Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Смилян и Житница се побратимяват

Съюзът на наденицата и боба - предложен във видеоклип в мрежата

| обновено на 07.06.19 в 16:57
Снимка: ЕМО Етър

Уникално предложение за побратимяване отправи пловдивското село Житница на смолянското Смилян чрез видеоклип в интернет.

Видеоклипът е като в сцена от стар филм. В него мъж с таке, елек, разкопчана риза и вратовръзка излиза отпред. Зад него, облечени като през Възраждането, са наредени съселяните му. Жена държи на поднос куп наденици. А мъжът казва: 

„Ние сме от село Житница – селото на наденицата“. Възрастен човек застава пред камерата и наднича отблизо в нея. В един глас всички му крещят да се махне от там. Той се отстранява, а мъжът с такето продължава:

„Ние искаме да отправим обръщение към село Смилян – селото на боба. Вашия боб всеки го знае. Ние правим наденици, вкусни наденици! Открай време сме в една чиния! Да вземем да се побратимим!“

Всички едновременно го подкрепят: „А така, де! Да си станем боб с наденица!“.

На преден план излиза дама със сукман и наметнат плетен шал с думите:

„Ама не познаваме никого там, а те май са сменили и кода. Затова правим този клип, за да го пуснем в интернет. Може някой от Смилян да го види и да го покаже на кмета. И всеки да го праща, щото не се знае кой кого познава! Това е! Хайде сега да си направим една снимка!“.

И видеозаписът завършва. След него е публикуван призив:

„Ние от село Житница искаме да припомним на всички, че освен какво да ни разделя, има и какво да ни събира. Че когато всеки си намира повод да обърне гръб на другия, ние търсим поводите, които ни събират на една маса. Че когато помежду ни има разстояние, то е там само, за да изчезне. Затова каним село Смилян да направим това, което две български села никога не са правили. Да се побратимим. Пък да съберем на една трапеза легендарния смилянски боб и вкусната житненска наденица и да празнуваме ония поводи, които си нямат празник – селата, които се събират, храната, която носи българския вкус, нашия си боб и нашата си наденица. Ей това всички го обичат!“.

В резултат на предложението кметът на Смилян Чавдар Червенков внесе докладна до Общинския съвет в Смолян и получи одобрението на местния парламент за побратимяването с Житница:

„В процес сме да обмислим отговора на тяхното чаровно питане. Мисля, че ще отговорим по подходящ начин. Идеята е прекрасна. Така или иначе сме в една чиния, поне да се побратимим. Това е много позитивно. Дано в бъдеще такива неща да се случват“.

Няма човек в Смилян, който да не знае за видеоклипа и предложението на хората от Житница.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Звездите слизат на земята - за астрофотографията като любов от пръв поглед

"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...

публикувано на 20.05.25 в 10:40
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53