Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Интернет платформа съхранява богатството на българския език

Уебпроектът ЧУЖДИЦА.БГ е кауза с отворен достъп, провокираща езиковото познание

Интернет платформа в подкрепа на съхраняването на богатството на българския език дава възможност по лесен и достъпен начин да потърсите значението на чуждица и нейната адекватна българска алтернатива. В уебпроекта ЧУЖДИЦА.БГ са включени няколко категории, сред които например Дума на деня, в която всеки ден на фокус е различна, случайно избрана дума, или добавяне на думи, където потребителите имат възможност да допринасят за развитието на платформата чрез обогатяването на базата данни с нови чуждици. Платформата разполага и с речник, където се показват 10 от последно добавените чуждици.

Идеята е всеки, който има интерес, да бъде и съавтор, като по този начин допринесе лично за развитието на проекта. 

Зад платформата стоят усилията на екипа на ЧУЖДИЦА.БГ както и на проекта "Как беше на български", които искат да достигнат до повече хора от младото поколение, живеещи предимно в онлайн пространството и да им предоставят възможност да бъдат активни участници в процеса на съхраняване на богатството на български език.

Силвия Митова и Ангел Куртев

"Това е една страхотна възможност да подобрим възможностите на тази кауза, да предизвикаме хората да използват повече българския език, да не допускат вмешателството на чуждици. Наистина уебплатформата е една добра възможност те да бъдат съхранявани на едно място, да има възможности хората да добавят своите. За нас е голямо удоволствие да работим в партньорство с ЧУЖДИЦА.БГ, за да може усилията на двата екипа и на двете идеи да заработят с още по-голяма сила", каза Силвия Митова от платформата "Как беше на български" в предаването "Хоризонт до обед".

"Вече има над хиляда човека, които са посещавали ЧУЖДИЦА.БГ и са въвели над 200 нови думи", допълни Ангел Куртев от екипа на ЧУЖДИЦА.БГ. Според него платформата ще помогне за това преводите на чуждици да бъдат по-коректни. 

"Ние сме осъществили партньорство с Българската академия на науките - с Института по български език, които ще ни помагат в случаи, в които не сме много сигурни дали е най-правилно значението на дадена дума, ще използваме и тяхната експертност. Всички думи, които нашите фенове ще качват в уебплатформата, ще бъдат одобрявани, т.е., ние наистина искаме да легитимираме правилното използване на думите и естествено по игрив, закачлив начин да провокираме интереса на хората."

"Сайтът е отворен. Могат да се добавят значения на думи, могат да се добавят цели думи. Ние имаме случаи, когато спорим в офиса или с приятели как е някоя дума на български. Ще се радвам, ако хората запомнят сайта ЧУЖДИЦА.БГ", посочи Ангел Куртев пред БНР.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56