Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Страховити разкрития в „Голяма книга на духовете”

Том Егеланд разказва 13 истории за свръхестественото

Питали ли сте се какво е да прекарате нощта в къща, за която се твърди, че е обитавана от духове? Или как трябва да реагирате, ако попаднете на вампир или върколак? Отговор на тези въпроси можете да намерите в „Голяма книга на духовете” на скандинавския писател Том Егеланд. Тя е както енциклопедия на свръхестественото, така и сборник с 13 страшни разказа.

Впечатлен от реализма и оригиналността в историите, издателят Пламен Тотев решава да представи ужасяващо красиво илюстрирания том и на българския пазар. „Един том, предназначен за младата публика, за тези, които се вълнуват повече от темата за свръхестественото и страховитите истории, свързани с вампири, върколаци, зомбита и всякакви такива същества”, обяснява той. Един от първите читатели на сборника е българският писател Емил Минчев, който наскоро издаде книга със страшни истории в световна платформа. Според него в изданието Том Егеланд обединява двата си най-големи таланта: 

„Егеланд е изключителен разказвач. Умее много увлекателно да заплита една мистерия със страхотни персонажи. От друга страна, той е много добър в това да придава автентичност и прави много сериозни проучвания за всичките си книги. „Голяма книга на духовете” е точно тази комбинация - много увлекателни истории, които се редуват с изключително любопитни факти, теории и статии за свръхестественото.”

Рецепта за литература на ужаса

Пламен Тотев разкрива, че в сборника е срещнал истории, много по-различни от това, което е очаквал да прочете: „Има много истории за вампири, за срещи с тях, за това как човек може да се предпази от нападение - всичко това го има в една от тези 13 истории. Има и разкази за срещи с други плашещи създания и изкусителни жени, чиито пленници не могат да се върнат в реалния свят. С всички герои сякаш читателят започва да се отъждествява. Именно това е и рецептата на литературата на ужаса – когато човек започва да съпреживява и се поставя на мястото на героите”.

Писателят Емил Минчев също си има фаворити сред фаталния брой истории: „Тази, която най-много ми хареса, беше „Смеховете от шкафа”. Тя е с много интересен обрат. Това, което ми направи впечатление, е, че действието се развива в съвремието и персонажите са хора, които може би познаваме”.

Страхът има много лица 

„Тези 13 истории се редуват със статии за страховити създания и обитавани от духове места”, допълва Пламен Тотев. „Има отделна част, която си е цяла енциклопедия за свръхестественото. В нея се включват плашещи създания, които още преди хилядолетия са ужасявали човечеството. Има и по-нови загадки – като тази за чудовището от Лох Нес. Има информация и за необичайни свръхестествени явления като телекинеза и телепатия. Читателят ще намери информация и за викането на духове, и за спиритическите дъски”.

Книгата няма да се ограничи само до разкази за страшни същества и свръхестествени явления. Читателят ще бъде пренесен в света на паранормалното с помощта на въздействащи илюстрации. Пламен Тотев разказва, че те са дело на най-обичания художник в скандинавските страни - Мариус Ренберг: 

„На корицата е образът на Смъртта, както са си го представяли хората през вековете. Има и други причудливи илюстрации като къщи на духовете. Неслучайно действието на тези истории се развива нощем. Като че ли тогава е най-плашещо и, може би, най-подходящо да се четат подобни истории”.

„Страшните истории се делят условно на две големи групи – страшното нещо, което е отвън и заобикаля племето, и това, което е вътре във всеки един от нас. Стивън Кинг например, въпреки че привидно неговите истории са пълни с чудовища и демони, всъщност най-плашещи в историите са персонажите му и вътрешните демони на тези персонажи. Всеки може да е чудовище”, отбелязва още Емил Минчев. 

Потърсете чудовището в себе си и отвъд – в репортажа в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07

Когато Саранда заблести като Лас Вегас: Кой е албанският Елвис Пресли?

Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..

публикувано на 09.07.25 в 18:04

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30