Само дни след създаването на страницата тя набра изключително много последователи и предизвика огромен интерес, а в момента има над 40 хиляди харесвания, също над 40 хиляди души я следват.
„Бяха разказани много лични истории. Всяка от тях – различна по свой собствен начин. Именно заради това реших страницата да бъде такава“, сподели Мануела Попова в предаването „Преди всички“. В началото замисълът й бил да са нейни преживени истории или такива, на които е станала свидетел. След това форматът се отворил по естествен път.
"Изложба" на унизителни реплики
„Реших, че хората трябва да застават с лицата си, с имената си, с техните лични истории. Това, което виждате в момента, е просто една „изложба“ на унизителни реплики, на това как тези хора са успели да ги преодолеят, какво значат те за тях и какво значи болката им“, разказа тя.
„Кой не е ставал жертва на стереотипи? Всички сме малцинство по някакъв признак – било заради начина, по който изглеждаме, заради нещо, в което вярваме. Според мен именно оттам идва този интерес към страницата“, коментира Мануела.
Хейтът идва и от преживели го
Много често хейтът на страницата идва от хора, които са страдали от подобен проблем, отбеляза парадокса Мануела Попова. „И те така гледат – леко арогантно на това нещо. И казват: „Е, аз успях да се справя с тези неща, без да трябва да се оплаквам, без да трябва да казвам на никой, без да трябва хората да ме виждат, бях си кротко и тихичко самичък, сам си го преживях и какви сте вие, тръгнали да давате гласност на тези неща, все едно да мрънкате?“
Мануела Попова признава, че не оставя „най-грозните и отвратителни коментари, които не са в реда на нещата“, но други стават повод за дискусия. „Почти под всеки негативен коментар отдолу има много хора, които поставят други въпроси. Страницата е едно огледало на обществото, в което живеем.“
Да видиш отвъд познатото
Самата Мануела в началото също обрала много негативи заради начинанието си. Но приема това като вид катарзис. „Да видя нещо повече от това, което виждам всеки ден, от милите хора, които познавам. Проведох диалог с много от тези хейтъри. Когато има диалог, така се ражда по някакъв начин истината.“
Мануела Попова има увреждания, които определя като невидими. „Те не са в краката ми, не съм в количка, те са в тялото ми. И тъй като често, когато хората чуят думата инвалид или човек с увреждане, си мислят човек в количка, в безпомощно състояние, който не излиза често от тях. И когато аз бях на интервю за работа, трябваше да кажа, че идвам с решение от ТЕЛК за инвалидност. Човекът ме погледна от главата до петите и ми каза: „Какво ти има, те, инвалидите са в колички. Как така си инвалид?“
Може би подсъзнателно имаме склонността да омаловажаваме проблемите на другите, особено когато става въпрос за нещо, което не разбираме или е далеч от нас – например психичното здраве, смята Мануела Попова. Затова и една от мисиите на страницата е да образова хората „за тези различни състояния, които не са толкова видими и често не познаваме“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..
Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца". Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна. Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..
На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги. В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..
"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и..
Министерството на образованието и науката ще предложи изучаването на религия в задължителния учебен план, като се акцентира върху изучаването на..