране на вероизповеданията отвън, но с изключение на мюсюлманското вероизповедание, всички останали са били против.

Председателят на парламентарната група на ГЕРБ в оставка Цветан Цветанов обясни, че са се съобразили с Българската православна църква, които категорично не са били съгласни да им бъдат ограничени допълнителните финансови средства, които получават като дарение.

"Трябва да бъдем тези, които да приемаме закони, които да намаляват всякакво възможно напрежение в обществото. Имахме срещи при патриарха. Казаха, че те няма да имат съгласие, ако в закона бъде записано, че се ограничават всякакви възможни дарения, които биха могли бъдат получени".

Пред „Хоризонт“ Варненският и Великопреславски митрополит Йоан заяви, че църквата се е обявила против ограничаването на даренията, защото те представляват свободен акт, чиято анонимност не трябва да бъде нарушавана:

"БПЦ разчита на дарения. Нашите дарения са изцяло тук вътрешни и няма защо така да се поставя въпроса, че единствено тя е против. Всички вероизповедания бяха против това. В края на крайщата църквата е отделена от държавата и държавата няма как да иска да овладее на сто процента църквата".

Окончателно беше одобрена и поправката, която позволява задълженията на Главното мюфтийство към държавата да бъдат разсрочени за 10 години.

Разсрочването ще стане по модела на търговските дружества. Такава процедура е разписана в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, но тя се отнася за стопански субекти и няма как да се приложи за вероизповедание. Ще бъдат фиксирани и всички основни условия. За срока за отсрочване ще тече и лихва. Ще се изисква и предварително обезпечение в размера на главницата и лихвата до крайния срок за отсрочване.

Вносителите заявяват, че промените не са опрощаване на задължения, а отсрочка, с която ще се даде възможност за спиране на всички производства, които в момента са изискуеми към част от вероизповеданията и заплатите на духовниците ще могат да бъдат изплащани. Ще се изисква и предварително обезпечение в размера на главницата и лихвата до крайния срок на отсрочване.

НАП ще е оторизирана да следи начина, по който се изпълнява цялата процедура.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Захариева нареди да бъде извикан турският посланик заради Закона за вероизповеданията

Министърът на външните работи Екатерина Захариева е наредила в Министерството да бъде извикан турският посланик в София Хасан Улусой по повод на твърденията на турския ѝ колега, че Анкара се е намесила в поправките на Закона за вероизповеданията, научи..

обновено на 28.03.19 в 18:37
ВИЖТЕ ОЩЕ

Депутатите гласуват промените в Закона за съдебната власт

Близо час продължи почивката на депутатите, която беше поискана от БСП - Обединена левица. Това стана минути преди да бъде гласувани промените в Закона за съдебната власт, който забранява на членове на Висшия съдебен съвет  с изтекъл мандат да..

публикувано на 15.01.25 в 11:30

Ускоряване на годишната инфлация в България в края на 2024 г. до 2,2%

Инфлацията в нашата страна се ускорява през декември 2024 г. спрямо година по-рано до 2,2% от 2,1% през ноември, достигайки 5-месечен връх, показват данни на Националния статистически институт (НСИ). Спрямо ноември индексът на потребителските..

публикувано на 15.01.25 в 11:19
Снимката е илюстративна

Отпадна ограничението за движение на камиони по пътя Кърджали - Ардино

Отпадна ограничението за движение на камиони по пътя Кърджали - Ардино, което е в сила от 13 януари, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура". За БТА областният управител Никола Чанев каза, че  няма населени места без ток на територията на..

публикувано на 15.01.25 в 11:08
Георги Малчев и Ваня Ананиева

Фондация "Предай нататък" отчита успешна коледна кампания, предстоят за 8 март и Великден

" Огромна част от здравето зависи от това какви емоции изживяваме, как гледаме на света ." Това каза в интервю за БНР Георги Малчев от Фондация "Предай нататък". Фондация "Предай нататък" създава радост за възрастни хора от общински домове..

публикувано на 15.01.25 в 11:01
Министрите на вътрешните работи на България Атанас Илков и на Турция Али Йерликая и министърът на миграцията на Гърция Николаос Панайотопулос (отляво надясно) - Истанбул, 14 януари 2025 г.

България, Гърция и Турция продължават сътрудничеството срещу нелегалната миграция

На тристранна министерска среща между България, Гърция и Турция в Истанбул бе постигнато споразумение за сътрудничество срещу нелегалната миграция и мрежите за контрабанда. Вътрешните министри на България и Турция и министърът на миграцията..

публикувано на 15.01.25 в 10:58

Над 460 деца са преминали през услугите на "Карин дом" през миналата година

Над 460 деца са преминали през услугите на "Карин дом" през миналата година . Това обяви пред БНР изпълнителният директор на фондацията Антоанета Иванова.  По думите ѝ подкрепата от държавата за услугите на "Карин дом", за да достигат до деца с..

публикувано на 15.01.25 в 10:57

Санират 26 сгради в Кюстендилско със средства по "справедлив преход"

26 блока и сгради ще бъдат санирани в Кюстендил, Бобов дол и Дупница с безвъзмездно отпуснати по т.нар. "справедливия преход" средства, отпуснати от ЕК за трите региона - Кюстендил, Перник и Стара Загора, където предстои закриване на въглищните..

публикувано на 15.01.25 в 10:57