"Не" на зависимостите тук и сега
"Човекът казва така: „Това е моят автобус, моят часовник, моят мобифон, моят компютър. Без да си дава сметка, че всъщност той е техен. Че всъщност дотам сме го докарали в бързината си, в повтаряемостта на ежедневието, че тази зависимост, която не е никак страшна, става по-дълбока“, отбеляза Николай Табаков. Творецът обаче вижда спасение в това, че „човекът е единственото живо същество на тази планета, което умее да каже „Не“.
„Той може да каже „Не“ на ситуациите и да премине от бита в битието. Естествено, ако умее. Ако не умее, той се премества в друг тип ситуация, която пак започва да го притиска.“
Днешният човек трябва да осъзнае, че е в центъра на всичко, а всички „умни неща“, които го заобикалят, са просто сменени оръдия на труда. Самият човек не се е променил чак толкова от древността до днес и религиите добре знаят това, затова и са толкова трайни, смята авторът.
Текстът в основата на нещата
Литературата е майка и баща на всички изкуства. Дори чалгата не може без литература, защото й трябва текст, казва още Николай Табаков и дава пример с филмирането на „Война и мир“, което било амбициозен и мащабен проект, но не се харесал на зрителите, защото преди това 200 милиона души, изчели романа на Толстой, вече се били превърнали в негови съавтори и имали своя версия на образите и събитията.
Когато като автор тръгваш към своя читател, слушател, зрител от сърце, когато тръгваш направо, директно, отсреща това се усеща, убеден е Николай Табаков, който вижда в съвременната българска проза стремежа да се харесаш на всяка цена.
За кюфтетата и тиражите
„Ами тя, литературата е като кюфтето. Едни харесват пържени, едни – печени. Едни с повече лук, едни – с повече мерудия. Не можеш да угодиш на всички читатели. Не е и нужно. Излишно дрънкане на оръжия слушаме насам-натам и мераци за големи тиражи.“
Николай Табаков е роден в граничното родопско село Мандрица. От известно време живее в селото на Николай Хайтов - Яворово. Нарича София „делова“, място, добро за живеене, когато работиш конкретика. „Имам някаква свобода да избера къде да живея. Ако София е делова, Яворово е романтично. Там е друго, човек се докосва до природата, до приятелите си, до животните...“
Сред кокошки, няколко кучета, сред гълъби и пуйки писателят е открил онова, което му е липсвало в детството. „Това е забавление. Това е чудо на чудесата – да си насадиш един домат и да го видиш как расте, да си го откъснеш за салата на ракията – кой ти го дава това? Фантастична история!“
В Яворово приличат на Хайтов
Николай Табаков вярва, че тръгвайки от един прототип, творецът иска „да направи нещо друго“. А в Яворово хората приличат на покойния писател – „те са чешити, дръпнати, всеки има мнение, всеки си го защитава, не се дават на никой, опасни са“, разказва с усмивка Табаков.
Хората без чувство за хумор трудно живеят и не са особено щастливи хора, твърди той. „Човек ако се шегува с тоя живот по-лесно го преодолява, защото той не ни е даден за радост, даден ни е за изпитание.“
Как минаваме през вечността на живота
Животът не минава за нула време, убеден е писателят.
„Ние интуитивно знаем, че към вечността се върви през смъртта. Добре, кое е точната противоположност на смъртта? Естествено животът. Ако застане човек на брега и се заслуша, чува този шум от постоянното движение на вълните, ЕКГ-то на природата, няма край. Всяка пролет се връщат щъркелите. Всяка пролет се раззеленяват дърветата. Животът е точно толкова вечен, колкото е смъртта. Номерът е къде съм аз. Дали искам да вървя към вечността с примирението на правилата, спуснати ми някак си тленно, отгоре, или искам да вървя през вечността на живота? Тоест, да направя вътре в живота си нещо толкова смислено, че това да ми даде път към вечността от тук…“
На 1 ноември, за Деня на будителите ще бъде представянето на книгата "Нула време" във Варна, а на 8 ноември авторът ще гостува във Велико Търново. Ще последват Ямбол и Свищов.
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..