Липсата на политически опит на екипа на украинския президент Володимир Зеленски тепърва ще води до още проблеми във вътрешен и международен план, прогнозира анализаторът от Киев Михайло Прудник.
В интервю за предаването "Събота150" той коментира стенограмата на разговора между Зеленски и американския президент Тръмп, която предизвика политическа буря в Съединените щати. За Киев скандалът не е чак толкова голям, смята Михайло Прудник, но допълва, че там също се задават доста въпроси по този повод.
"Президентът Зеленски неведнъж заяви, че никой не му е оказвал натиск и той не е против публикуването на стенограмата, но смята, че понякога разговорите на държавните лидери не би трябвало да са публични. Той мислеше, че администрацията на президента Доналд Тръмп ще публикува само американската част на юлския им разговор. Защото в украинската част има интересни реплики. Например, Зеленски критикува европейските страни, конкретно Германия и Франция, за недостатъчната финансова помощ. После се наложи да обяснява, че разговорът с Тръмп се е провел в труден период на отслабване на европейските санкции срещу Русия, конкретно - връщането й в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа. От Брюксел веднага напомниха общата сума на помощта за Украйна - 15 милиарда евро, като отделни страни са предоставяли допълнителна финансова подкрепа."
След като стана ясно какво точно са си говорили лидерите от Вашингтон и Киев, мнозина се запитаха, ако така се поддържат приятелски отношения, как ли би звучал разговор на украинския президент с руския държавен глава, например.
Зеленски, в типичния си стил се опита да парира атаките и каза, че никой не може да му оказва натиск освен 6-годишният му син. Има ли все пак натиск и откъде е най-силен той:
"Мисля, че има натиск и той е от всички страни. И това се дължи на много фактори. Първо, Зеленски и екипът му са млади и неопитни политици. Именно липсата на дипломатически опит е предпоставка за това в чужбина да се стремят да се възползват, като се опитват да принудят Зеленски да играе по техните правила. Разговорът с Тръмп е типичен пример. Въпреки че и двамата казват, че няма никакъв натиск, от стенограмата става ясно, че Тръмп убедително моли и даже казва, че настоява за разследване на Байдън. Възможно е по този начин със Зеленски да разговарят и лидерите на Франция, Германия, Русия... Защото ние не знаем за какво си е говорил по телефона Зеленски с Макрон, с Меркел, с Путин. Администрацията на украинския президент не е многословна, както и самият президент. Само знаем, че се водят разговори.
Не бива да се пренебрегва и натискът на украинския избирател, който изисква от Зеленски незабавни действия. Той победи именно върху тази вълна. И сега не може да забави темпото. За съжаление това може да доведе до неминуеми грешки и геополитически провали."
Зеленски спечели президентските избори през април, а после партията му "Слуга на народа" постигна и убедителна победа на парламентарните избори.
Привържениците на Зеленски в Украйна смятат, че се справя много добре като президент и то именно защото не е професионален политик. Подчертават, че се радва на завиден рейтинг. Мнението на Михайло Прудник:
"Рейтингът на Зеленски засега остава висок. Причината е доста успешната работа на парламента и приемането на много закони, според тукашната формулировка това се случва в "турборежим". Има, разбира се, доста допълнителни обстоятелства. Повечето закони са приети набързо, без дълбок анализ и обсъждане. Не трябва да се забравя, че на такава огромна подкрепа в началото се радваше и предишният президент Петро Порошенко. Зеленски дойде на власт с помощта на популистки обещания - високи заплати за учителите, намаляване на данъците, подобряване на инвестиционния климат. И болшинството чака от него точно това.
Сигурно е, че рейтингът на Зеленски рано или късно ще започне да пада. Вече има доста недоволни от политиката му, най-вече малкият и среден бизнес. Вместо помощ от държавата предприемачите получават допълнителни проверки и глоби. Освен това виждаме липса на комуникация с пресата, съчетана с приемането на непопулярни закони. Така че със сигурност още в близките месеци броят на недоволните ще расте и рейтингът на Зеленски неизбежно ще пада."
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...