„Очевидно е, че тези проблеми мотивират политически хората. Няма човек, на който когато няма вода да пие или когато диша отровен въздух, да може да му се обясни, че това не е проблем и стабилността е по-важна. Всички партии виждат, че това има огромен заряд и може да доведе до взрив и сриване на подкрепата за статуквото в момента. Обаче реално политическо говорене в полза на решаване на тия проблеми ние не чуваме. Има наистина опит за яхване на тази проблематика", коментира Антонов в предаването "Преди всички" след неуспешния вот на недоверие към правителството.
Не спира реториката „сакън да не би случайно някой да помисли, че прогресивните зелени политики трябва да бъдат прилагани и отстоявани“, смята Павел Антонов.
„И докато това не се промени, те няма да си решат проблема. Наистина следващата криза ще чука на вратата и това вече няма да са хората на жълтите павета в София. Това вече ще бъдат наистина хората, засегнати по местата и регионите. Тях няма как тази пропаганда, която върви по медиите от години, да ги успокоява, когато става въпрос за здравето, живота им, здравето на децата им.“
„Аргументацията на народните представители някак си се плъзгаше около огромния проблем за погазените права на български граждани на достъп до чиста и здравословна околна среда. Използваха се едни евфемистични изрази, намеци, но сериозният проблем остана извън фокуса на внимание. Това не е изненадващо“, обобщи Павел Антонов днешния вот на недоверие към кабинета, мотивиран от несправяне с политиката в околната среда.
Това обаче според Павел Антонов не означава, че днешната дискусия е безпредметна. От години различни правителства провеждат систематична политика, която на практика отрича правата на здравословна околна среда, не ги отстоява, допълни анализаторът. Според него се наблюдава по-скоро "провеждането на управление в полза и с приоритет към обслужването на знайни и незнайни инвеститори - всеки, който по някакъв начин иска да спечели от природата, от нейното унищожаване и погубване.“
Тази политика я има и отпреди. Няма как БСП да убеди избирателите, че с тези аргументи може да ги представлява, изтъкна още Антонов, според когото „със сегашното правителство и неговия коалиционен формат тази политика е докарана до крайност“ с назначаването на „контра екологичен министър“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..
Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят . Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..
В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари. Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..
Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..
Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем. Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..
Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
Определени производства се ориентират към по-евтини дестинации заради новите нива на заплащане у нас - вече не сме заден двор на Европа с ниски..
Ръководството на БСП защитава интересите на Пеевски, Борисов и паралелната държава . Това каза пред БНР бившият депутат от БСП и бивш министър на..
От ветеринарно-медицинска гледна точка не трябва да се вземат трети проби. Ако ще да вземете още 10 пъти пробите , положителните проби не могат..