Българинът изцяло е съсредоточен върху постигането на материални блага. 81% от анкетираните в изследване на Института за изследване на обществата и знанието към БАН казват, че българите трупат материални блага. За тях сметките в банката, притежанието на апартаменти и автомобили, екскурзии в чужбина и скъпи вещи са по-важни от идеалите и каузите.
От едно общество на идеали и възвишеност хората бяха принудени да оцеляват – с това си обяснявам високия процент на хора, които са ориентирани изключително към постигане на материални цели, коментира пред БНР проф. Емилия Ченгелова – зам.-директор на Института.
Тя подчерта, че 46-50% от хората са склонни да нарушат правилата в името на постигане на лични цели. По думите ѝ, това е опасна тенденция. Проф. Ченгелова обясни резултата:
„Близо половината от хората считат, че законите са неадекватни, нерелевантни, трудни за приложение, пълни с различни вратички. Хората считат за съвсем приемливо и нормално да нарушават правилата, когато те им пречат. За тях добрият закон е този, който не пречи, а този, който поставя някакви препятствия, се счита за лош. Това не говори добре за нашата правова култура“.
Около половината от хората не приемат социалните норми и ги считат за остарели и неадекватни, отбеляза още проф. Емилия Ченгелова. По думите ѝ, само 34% са законопослушните.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..
България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС. Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..
Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..
Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..
След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..
"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер. Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..