Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В природен парк "Врачански Балкан" възстановяват популацията на белоглавия лешояд

белоглав лешояд
Снимка: bg.wikipedia.org

В природен парк "Врачански Балкан", над гара Бов, преди две седмици бяха намерени на едно място три мъртви екземпляра от защитения вид белоглав лешояд, а след това още два. Вече е потвърдено, че птиците са погълнали фосфатна отрова. От години дирекцията на парка работи по различни, включително и международни проекти, за възстановяване на популацията на белоглавия лешояд, известен и като санитар на природата.

"Проблемът при нас възникна след един инцидент в Искърското дефиле, над гара Бов, бяха открити няколко мъртви птици в последствие установено, че става въпрос за три мъртви птици, а в съседство труп на теле и мъртва птица - скален орел. На другия ден беше проведено обследване на терена, като това се случи в рамките на една голяма комисия от всички компетентни и заинтересовани органи, да не ги изброявам и малко след това бяха открити още две мъртви птици пак в същи район“, каза Николай Ненчев, директор на природен парк "Врачански Балкан".
    

Има сериозен конфликт между хищник, основно вълк-чакал и животновъди

"В случая в този район животновъд или животновъди, които отглеждат свободно на паша животни, предимно крави и телета, и борбата им с хищниците се заключава в поставяне на отровни примамки в мъртви трупове на животни. Те, разбира се, не са предназначени за лешоядите или за хищните птици като цяло, но факт е, че тези птици първи намират мъртвото животно и респективно първи са потърпевши от отровата, която е в трупа. Имаме резултати от пробите, действително се касае за отрова на фосфатна основа, т.е. наистина птиците са отровени".

Има сериозна щета върху популацията на белоглавите лешояди

Има много проекти и програми, финансирани от правителствени и неправителствени организации от Испания, Германия, Франция, Австрия, оперативни програми "Околна среда", програма на Европейския съюз "Лайф плюс", бюджетни средства на природните и националните паркове. В резултат на дългогодишните усилия белоглавият лешояд  се завърна в скалите на Природен парк "Врачански Балкан", но след отравянето отново има заплаха за изчезване.

"По последни данни за пролетта на 2019-а година на територията на парка трайно задържани са около 70 птици, излюпени и отгледани 14 малки за 2019-а година. Те са много динамични тези птици и популацията им е много динамична, но можем да кажем, че средно около 60 до 70 птици са трайно задържани, като имаме всяка година минимум 10 малки ръст на популацията, което означава, че минимум с 13-14 гнездещи двойки всяка година нарастват. Що се касае до мъртвите птици, по мнение на експерти, но това е интерполация, те не са по-малко от 10-12 до 15, да не дава Господ, като ние до момента сме намерили само 5, но оттук нататък намирането на останалите мъртви лешояди е много труден процес. Създали сме всички необходими условия, надяваме се, че ще бъдем уведомявани за всяка мъртва птица, а и дай Боже да са по-малко", допълни Николай Ненчев.

Залагането на отровни примамки е тежко престъпление според Наказателния кодекс и се наказва с лишаване от свобода до 5 години и глоба до 20 000 лева.

Повече можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16