Олга Шеханова е съпруга на секретаря на българското консулство в Хелзинки (1937-1939 г.) и една от първите български художнички. По време на престоя си във Финландия тя открива няколко самостоятелни изложби в Хелзинки, Виборг, Турку и Пори. И до днес картината й „Дамата във виолетово“ е притежание на Музея „Сатакунта“ в гр. Пори. Картината дава и името на настоящата изложба в Хелзинки.
Изложбата е съпътствана от специален двуезичен каталог, в който са публикувани и научни студии, посветени на живота и творчеството на Олга Шеханова-Шишкова.
Финландски сюжети
За конкретната изложба бяха подбрани творби с финландски сюжети, обясни пред „Хоризонт“ директорът на галерията Пламен Проданов. „Олга Шеханова живее във Финландия от 1937 до 39-та година на миналия век. Във Финландия има много нейни творби.“
Идеята за изложбата е на посланика ни във Финландия Мартин Иванов, изтъква Проданов.
„Той открива, че нашият съгражданин – Георги Шишков, съпруг на художничката, е бил генерален консул на България през 30-те години във Финландия. Олга Шеханова прави четири самостоятелни изложби във Финландия, като по този начин популяризира българското изкуство и култура, също така и българският фолклор.“
След смъртта на Олга Шеханова през 1878 година съпругът й дарява на търговищката галерия 162 нейни платна и голям роял, който се използва до днес. Така художествената галерия разполага с най-пълната и богата колекция от творби на художничката.
Четки и шпакла
Шеханова твори до самия край на живота си, запазвайки артистизма си, разказва изкуствоведът Светлана Кунстман.
„Изложбата в Хелзинки е много емоционална. Произведенията на Шеханова са богати на теми, на творчески похвати. Не са големи по размер, освен ядрото на експозицията „Lady In Violet“ („Дамата във виолетово“). Обаче авторката постига голяма пространственост, постига мащабно звучене. Колоритно картините на Шеханова са изградени от много енергични, много широки мазки. Освен четката, художничката използва шпакла, която допринася за общата динамична, пластична структура.“
Олга Шеханова е ученичка на Иван Мърквичка, един от основателите на художествената академия в България. През 1930 г. напуска България. Пътува, живее и рисува в Естония, Латвия, Финландия и Германия.
Предстоят още юбилейни изложби
През 2020 година се навършват 125 години от рождението й. Изложбата в Хелзинки е първата от поредица прояви, посветени на годишнината. Следва планирана в София изложба, а през април галерията в Търговище ще представи почти пълната сбирка от творби на Шеханова.
Още за личността на Олга Шеханова чуйте и в звуковия файл."Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..