Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Студенти показват изложба за дигитални технологии със стари вещи

Изложба на студенти от Националната художествена академия
Снимка: Добромир Видев

Изложбата на студентите от магистърска програма "Дигитални Изкуства" в Националната художествена академия отправя послания за това как трябва да подхождаме към технологиите с мисъл за планетата.

Сигурно имате някой забравен 20 годишен мобилен телефон, уокмен от детските години или развалени кабели от първия си компютър. Студентите от магистърска програма "Дигитални Изкуства" са превърнали част от тези предмети в изкуство.

"Беше интересен въпроса защо въпреки това усъвършенстване на технологиите и пропагандиране, че имаме всичко, от което се нуждаем ние все пак поддържаме интереса към старите технологии", обяснява Пепа Паришева.

"Сега колкото повече се автоматизира ежедневието ни, толкова повече оставяме някакви банални и ежедневни процеси да ни ги решават машини и започваме да не се замисляме за обикновени неща. Ежедневни дейности и така почваме нашето мислене да се автоматизира."

Марио разказва за творбата си :

"Тук пише, че бъдещето е безжично както целия свят се стреми към безжичното бъдеще, но всъщност излиза така, че бъдещето не е безжично, защото дори безжичното бъдеще има нужда от инфраструктура, по която да работи съответно това са кабели," казва Марио.

Гласът на Александра е записан на лента, която излиза от машината и се връща в нея.

"Много харесвам уокмена като малка много обичах да слушам на уокмен неща. Това ми беше първото устройство и е супер симпатично и това най-малкото е първото нещо, което безжично можеш да носиш със себе си насам натам и от него тръгна всичко останало музикално. Посланието е, че всичко старо може да се използва отново дори да е счупено, дори сам да си го счупиш както в случая да се използва по нов начин. Ако можете не си хвърляйте старите предмети, а ги ремонтирайте. Възпитава техническото във Вас. Тези всички нещо, които се правят и използват трябва да отидат някъде много части не се рециклират изобщо остават на бунищата и просто стареят."

Изложбата на студентите от магистърска програма "Дигитални Изкуства" в Националната художествена академия е до втори юли в София.

Повече можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ВМА е с изцяло реновиран Център по трансфузионна хематология

ВМА е с изцяло реновиран Център по трансфузионна хематология. Създаден преди 30 години той обезпечава с кръв и кръвни продукти столичната военна болница и въоръжените сили. Да защитава живота и здравето на пациентите, обезпечавайки ги с кръв и кръвни продукти, е голямата мисия на Центъра за трансфузионна хематология още от..

публикувано на 02.06.24 в 07:50

В манастира "Св. св. Петър и Павел" започнаха честванията за 150-годишнината от създаването на първата семинария у нас

С откриването на музейна експозиция и с валидиране на историческа пощенска марка в манастира „Св. св. Петър и Павел“ до Лясковец започнаха честванията за 150-ата годишнина от създаването на първата семинария у нас – Петропавловската.  Имали сме духовно образование още преди освобождението, подчерта великотърновският митрополит..

публикувано на 02.06.24 в 07:10

Доброволци от Турция помагат на "Млади изследователи за младежко развитие" за екологично земеделие

"Млади изследователи за младежко развитие" се заеха да развиват екологично земеделие край Смолян. Със същите тези младежи сме ви срещали. Те облагородиха пространството над каскадите в новия център на Смолян и го изрисуваха с красиви графити. Поставиха табели с призиви за опазване на града и зелените пространства. Почистиха и украсиха с..

публикувано на 02.06.24 в 07:03

Радиоактивните глигани на Европа

Обичате ли глиганско като Обеликс? Може би като на пълничкия галски воин, който никак не се радва да му казват, че е пълничък, печеното диво прасе ви се услажда, но внимавайте: от три десетилетия глиганите в Европа са твърде радиоактивни . Предупреждението в "Изотопия" отправи Георг Щайнхаузер, професор по радиохимия и физична..

публикувано на 30.05.24 в 10:18
Дария (10 клас), София и Катя  (5 клас) и Елена Волкова от Украинския образователен център и

Да завършваш учебната година в изгнание: как приключва годината за учениците в Украинския образователен център в София

Украинският образователен център в София се готви за приключване на учебната година. Като за украинци, напуснали държавата си, за нас е гордост, че нашите деца успяха да завършат учебната година, да съхранят своята идентичност, език, култура и вяра, коментира в предаването "Хоризонт до обед" Елена Волкова, юрист и мениджър комуникации в..

публикувано на 29.05.24 в 10:54
Нощ на звездите

Броени дни преди "Нощ на звездите" - среща с трима от финалистите

Остават броени дни до 13-ото издание на "Нощ на звездите" . Спектакълът ще бъде на 1 юни. Фондация "Енчо Керязов" ще отличи талантливи деца в областта на спорта, образованието, изкуствата и иновациите. Над 1000 са били кандидатурите за тазгодишния конкурс. Предаването "Хоризонт до обед" покани трима финалисти в категория "Образование"...

публикувано на 28.05.24 в 11:00

Кой уби Ботев?

148 години след гибелта на Ботев все още се говори за убийството на гениалния ни поет и революционер. Какви са спекулациите по този въпрос и изобщо защо се повдига, са темите, които представя кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева. Един от основателите на Русенския частен революционен комитет и на тайната комитетска поща, която осигурява..

публикувано на 02.06.24 в 08:00