Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преди 45 години е открита АЕЦ "Козлодуй"

"АЕЦ Козлодуй"
Снимка: "АЕЦ Козлодуй"

Преди 45 години на днешния ден тогавашният държавен глава и пръв партиен ръководител Tодор Живков официално открива "АЕЦ Козлодуй" ЕАД. Първият български ядрен блок е пуснат да работи два месеца по-рано. Въвеждането в експлоатация на атомната централа е ударно - за по-малко от пет години след първата ѝ копка.

Историята на АЕЦ "Козлодуй" е история на ядрената ни енергетика. Свидетелствата са от архива на БНР. Разказва приживе Петър Данаилов, министър на енергетиката през 70-те години:

"България имаше 20-годишна перспективна програма за икономическото и научнотехническо развитие и съответно за покриването на това развитие имаше нужда от енергетика, а за България атомната енергетика беше главната възможност. Ние почти бяхме изчерпали водните ресурси за енергийни мощности", каза Петър Данаилов.

България преживява много тежка енергийна криза: "Прекъсне токът, замръзнат пещите на "Кремиковци", замръзнат люпилните и по 30 хиляди яйца отиват на боклука. Аз бях станал комисар да давам бележки на някой да използва електричество за отопление за бита и сега си спомням как народния артист Черкелов дойде при мен да моли за Клуба на артистите в София да им разрешим да използват електричество за отопление. "Козлодуй" ни спаси, извади ни от това нещо", разказа Петър Данаилов.

Началото се поставя в средата на 1966-а година с подписването на спогодба за сътрудничество между тогавашните НРБ и Съветския съюз за изграждането на атомна централа, първата не само у нас, но и в Югоизточна Европа. Обяснимо, основното оборудване е съветско, но отделни съоръжения са от няколко братски социалистически държави от Съвета за икономическа взаимопомощ - ГДР, Чехословакия и Унгария. Първата копка е през 69-а година, а година по-късно започва мащабно строителство. Ангажирани са над 100 хиляди строители и монтажници. Реакторът е доставен 1972-ра година. Две години по-късно след пуска на първи блок в края на юни, през септември държавният и пръв партиен ръководител Тодор Живков официално открива АЕЦ "Козлодуй".

Един от съветските специалисти, които участват в пуска на първи блок, е Степан Константинов:

"До всеки един български специалист беше руският специалист, дори и аз бях в това число и питахме "Какво ще правиш" и след това, като ни разкажат и получат одобрение, на някои от ръцете им трепереха, хващаха се за ключа и нещо правеха. Ние ключове не пипахме".

Осигурявана е допълнителна подготовка на българските специалисти:

"Достатъчно бързо, след като започна пускът, българите се почувстваха самостоятелни и започнаха самостоятелно да работят. Макар че говоря, че опит нямаше, но това желание, такава самоотдайност, такова желание да се научи човек да си върши работата, това позволи блоковете да се пуснат бързо. Хората искрено искаха тази малка страна, тази земя, като една човешка длан, да напредне, да получи атомна централа. Знаеха и чувстваха каква ще бъде голямата полза от това за България", допълни Степан Константинов.

Здравата спойка между Съветския съюз, държавата и партията в онези години проличава не само в кратките срокове, за които е изградено уникалното съоръжение, но и в някои прелюбопитни факти от историята на централата. Например през 80-те години - в чест на 13-ия конгрес на БКП - планов ремонт е завършен ударно за 13 дни, при обичаен срок от около 40 дни.

Всякакви закачки могат да бъдат открити в ядрените хроники. Не бива да пропуснем да отбележим, че автори на атомните летописи са и тези, чийто професионален и житейски път е пътят на първата ни атомна централа.

"Дойдох като млад инженер по разпределение, при условие, че имаше възможност да избирам други места, но тогава идеализмът беше над всичко и избрах национален младежки обект - "АЕЦ Козлодуй" и от този период нататък, минавайки през всички, бих казал, йерархични места по стълбицата, съм работил непрекъснато в атомната централа", каза инженер Атанас Койчев.

Повече можете да чуете от звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23