Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спортът като средство за борба със зависимостите

Жасмина Гевезиева
Снимка: Ани Петрова

Спортът на цялостно равнище спомага за намаляването на депресивните състояния и влияе много по-добре от конкретни медикаменти според Жасмина Гевезиева. Тя е създател на онлайн платформа за хора, страдащи от системни преяждания. Самата тя е страдала от това и е намерила решението на проблема си в спорта.
      

Жасмина Гевезиева обясни, че са необходими поне 21 дена, за да се изгради нов навик за здравословно хранене, а средното време за това според статистиките е 66 дена. Тя самата се е подложила на много по-дълъг период.

„Аз се поставих в ситуация, в която 102 дни нямам опция да преяждам. И всъщност тази липса на възможност се изразяваше в това, че реших да се явя на републиканското първенство по бодибилдинг, което е най-дисциплиниращият спорт по отношение на хранене и най-изискващият. И буквално аз, почвайки от 11 килограма нагоре преди три месеца и половина, знаех, че имам този срок и ще се явя пред буквално най-критичното жури на България по отношение на физика, сред най-атлетичните хора, където тук вкарвам втори принцип, който е за възможността от публичен срам и съответно, тъй като не искам това да се случва с мен, това ме държи в едни рамки аз да бъда дисциплинирана по отношение на храната“, сподели в ефира на БНР Жасмина Гевезиева.

Тя е страдала от хиперфагия, симптом, свързан със системно преяждане, който засяга както физическото, така и психическото състояние на хората. Той е нещо ново и все още не му се обръща същото внимание като на анорексията и булимията.

„Всъщност хиперфагията е симптом на трите най-разпространени хранителни разстройства - и на анорексия, и на булимия, и на binge eating disorder, а именно системни преяждания, без компенсаторно поведение. Реално, самият симптом е много комплексен, много сложен и изисква възприятия и работа както на психологическо равнище, така и една много балансирана и хубава диета, която чисто на физиологично равнище да не ни кара ние да искаме да преяждаме, да нямаме физическа нужда от храна“, обясни Жасмина Гевезиева в  предаването "Хоризонт до обед".

По нейните думи, за да се преодолее хиперфагията, е много важно човек да осъзнае, че има проблем, за да може да се види дали отговаря на симптомите. Тогава вече може да се потърсят факторите, които отключват това състояние и как то може да бъде променено.

„Според мен това е сериозно състояние, което трябва да се вземе приоритетно под внимание и трябва да намерят време да бъдат осъзнати“, допълни Жасмина Гевезиева.

В същото време както има зависимост към преяждането, така има и зависимост към отслабването, алармира Борис Ангелов от проекта „Спортът е свобода“.

„Последните данни, които излязоха буквално преди дни, говорят за това, че повече от четири килограма на месец е вредно да се отслабва. Само че в България е все по-голям проблемът с анорексията и булимията. Официалните данни са, че над 200 000 души са пристрастени по този начин, имат такава зависимост“, обясни Борис Ангелов.

Целта на проекта „Спортът е свобода“ е да се използва спортът като алтернатива на зависимостите, които далеч не се ограничават само с наркотиците. Те могат да бъдат свързани и с хранителните навици. Те от своя страна могат да се свържат с психологически проблеми.

„В България за огромно съжаление доста се подценява психологическата страна на въпроса. Смята се, че някой е едва ли не луд, ако се обърне към психолог, за да се посъветва. Жените трябва да знаят, че има американско изследване, според което жените са много по-привлекателни в чуждите очи, отколкото в своите. Не бива заради някакъв дребен психологически проблем да си причиняваме наистина много тежки житейски катаклизми“, предупреди Борис Ангелов.

Проектът „Спортът е свобода“ цели да се подпомогне гражданското образование, което е слабо застъпено в училищата, а то е важно за изграждането на чувствителността и способността за разпознаване на фалшивите новини от младежите. 

„Малцина знаят, че над 60% от фалшивите новини всъщност не са свързани с политика или с икономика, а са свързани именно със здравето, със зависимостите и т.н. Просто това е един проблем, който при нас много се подценява и липсва в българското образование“, допълни Борис Ангелов.

Цялото интервю с Жасмина Гевезиева и Борис Ангелов в предаването „Хоризонт до обед“ можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Ана Кочева

Проф. Ана Кочева: Не откривам проблем с българския наратив спрямо РСМ

"Разбира се, че не откривам проблем с българския наратив спрямо Северна Македония, както твърди господин Муцунски".  Това отбеляза птред БНР проф. Ана Кочева от Института за български език при БАН и заместник-председател на Македонския научен институт: "В българския наратив проблем няма , но за сметка на това  в северномакедонския наратив има..

публикувано на 21.07.25 в 14:50
Яна Стратиева

Яна Стратиева: Има реална опасност от празни рафтове по магазините

" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи - Covid-19 и началото на войната, където навсякъде в Европа имаше празни рафтове, ние успяхме на собствени ресурси и с наши усилия да не допуснем това да се случи в България и никога не е имало, но твърдим..

публикувано на 21.07.25 в 13:59
Проф. Иван Младенов, философ и семиотик

Проф. Иван Младенов: Чарлз Пърс е съизмерим на философи като Кант, Хегел

" Чарлз Пърс е американски философ, роден през 1839 година. Починал е през 1914 година. Пърс е един от големите умове, съизмерим на по-старите философи  Кант, Хегел, напълно съизмерим тях , но той е от едно друго крило, което е крило на философи и математици, занимаващи се с математическа логика, тоест това е човек, който сам описва себе си като..

публикувано на 21.07.25 в 12:37
Проф. Михаил Станчев

Проф. Михаил Станчев: Войната в Украйна ще свърши, но няма да е тази година

"Вярно е, че тонът на Тръмп се смени. Най-накрая той проумя, че Путин се будалка с него и го използва". Това заяви пред БНР проф. Михаил Станчев , украински историк и преподавател в Харковския национален университет, изследовател на руската и украинската външна политика, автор на редица публикации, свързани с отношенията между Русия, Украйна и..

публикувано на 21.07.25 в 10:18

Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата във Враца

Безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата, срещи с диагностицирани жени, възможностите за лечение, рехабилитация, психологическа помощ и подкрепа, както и лекция за женското здраве - това бяха събитията, които организира през седмицата във Враца пациентската организация "Нана Гладуиш - Една от 8". Инициативата на фондацията е повод да..

публикувано на 20.07.25 в 07:31
д-р Богомил Бойчев

Общинската болница в Тутракан разширява дейността си

В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място, което вдъхва надежда. Общинската болница там не само оцелява, но се развива, разширява дейността си и показва, че когато зад едно лечебно заведение стоят визия, отговорност и човешка отдаденост –..

публикувано на 20.07.25 в 06:41

Бум на черни трюфели в Родопите

Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с изкупуване на гъби. Според тях най-успешните берачи могат да изкарат на ден до 2 000 лева, ако попаднат на недокоснато поле. Заради пролетните студове и липсата на дъждове сега в родопските гори няма..

публикувано на 20.07.25 в 06:03