Бившият директор на Фонда за лечение на деца професор Владимир Пилософ и председател на Българската педиатрична асоциация коментира, че е необходимо да има диференцирано заплащане на болниците, които поемат най-тежките случаи с болни деца.
"Трябва да има по някакъв начин диференцирано заплащане на онези болнични структури, които поемат най-тежките пациенти. Това са университетски и национални болници, в които има разкрити отделения за деца. Там в крайна сметка се лекуват най-сложните случаи и за тези най-сложни случаи трябва да се намери начин за финансиране. Ето в това се състоят трудностите. Надявам се с подкрепата и на Лекарския съюз и, ако щете, и държавата, да решим тези проблеми."
"В ранната детска възраст и особено във възрастта до 5 пет години науката отдавна е доказала, че всеки инвестиран лев в този период от развитието на детето се възвръща седем пъти. Ние, лекарите педиатри, в една декларация на Българската педиатрична асоциация по случай 1 юни напомняме, че сегашния статут на лекарите и на лечебните заведения, работещи с деца, е все още далеч от тази философия. Исканията ни за подобряване на финансирането в детското здравеопазване са искания за доброто на нашите деца", заяви проф. Владимир Пилософ в предаването "По първи петли".
"Детската смъртност намалява. Тя определено е по-ниска, отколкото, да кажем, преди 20-30 години, но все още не е достигнала онова равнище, което има примерно в Европейския съюз. В България има доста голяма диспропорция в детската смъртност. От стойности, които са близки до тези в Европа - това примерно важи за София, за сметка на това в някои региони на страната тя е двукратно, трикратно по-голяма. И тези несъответствия, диспропорции трябва по някакъв начин да бъдат постепенно премахнати", посочи лекарят.
"Не повече от 300-350 деца в годината имат нужда от изпращане евентуално в чужбина, когато действително не е възможно те да получат необходимата медицинска помощ в България. В останалите случаи се отнася за лечение в България", допълни проф. Пилософ.
Повече за позицията на бившия директор на Фонда за лечение на деца чуйте в звуковия файл.
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..
Със съмишленици обмисляме създаване на политически проект , когато сме готови - тогава ще го обявим. Това каза пред БНР Корнелия Нинова, бивш..