Загубеното познание
„Загубили сме доста от знанието, доста от традициите, затова се изисква доста голямо търпение. Особено в семинарията става въпрос за едни средностатистически български деца, които са със своите желания, стремежи, интереси, и да спортуват, и да научават различни неща. Така че да се научи за Бога и въобще цялото възпитание изисква много голямо усилие и търпение. Аз вярвам че всички възпитаници на Семинарията отварят своето сърце, за да приемат Христос в него и да могат да разнасят тази истина и това знание, което получават към повече хора“, подчерта духовникът.
Вратите на Семинарията са широко отворени, за да могат повече хора да имат досег до обучението там, посочи архимандрит Пахомий в предаването „12+3“.
Богословските предмети са богатство
„Както до това да идват на богослужение, така и да се запознават с нашите деца. За да могат хората да се докоснат и да видят, че животът в Семинарията е както във всяко едно обикновено училище, където се учат общообразователни предмети. Богословските са едно допълнение и едно богатство за всяко едно дете.“
Познава ли се дълбокото значение на празника? Защо все повече хора на този светъл празник си честитят Коледа, а не Рождество Христово?
„Народът ни остава непросветен в много аспекти. Една от причините е лишаването на децата ни от вероучение в училище, където да има задължително вероизповедание - да мога да се просветят и да имат знание, защото трудно ние бихме могли да дадем или да насилим вярата на някой човек. Вярата е лично дело на всеки един човек - да отвори сърцето си и да приеме Христос в него“, отбеляза още ректорът на духовното училище.
Изборът духовно образование
„Аз избрах да уча в Семинарията, най-вече за да осъзная повече за Бога, да усвоя вярата си, както и така стана. Когато влязох в Семинарията, вярата ми се усили повече, осъзнах за Бога. Учим много хубави предмети, интересни за нас“, сподели ученикът Филип Загоров.
„Главната ми цел бе да научим повече за Бога. Колкото и хората да си мислят - семинарията е едно обикновено училище просто с богословски предмети. Това много ни помогна и ни укрепна във вярата. На нашите връстници им е малко странно за нашия избор, но не могат да открият, че в крайна сметка, човек има ли желание може да учи безкрайно много езици и науки, но да научи за Бога е много по-ценно, отколкото да научиш всички езици на света“, допълни Мирослав Димитров, който също е възпитаник на духовната школа.
Отслабването на човешките връзки
Хората не се нуждаят само от материалното, а от блага дума и добро отношение, убеден е ректорът на Духовната семинария архимандрит Пахомий.
„Това особено го виждаме в днешния ден. Ние сме твърдо презадоволени във всяко едно отношение и това, което остава като липса на човека, е добрата дума, доброто отношение, да имаме с кого да си приказваме. Ние сме лишени от човешката връзка, да има някой, който да ни изслуша, да ни състрадава към нашите трудности. Все повече се отдалечаваме един от друг и това е изключително тежък и голям проблем за Църквата.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл." Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ". Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..
Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..
От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева. "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..
Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София . "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..
Снимки: БТА
За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..
Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите – едва 30%. Това сочи анализ, изготвен от Конфедерация на труда "Подкрепа". От синдиката изразяват недоволство, че огромната тежест е прехвърлена върху работещите, и припомнят, че над 11% от наетите са и работещи бедни. От КТ "Подкрепа" настояват за промени в данъчната и..
Около 150 шофьори и сервизни работници от гараж "Земляне" на столичния автотранспорт излязоха на протест рано тази сутрин преди началото на работния..
В момента този въпрос за споразумението с Украйна изкуствено се въвежда в едни преговори за следващо правителство, допълнително усложнявайки тези..
Работи се по всички версии и нито една не е отхвърлена, включително и отвличане. Времето започва да се разваля и да ни притиска. Нещата с всеки..