Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории за историята в интерактивна карта на платформата Move.bg

Ангел Златков
Снимка: Иван Русланов

Кои са нишките, които изплитат историческата памет? На този въпрос се опитват да отговорят от платформата Move.bg с проекта „Моята българска история“ - интерактивна карта на България, в която може да се включи всеки от нас, като сподели малко известни факти за общото ни минало.

В Move.bg вярват, че личните истории и личното преживяване на общото минало са нишките, които изграждат тъканта на колективната историческа памет.

„Сподели спомен, случка, факт или снимка от далечното и близко минало“ – този надпис въвежда към картата в „Моята българска история“.

До момента имаме над 800 разказани истории, съобщи пред „Хоризонт“ координаторът на проекта Ангел Златков.

„Картата е един от основните компоненти – там всеки може, влизайки в интернет, да ни разкаже. Имаме и събития, наречени „Дигитални седенки“, които са точно обратното: ние отиваме при хората и в един възрожденски дух си говорим с тях за миналото и споделяме част от историите на нашата карта“, обясни той в предаването "Изотопия".

"Нашето основно мото е „Твоята история е нашата обща история“, посочи още Златков. За август инициаторите са си поставили за задача да съберат и разказват 100 истории, свързани с вдъхновяващи личности, които са оставили важна следа в българската история.

Студентът Силвио Томов е сред авторите, допринесли за обогатяването на виртуалната карта. Той разказва за личности, свързани със Самоковско, каквато е Евдокия Филова – съпругата на Богдан Филов.

„Но не само това – тя е учен от световна величина. След установяването на комунистическия режим в България и убийството на съпруга й, осъден от Народния съд, е изселена в Дулово, след това в Ловеч, завръща се за кратко в София, но пак е изселена в Самоков. В Самоков тя преподава френски език, защото получава 50 лева пенсия и няма как да се издържа само с тази пенсия...“

Картата покрива голяма част от страната до момента, допълни Ангел Златков. Не липсва и приносът на емигрантските общности. „В Европа, в Съединените щати, в Канада, дори истории от Африка имаме за българи, оставили важна следа там. По времето на социализма се изграждат партньорства между българската държава и част от африканските държави и тогава български архитекти участват в строителството на обществени сгради в Африка.“

До платформата пишат както хора, които искат да споделят историята на своя род, така и такива, които искат да проучат историята на родния си край, уточни Ангел Златков.

„Писаха ни потомци на български бежанци от Македония и Одринско, които искат да разкажат за родните села на техните баби и дядовци. Малко по малко хората започват да се припознават и да искат да разказват. Нещо, което до скоро беше загубено, почва да се възражда.“  

Ангел Златков е впечатлен от многото лични истории, които се вплитат в проекта. 

„Пример е Хаджи Ненчо Палавеев от Копривщица. Баща му е търговец, още от малък обаче той остава сирак и въпреки това тръгва по пътя на баща си. В продължение на дълги години е търговец в Африка, Азия, в Константинопол. Стига дори до Индия. Успява да натрупа наистина значително богатство, благодарение на това, че той самият продължава да живее също толкова скромно, колкото е живял, когато е тръгнал по своя път в търговията. Самоук човек от една страна, от друга страна човек с изключително чувство за дълг към родината. Своите пари той ги дарява за построяването на редица обекти в Копривщица и околните населени места, за издръжка на бедни ученици и студенти.“

Още информация по темата ще откриете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49
Риана Пратчет и Габриел Кент

Риана Пратчет и Габриел Кент за нуждата от магията и чудесата

Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна.   Двете са в България, за..

публикувано на 13.12.24 в 17:26