Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Музея на литовския език

4
Снимка: Марта Младенова

В Деня на славянската писменост и култура ще разкажем и за един език, който не принадлежи към нашата езикова група, но има голямо влияние от нея. Литовският е най-старият индоевропейски език, който все още се използва и е запазил голяма част от фонетиката и граматиката си.

Музеят на литовския език представя историята му чрез различни игри и практически занимания, насочени към учениците. Да се пренесем в ученическите си години ни помага уредникът на музея Довиле Билевичиюте. Заставаме през 32 букви - 12 гласни и 20 съгласни.

„Литовската азбука представяме с дървени печати. На всеки от тях е изобразена една буква и произходът й. Така изучаваме нашите букви и ги показваме на другите хора. Моля, опитайте и вие.“

Посягам към буквата М, с която започва името ми. Естествено, от латински произход, както и повечето букви в литовската азбука. Има и няколко цветни печата, които обозначават букви с по-различна история - например - Ч, Ж и Шидват от чешки език, а А, И, У - от полската азбука.

„Ние имаме уникални литовски букви, които се произнасят удължено“, разказва Довиле Билевичиюте.

„Те са създадени преди много време от литовците. Например удълженотоАе създадено от Даниелюс Клейнас през 1653-година. Той е написал първата граматика в литовския език и е използвал тази буква в неговата книга. Тази буква е на няколко века. Удълженото У е най-новата буква и е създадена от Йонас Яблонскис. Той е един от най-големите литовски лингвисти.“

А съвременните литовски лингвисти са избрали да представят езика чрез цветни и забавни детски игри. Затова заставаме пред различни кутии, в които се съдържат думи на различни езици. Тази игра е за думите в литовския език, които пътуват по света и се използват и в другите езици. Част от тях идват от латински.  

„Магазин и войник са пример за думи, които идват от латински език. От руски имаме други думи, а интересното е, че в руския език се използват няколко думи, които всъщност произхождат от литовски. Всъщност, имаме три индоевропейски езика, които се използват в Европа. В нашия музей те са изобразени като овощна градина. Дърветата представят различните езикови групи – например германската, славянската, балтийската и други. Плодовете на всяко дърво показват различните езици в неговата група. Ако погледнем към славянските езици, ще открием плодове с украински, руски, беларуски, български език. Дървото на балтийските езици е много по-малко. Тук откриваме литовски и латвийски.“ 

От балтийските езици има и много, които отдавна се считат за мъртви.

„Това, което е много интересно за литовския език е, че той е най-старият индоевропейски език, който все още се използва. В нашия език са запазени много архаични елементи, най-вече във фонетиката и донякъде в граматиката. Езиковедите са убедени, че тези елементи са такива, каквито са били и преди векове, без особени промени. Балтийските езици са много близки до славянските и имаме много общи думи - например "крава", която звучи много сходно на български, руски и литовски.“

Има много думи, които звучат еднакво почти на всички езици - не само в славянските и балтийските, но и при германските. Такива са например "майка", донякъде "баща" или "папа", цифрите и някои думи за части на човешкото тяло звучат много сходно - нос, око.

Разбира се, можем много да кажем за думите и тяхната история. Довиле е убедена, че езикът ни обединява, а не ни разделя и че езикът е такъв, каквито сме и ние. И докато говорим, спираме пред бюро с 20-те тома на Речника на литовския език.

„Доколкото знам това е един от най-големите речници в света, защото няма друг с толкова прецизно описание на всички значения на думите и премери за тяхната употреба. Има невероятни думи, които се използват само в едно - две населени места. Лингвистите непрекъснато обикалят и събират такива думи, които за нас са съкровища. Ние непрекъснато пътуваме, събираме нови думи и нови значения на вече познати думи, изучаваме как те се променят във времето и в различните региони на страната.“

Билевичиюте прочита една от най-интересните думи в литовския език.  

„Тази дума е интересна и за литовците, защото повечето от тях не я знаят. Тя означава онзи звук, който веригите издават, когато се движат и се удрят в земята.“

Тази дума се използва в художествената литература, за която с Довиле Билевичиюте си обещаваме да говорим друг път. Истината е, че сега е мой ред да й разкажа за българската азбука и за Деня на славянската писменост и култура, за който получаваме поздравления и от Вилнюс.

В Музея на литовския език можете да се разходите и в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
сем. Бибас

Дани Миран: Това, което се е случило със семейство Бибас, е истински геноцид

Снимки на двете рижи момченца Ариел и Кфир Бибас станаха символи на протестите с искане за завръщане на заложниците, които бяха отвлечени в Газа през октомври 2023 година. Напразно в центъра на Тел Авив честваха първия рожден ден на Кфир. Момченцето е било жестоко убито още през миналия декември от терористи от непозната досега ислямистка..

публикувано на 23.02.25 в 06:22

Столична община и Българската хранителна банка осигуриха храна за над 600 бездомни

Близо 600 бездомни хора, настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти благодарение на съвместната инициатива на Столична община и Българската хранителна банка (БХБ). Кампанията, инициирана от заместник-кмета Надежда Бачева, не просто осигури най-необходимото за хората в нужда, но и изпрати силно..

публикувано на 23.02.25 в 05:44

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38