Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба атакува митовете за ХИВ позитивните

„Предай нататък. Как не се предава ХИВ“ използва силата на фотографията

Снимка: Калоян Гуглев

ХИВ позитивните хора в България не се приемат добре в обществото и на повечето от тях им се налага да крият за състоянието си. Причината за това са нежеланието на мнозина да общуват и да работят с носители на вируса ХИВ, поради страха им да не бъдат заразени, въпреки че това може да стане само по полов и по кръвен път. За да преборят тези страхове на обществото, сдружение „Здраве без граници“ и Центърът за сексуално здраве Checkpoint София организират изложбата „Предай нататък. Как не се предава ХИВ“.

„Една изложба, от която никой не може да се зарази“. Така организаторите представят събитието, което започва тази неделя от 13 часа в Mall of Sofia. Целта е да се обясни на посетителите, че хората с вируса ХИВ не могат да ни заразят в ежедневната ни комуникация с тях и стигмата към тях е безпочвена.

Проф. Марияна Стойчева обяснява къде в тялото на заразения всъщност се крие вирусът и защо той не може да достигне до здрав организъм. Това обаче е едната страна. Другата се отнася до съвременните терапии, които правят вируса непредаваем. Заразените с ХИВ могат да водят напълно нормален живот, дори и сексуален, без да представляват риск за партньора си, ако се подлагат на адекватна терапия, уверява проф. Стойчева.

Новите терапии

„Новите терапии са много мощни. В рамките на месец, три месеца, най-много до една година довеждат вируса до нива, които не могат да се открият с методите, с които разполагаме. Тоест, вирусът го няма в кръвта, категорично го няма в половите течности, така че сексуалните контакти са абсолютно безрискови“, коментира специалистът.

Това означава, че жена, носеща вируса ХИВ, може да роди напълно здраво дете. Единствената забрана касае кърменето, уточни проф. Стойчева.

Д-р Нина Янчева казва, че около 1600 души с ХИВ се проследяват у нас, а 97% от тях са на лечение. „Тези, които са на лечение, вече над 90% са с неотриваем вирусен товар, тоест те са незаразни“, подчертава д-р Янчева.

Стигмата остава

България може да се похвали със отлични резултати в борбата с вируса. Но въпреки това повечето хора с ХИВ статут не смеят да разкрият за състоянието си дори и на роднините си. Според проучване на Центъра за сексуално здраве Checkpoint София трима от петима българи не биха работили с носители на ХИВ. Затова фотографиите в изложбата представят ежедневни ситуации, при които можем да срещнем човек, носител на ХИВ и той да не бъде опасен за нас. Нещо повече – да проведем напълно нормална и пълноценна комуникация с него.

Фотографът Радич Банев разказва за локациите, в които са направени фотосесиите. „Чакалня, парк, офис, бар, фитнес, ресторант. В ресторанта също беше доста интересно, защото там самите статисти ги накарахме да споделят храна.“

Промяна на нагласите

Покрай работата си по изложбата Радич Банев също научава много нови неща за вируса и неговото лечение, които променят неговата нагласа. „През годините съм изпуснал много неща и като ти кажат ХИВ, СПИН, първото, което си представяшq е Фреди Меркюри. Имаше един баскетболен мач – Меджик Джонсън когато откриха, че е с ХИВ, всички звезди на NBA играха с него баскетбол, за да покажат, че няма как да бъдат заразени.“

В изложбата освен обикновени ситуации са представени и някои по-лични моменти. „Има много емоционални снимки, които мен лично доста ме докоснаха. Едното – признанието на човека болен от ХИВ пред родителите“, споделя още фотографът.

Ситуации на близост между влюбени на обществени места също могат да се видят в изложбата, която ще продължи до 10 декември. „След това тя тръгва да обикаля страната. Януари месец ще бъде в Пловдив, във Варна, Бургас и Плевен“, съобщава Елена Биринджиева от Checkpoint София.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15

Сатиричният театър дигитализира фотоархива си, за да опази спомена за поколения творци

От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..

публикувано на 24.11.24 в 14:58
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30