Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преди 45 години е открита АЕЦ "Козлодуй"

"АЕЦ Козлодуй"
Снимка: "АЕЦ Козлодуй"

Преди 45 години на днешния ден тогавашният държавен глава и пръв партиен ръководител Tодор Живков официално открива "АЕЦ Козлодуй" ЕАД. Първият български ядрен блок е пуснат да работи два месеца по-рано. Въвеждането в експлоатация на атомната централа е ударно - за по-малко от пет години след първата ѝ копка.

Историята на АЕЦ "Козлодуй" е история на ядрената ни енергетика. Свидетелствата са от архива на БНР. Разказва приживе Петър Данаилов, министър на енергетиката през 70-те години:

"България имаше 20-годишна перспективна програма за икономическото и научнотехническо развитие и съответно за покриването на това развитие имаше нужда от енергетика, а за България атомната енергетика беше главната възможност. Ние почти бяхме изчерпали водните ресурси за енергийни мощности", каза Петър Данаилов.

България преживява много тежка енергийна криза: "Прекъсне токът, замръзнат пещите на "Кремиковци", замръзнат люпилните и по 30 хиляди яйца отиват на боклука. Аз бях станал комисар да давам бележки на някой да използва електричество за отопление за бита и сега си спомням как народния артист Черкелов дойде при мен да моли за Клуба на артистите в София да им разрешим да използват електричество за отопление. "Козлодуй" ни спаси, извади ни от това нещо", разказа Петър Данаилов.

Началото се поставя в средата на 1966-а година с подписването на спогодба за сътрудничество между тогавашните НРБ и Съветския съюз за изграждането на атомна централа, първата не само у нас, но и в Югоизточна Европа. Обяснимо, основното оборудване е съветско, но отделни съоръжения са от няколко братски социалистически държави от Съвета за икономическа взаимопомощ - ГДР, Чехословакия и Унгария. Първата копка е през 69-а година, а година по-късно започва мащабно строителство. Ангажирани са над 100 хиляди строители и монтажници. Реакторът е доставен 1972-ра година. Две години по-късно след пуска на първи блок в края на юни, през септември държавният и пръв партиен ръководител Тодор Живков официално открива АЕЦ "Козлодуй".

Един от съветските специалисти, които участват в пуска на първи блок, е Степан Константинов:

"До всеки един български специалист беше руският специалист, дори и аз бях в това число и питахме "Какво ще правиш" и след това, като ни разкажат и получат одобрение, на някои от ръцете им трепереха, хващаха се за ключа и нещо правеха. Ние ключове не пипахме".

Осигурявана е допълнителна подготовка на българските специалисти:

"Достатъчно бързо, след като започна пускът, българите се почувстваха самостоятелни и започнаха самостоятелно да работят. Макар че говоря, че опит нямаше, но това желание, такава самоотдайност, такова желание да се научи човек да си върши работата, това позволи блоковете да се пуснат бързо. Хората искрено искаха тази малка страна, тази земя, като една човешка длан, да напредне, да получи атомна централа. Знаеха и чувстваха каква ще бъде голямата полза от това за България", допълни Степан Константинов.

Здравата спойка между Съветския съюз, държавата и партията в онези години проличава не само в кратките срокове, за които е изградено уникалното съоръжение, но и в някои прелюбопитни факти от историята на централата. Например през 80-те години - в чест на 13-ия конгрес на БКП - планов ремонт е завършен ударно за 13 дни, при обичаен срок от около 40 дни.

Всякакви закачки могат да бъдат открити в ядрените хроники. Не бива да пропуснем да отбележим, че автори на атомните летописи са и тези, чийто професионален и житейски път е пътят на първата ни атомна централа.

"Дойдох като млад инженер по разпределение, при условие, че имаше възможност да избирам други места, но тогава идеализмът беше над всичко и избрах национален младежки обект - "АЕЦ Козлодуй" и от този период нататък, минавайки през всички, бих казал, йерархични места по стълбицата, съм работил непрекъснато в атомната централа", каза инженер Атанас Койчев.

Повече можете да чуете от звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Руслан Трад

Руслан Трад: В момента опасението е дали Сирия ще остане цяла

" В момента опасението е дали Сирия ще влезе в граждански конфликт , защото това е нещо, което е на ръба да се случи, а също и дали Сирия ще остане цяла ". Това каза пред БНР Руслан Трад , анализатор от Вашингтонския атлантически съвет: "Няма кой знае какъв медиен интерес към ставащото в Сирия, въпреки че то е с големи последици и това ще..

публикувано на 19.07.25 в 12:14
ЦСКА 1948 победи Арда с 1:0

Първа лига започна с успех на ЦСКА 1948 срещу Арда

Отборът на ЦСКА 1948 победи четвъртия от миналия шампионат Арда с 1:0 като домакин в откриващия двубой за новия сезон 2025/2026 във футболната Първа лига. Единственото попадение бе дело на влезлия като резерва Атанас Илиев в 81-ата минута, а гостите пропуснаха дузпа в 72-ата минута и приключиха мача с 10 човека заради червения картон на Феликс Ебоа..

публикувано на 18.07.25 в 21:25
Проф. Пламен Митев

Проф. Пламен Митев: Апостолът е роден през 1840 г., не през 1837 г.

"Последните няколко години имахме шанса да открием нови документални свидетелства за живота и делото на  Апостола  в османския архив в Истанбул". Това каза пред БНР историкът  проф. Пламен Митев , специалист по история на Българското възраждане, който се включва в тържествената програма за честването на 188 годишнината от рождението на..

публикувано на 18.07.25 в 14:32
Мирослав Цеков

Мирослав Цеков: Най-вероятно дискусията за избор на омбдудсман ще бъде политизирана

"За съжаление, най-вероятно дискусията за избор на нов омбдудсман ще бъде политизирана . Надявам се да не стане така, защото институцията на омбудсман на първо място е граждански защитник ". Това каза пред БНР Мирослав Цеков от Форум "Гражданско участие", една от неправителствените организации, която проведе дискусия за представяне на кандидатите..

публикувано на 18.07.25 в 12:06
Зинаида Златанова

Зинаида Златанова: Очаква се кохезионната политика в ЕС да намалее

"Предстоят много тежки и дълги преговори по бюджета на ЕС и в момента предложението, което Европейската комисия направи наистина, предизвиква много сериозно всички европейски политици да го коментират заради няколко неща". Това заяви пред БНР бившият ръководител на ЕК в България и бивш правосъден министър  Зинаида Златанова : "Държавите, нетни..

публикувано на 18.07.25 в 10:15

Лъчезар Богданов: С митата Тръмп иска да създаде повече възможности за американската индустрия

"Допълнителните ответни мита на стоки от страна на Европейския съюз са опит да се вкара администрацията на президента Тръмп в някакви преговори, които традиционно се водят в такава ситуация, тоест  да се анализира цялостно търговията между двата пазара , индустрия по индустрия, продукт по продукт,  някакъв вид сделка на базата на взаимни отстъпки "...

публикувано на 16.07.25 в 17:05
Кметът на Благоевград Методи Байкушев

Методи Байкушев, кмет на Благоевград: Страхът да оставим за страхливите

Общините се оказаха най-големите инвеститори у нас . Хиляди проекти се изпълняват от бизнеса, който пък осигурява работа на много хора. Логично е при усвояването на този милиарден ресурс държавата и обществото да следят за злоупотреби.  Сигнали към институциите и медиите са подавани за много общини. Кметовете, които се разследват, обаче, се броят..

публикувано на 16.07.25 в 14:46