Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученици в Духовната семинария:

Да научиш за Бога е по-ценно от това да изучиш всички езици

Архимандрит Пахомий: Презадоволени сме, но ни липсва добрата дума

Учениците Филип и Мирослав, секретарят на Духовната семинария Слави Спасов и ректорът архимандрит Памомий
Снимка: Иван Русланов

„Ние изключително много се позагубили традицията и знанието за Бога и за църковния живот. Хората смятат, че отиването само на празник да запалиш една свещ, това е достатъчно, за да изпълниш всички свои духовни потребности. А за нас като православни християни най-важното е да живеем в тайнствата на църквата.“ Това каза ректорът на Софийската духовна семинария „Св. Йоан Рилски“ архимандрит Пахомий пред „Хоризонт“.

Загубеното познание

„Загубили сме доста от знанието, доста от традициите, затова се изисква доста голямо търпение. Особено в семинарията става въпрос за едни средностатистически български деца, които са със своите желания, стремежи, интереси, и да спортуват, и да научават различни неща. Така че да се научи за Бога и въобще цялото възпитание изисква много голямо усилие и търпение. Аз вярвам че всички възпитаници на Семинарията отварят своето сърце, за да приемат Христос в него и да могат да разнасят тази истина и това знание, което получават към повече хора“, подчерта духовникът.

Вратите на Семинарията са широко отворени, за да могат повече хора да имат досег до обучението там, посочи архимандрит Пахомий в предаването „12+3“.

Богословските предмети са богатство

„Както до това да идват на богослужение, така и да се запознават с нашите деца. За да могат хората да се докоснат и да видят, че животът в Семинарията е както във всяко едно обикновено училище, където се учат общообразователни предмети. Богословските са едно допълнение и едно богатство за всяко едно дете.“

Познава ли се дълбокото значение на празника? Защо все повече хора на този светъл празник си честитят Коледа, а не Рождество Христово?

„Народът ни остава непросветен в много аспекти. Една от причините е лишаването на децата ни от вероучение в училище, където да има задължително вероизповедание - да мога да се просветят и да имат знание, защото трудно ние бихме могли да дадем или да насилим вярата на някой човек. Вярата е лично дело на всеки един човек - да отвори сърцето си и да приеме Христос в него“, отбеляза още ректорът на духовното училище.

Изборът духовно образование

„Аз избрах да уча в Семинарията, най-вече за да осъзная повече за Бога, да усвоя вярата си, както и така стана. Когато влязох в Семинарията, вярата ми се усили повече, осъзнах за Бога. Учим много хубави предмети, интересни за нас“, сподели ученикът Филип Загоров. 

„Главната ми цел бе да научим повече за Бога. Колкото и хората да си мислят - семинарията е едно обикновено училище просто с богословски предмети. Това много ни помогна и ни укрепна във вярата. На нашите връстници им е малко странно за нашия избор, но не могат да открият, че в крайна сметка, човек има ли желание може да учи безкрайно много езици и науки, но да научи за Бога е много по-ценно, отколкото да научиш всички езици на света“, допълни Мирослав Димитров, който също е възпитаник на духовната школа.

Отслабването на човешките връзки 

Хората не се нуждаят само от материалното, а от блага дума и добро отношение, убеден е ректорът на Духовната семинария архимандрит Пахомий.

„Това особено го виждаме в днешния ден. Ние сме твърдо презадоволени във всяко едно отношение и това, което остава като липса на човека, е добрата дума, доброто отношение, да имаме с кого да си приказваме. Ние сме лишени от човешката връзка, да има някой, който да ни изслуша, да ни състрадава към нашите трудности. Все повече се отдалечаваме един от друг и това е изключително тежък и голям проблем за Църквата.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Игор Жалоба: Украйна трябва да осъзнае необходимостта от присъединяването към ЕС

" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ".  Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..

публикувано на 19.12.24 в 11:55

AI поставя пред много предизвикателства и адвокатите

Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..

публикувано на 19.12.24 в 09:00

Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците

От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева.  "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..

публикувано на 18.12.24 в 11:28

Вълкан Горанов: Българските деца олимпийци се открояват значително на европейската сцена

Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София .  "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..

публикувано на 18.12.24 в 10:30

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20

КТ "Подкрепа": Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите - едва 30%

Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите – едва 30%. Това сочи анализ, изготвен от Конфедерация на труда "Подкрепа". От синдиката изразяват недоволство, че огромната тежест е прехвърлена върху работещите, и припомнят, че над 11% от наетите са и работещи бедни. От КТ "Подкрепа" настояват за промени в данъчната и..

публикувано на 16.12.24 в 13:21