Доналд Тръмп е на път още по време на първия си мандат да стане четвъртият президент на Съединените щати, срещу когото започва процес за импийчмънт в долната камара на американския Конгрес.
Първи - в средата на XIX век, е бил Андрю Джонсън. Камарата на представителите решава за импийчмънт. Но Сенатът не успява да събере необходимите две трети мнозинство, за да го осъди и да го свали от президентския пост.
Същото се случи и на Бил Клинтън в края на 1998-а и началото на 1999 година.
Срещу Ричард Никсън през 1973-а започна процес за импийчмънт заради аферата „Уотъргейт“, но още преди да бъдат повдигнати обвиненията той подаде оставка.
В наши дни Камарата на представителите, в която мнозинство има Демократическата партия, реши да разследва президента Тръмп за злоупотреба с власт и опит да употреби чужда държава - Украйна, в полза на предизборната си кампания за втори мандат в Белия дом. Става дума за натиск срещу украинския президент Володимир Зеленски Киев да допринесе за очерняне на Джо Байдън, който има големи шансове да бъде избран от демократите да се изправи срещу Тръмп на президентските избори на 3 ноември идната година. Как да допринесе Киев - с разследване за корупция срещу сина на Байдън - Хантър, койте е имал участие в управлението украинска газова компания.
Тази седмица американските конгресмени - дълбоко разделени по партийна линия, одобриха разследването да бъде публично.
Демократите подкрепиха процедурата по импийчмънт, а републиканците гласуваха против. По времето на Никсън за разследването гласуваха повечето републиканци, защото искаха да се види какво точно се случва и може би са се надявали, че няма да излезе толкова сериозно, коментира пред БНР политологът Маргарита Асенова от Вашингтон.
„Сега ситуацията е много по-различна – разделението в Америка по линията на двете партии е много по-сериозно, откогато и да било. Поддръжниците на Тръмп няма да повярват в нищо, дори да го видят черно на бяло или да са свидетели на подобно поведение…Но след като излязоха фактите около Украйна и военната помощ за страната, вече бе неизбежно да се открие подобна процедура“, отбеляза Асенова в интервю за предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“.
Тя прогнозира, че разследването за импийчмънт ще приключи много бързо – до края на година се очаква да приключи и да има гласуване в долната камара: „Ако фактите, които вече са известни при закрити изслушвания, се потвърдят и в открити, много ясно, че мнозинството в долната камара, които са демократи, ще гласуват за импийчмънт“.
„Но това не означава, че Сенатът ще гласува да се прекратят правомощията на президента, тъй като републиканците имат мнозинство в горната камара и е много възможно те да гласуват „против“. А това означава, че Тръмп ще продължи мандата си по решение на Сената“, каза още Маргарита Асенова.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..
България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС. Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..
Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..
Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..