Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 5 декември в Бизнес парк – София

Благотворителен базар в помощ на деца със специални потребности

Набират се средства за физкултурния салон на ЦСОП "Едуард Сеген"

Снимка: БНР

На 5 декември от 8 до 18 часа в две от сградите на Бизнес парк – София ще се проведе благотворителен коледен базар в помощ на Център за специална образователна подкрепа „Едуард Сеген“ в София.

Учебното заведение е за деца със специални образователни потребности – различни увреждания на централната нервна система, множество увреждания, обхващащи двигателния апарат и други, водещи до умствени затруднения и обучителни трудности.

Родители участват в изработването на предметите, които ще бъдат продавани на базара. Българо-френска фирма, която подкрепя центъра, ще подготви сладкиши и сувенири, които ще се продават на този базар. Община „Надежда“ е партньор в организирането на коледната благотворителна инициатива.

Събраните средства ще бъдат използвани за закупуване на оборудване на физкултурния салон на училището за деца със СОП с уреди и пособия.

Снимка: БНР

В ЦСОП „Едуард Сеген“ децата се обучават в изнесени паралелки и в отделна сграда, където с тях работят само специални педагози. Има и допълнително обучение – ерго терапия, арт терапия, логопед, психолог. Учениците се водят към масово училище, но се обучават отделно.

„За да се осъществява качествен учебен процес с тези деца, са необходими различни помощни средства - уреди и пособия, които ние искаме да закупим с тези средства, които ще съберем от базара“, обясни в предаването „Рано в неделя“ директорът на центъра Поликсения Кисимова.

Да се промени средата

„Важно е да променим и средата в която са децата. Тепърва сме в условията на център. Досега бяхме помощни училища, които от две години се преобразуваха с влизане в сила на новия закон. Задачата е да приведем средата, която обитават децата с тези изисквания за физическа и архитектурна среда, така че да се адаптира спрямо децата, а не обратното“, коментира тя.

Децата имат нужда от много внимание, от специализирани занимания, от специален подход, подчерта Кисимова.

Сутрин учат по-малките ученици от 1 до 4 клас. Групите са малки, за да има възможност за индивидуална работа. За всяко дете се прави индивидуален учебен план и индивидуална програма, след като се оценят потребностите му и от какво има нужда.

Децата със СОП учат различно

„Не всяко дете може да се обучава от учебник, въпреки че разполагаме и с дидактични материали, каквито имат общообразователните училища. При нас са и много други различни материали, дидактични. Много нагледност трябва да се използва при тези деца, за да се стимулират всички техни сетива и информацията да влезе по възможно най-много канали, за да стигне до тях, да развиваме мислене, цялостната личност на тези деца“, разказа още Поликсения Кисимова. Тя отбеляза, че се въвеждат иновативни методи на преподаване и комуникация.

„Имаме система за допълнителна и алтернативна комуникация, която от една година апробираме – за контрол на компютър с поглед, специализирано, за децата, които нямат реч и са с двигателни нарушения.“

Колегите са малко, имаме нужда от по-голям състав, но не можем да си позволим по-голям щат, сподели още училищният директор.

Центърът има партньори в лицето на младежката секция на БЧК. Студенти от Софийския университет идват на практика в центъра.

ЦСОП Едуард Сеген се намира в Район Надежда, на ул. „Възрожденска“ 10, в двора на 16 основно училище „Р. Жинзифов“. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07

Когато Саранда заблести като Лас Вегас: Кой е албанският Елвис Пресли?

Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..

публикувано на 09.07.25 в 18:04

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00

Залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата

За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..

публикувано на 06.07.25 в 05:30

Домашните любимци след края на войната в Израел

Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци -  кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..

публикувано на 03.07.25 в 17:35