Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Млад инвалид с множество диагнози прави изкуство от цветни гуми

Николай Дерменджиев събира средства от дарители, за да се лекува

Агнеса Трайкова и Николай Дерменджиев от Елин Пелин се обичат като брат и сестра. Преминали са през много изпитания, защото Николай е с множество тежки диагнози, но не спират да вярват, че предстоят и по-добри дни. 

Преди години майката на Агнеса осиновява Николай, след като той остава сирак. „Ники остана сирак на 20 години и моята майка, която е вдовица, го прибра под нашия покрив. Така той стана пълноправен член на нашето семейство. Работеше си до 2013 година като охрана…“, разказа Агнеса в предаването "По първи петли".

Куп тежки диагнози

Докато не му откриват болест на Бехтерев и се налага да го включат в програма за биологично лечение.

„Вследствие на тези инжекции Ники отключи всички нежелани реакции – направи тежка парализа на долните крайници, остана прикован в инвалидна количка, отключи диабет, направи тежка белодробна емболия с 5 белодробни инфаркта, вследствие на което му бе поставен филтър в крака, защото образува постоянно тромби…“

Инвалидна количка и морфин

Дълго време Николай прекарва в инвалидна количка и на морфинови таблетки за облекчаване на болките, защото страда от няколко заболявания, прави и спинални инсулти на гръбнака.

Николай Дерменджиев

Николай е инвалид първа група с право на чужда помощ, допълва Агнеса Трайкова.

Събират пари за всяко изследване

„Ходим в Турция на лечение, защото тук, в България с тези диагнози никой не може да ни помогне. Намерихме начин – правим концерти, базари, събираме нужните средства, за да може Ники да живее. Около 400-450 лева са му лекарствата на месец. Неговата пенсия е около 320 лева.“

Ники не се отказа през тези години, казва с гордост сестра му Агнеса. И посяга към изкуството. 

„Той изработва сам фигури от автомобилни гуми, с които радва дечицата по паркове, по градинки, в детски градини, по дворовете. Отделно меси много вкусни, уникални погачи. Така си докарваме парички, с които да можем да живеем. Имаме и транспортни разходи – до болници, изследвания…“, продължава разказа си Агнеса Трайкова.

Само от януари до момента са си заплатили три ядрено-магнитни резонанса, за да могат да заминат за Турция. За да ги платят, им помагат приятели. Турските лекари казват, че болестта на Бехтерев, която е била в ремисия, сега се е завърнала.

„На всеки шест месеца трябва да прави изследвания, да се следи. Защото беше със съмнения за Ходжкин, следи му се белия дроб, защото вследствие на тези емболии белият дроб работи на 55-60%. Там го вкарват в специални камери, поддържащи терапии.“

Дарителска сметка

Николай има дарителска сметка, в която събира пари за хотел, храна и транспорт. Едно посещение излиза различно – последното е струвало 8 хиляди лева, които са били дарени от един човек. През април догодина предстои нов тур от процедури.

„Трудоемко е, но шест години като седиш и всеки ден е еднакъв, не става, не може. Нещо трябва да правиш“, разказа Николай пред „Хоризонт“. Той е намерил вдъхновение за инсталациите с автомобилни гуми от руски сайт. Общината му доставя материалите.

„Най-голямото ми желание е да съм здрав дотолкова, че да мога да си работя“, пожелава си преди Коледа Ники.

Чуйте и звуковия файл.
Снимки: Личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08
Снежина Любенова и Василка Ненкова - учителки в град Левски

Учителска всеотдайност и обич получават децата в детските градини в град Левски

Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..

публикувано на 04.05.25 в 07:40
Владимир Буров

Владимир Буров е човекът, който променя живота на учениците си

„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи  свои собствени уникати, щастлив, че  е  отворил  за много свои възпитаници  вратите към  този красив свят.  Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..

публикувано на 04.05.25 в 06:43

Бойните другари на редник Преслав Стоянов почетоха паметта му в Силистра

На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..

публикувано на 04.05.25 в 06:28
Златина Русева

Златина Русева: Документалното кино днес е най-силната медия и най-силното културно оръжие

Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...

публикувано на 02.05.25 в 12:49

Обущар от Благоевград: Сега съм на 80, а трудовият ми стаж е 83 години

Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..

публикувано на 01.05.25 в 14:52
Галин Томов

Галин Томов и нишките на чудесата

Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица,  която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..

публикувано на 01.05.25 в 12:05