Плевенчанинът Илия Петров е познат в научния свят със създадения от него уникален български метод за бързо смятане, наречен “жив компютър“. Той получава признание на различни форуми по света. От години изнася лекции – вече над 5 хиляди, като привлича млади хора към математиката.
Своя уникален метод Илия Петров разкрива в няколко книги, чийто тираж бързо се изчерпва и те се радват на огромен интерес.
Твърди, че всеки може да овладее метода като усвои алгоритъма му. За улеснение Петров е създал и нагледни цветни схеми под формата на постери.
Умножението и делението са като игра, независимо колко са големи числата, аргументира се математикът. По думите му, това учи учениците на цифрови умения, което прави обучението по-привлекателно в ерата на цифровото образование.
„Пет хиляди години досега никой в света не е открил методика за бързо смятане със записване на произведенията на двуцифрени, трицифрени, четирицифрени, петцифрени числа направо в един ред за секунди“, казва той и добавя: „По-бързо от електронния калкулатор.“
Илия Петров нарича метода си "прекрасна игра". Убедил се е, че учи децата да мислят и развива хармонично и двете полукълба на мозъка. „Развива фотографската памет, въображение, логика, бързина и концентрация.“
Защо Петров се обърна към еврокомисар Мария Габриел?
„Българският метод за бързо смятане превъзхожда уникалното китайско и японско умножение с черти, точки и решетки. Светът трябва да научи, че ние, българите, можем да сме умна нация. Ние пишем произведенията до петцифрени числа в един ред“, мотивира се Петров.
„Как това вълшебство може да стигне до децата на Европейския съюз? Трябва иновациите в образованието да се вмъкнат в обучението“, категоричен е математикът, който се надява Мария Габриел да го подкрепи.
Още за каузата на Илия Петров ще научите от звуковия файл.
Това е и хотелът, в който стаи се превръщат в команден център за екипа на президента Доналд Тръмп, който търси начин да обърне изхода от изборите през 2020 г., спечелени от Байдън. След помилването си Пийч и Блосъм се връщат в Минесота и ще са вдъхновение за следващото поколение агрикултурни специалисти. В началото на..
Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство . Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..
Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите . Според психолозите освен с децата, трябва да се..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...
Да се предприемат стъпки в повишаване на знанията в киберсигурността, защото много хора в света се опитват да хакнат система. Това са необходими..