Близо 40 години в местността Хирия са отнасяли отпадъците на жителите на зараждащия се Тел Авив. В самото начало те са били повече органични. Държавата е била бедна и старите дрехи са били прекроявани, обувките поправяни, имало е будки за ловене на бримки на чорапи. Постепенно хората се замогват.
Ятата птици, които ровели в отпадъците, започнали да пречат на излитащите самолети от намиращото се наблизо международно летище Бен Гурион. Перспективата била или да се закрие летището, или сметището. Действащият по това време премиер на Израел Ариел Шарон издал заповед за незабавно затваряне на мястото за събиране на боклук. Свикал мозъчен тръст, за да се реши задачата за сметосъбирането на Тел Авив и на околните градове и 20 села, а също за реновиране на местността Хирия и създаване на негово място на парк.
Днес той е едно от луксозните места за забавление в Тел Авив. А непосредствено до него има завод за преработка на отпадъци.
"Паркът е на 2000 акра и е най-големият в света, построен върху сметище. Два пъти е по-голям е от Сентръл парк в Ню Йорк. На няколко пъти сметта е била покривана с почва. Последният слой е най-плътен. Органичните отпадъци вътре се разлагат и образуват газ метан. Има огромна система от газопроводи, за да не се създават условия за избухване на пожари. С газта се захранва намираща се на няколко километра текстилна фабрика, а също и заводът за преработка на боклук и всички увеселителни и културни заведения на територията. Продаваме енергия и на държавната електрическа компания", каза заместник-директорът по туристическата дейност Рахели Крохман.
За архитектурата си паркът е получил държавна награда.
"Всичко в него е от преработени по различни начини отпадни материали. Скулптури от „вторични суровини“ дадоха началото на ново течение в изкуството на творби от отпадни материали. Сега събираме и дъждовна вода. На върха на планината, която всъщност е от боклук. Има красиво и езеро с лилии и тръстика. Предстои да се довърши най-големият амфитеатър на открито в Израел. В парка се правят международни фестивали. Освен разделното събиране е изключително важно и рециклирането. От дървесината се произвежда хартия, а от дънери и клони - дървени въглища за любимите на израелците барбекюта. Има технологии и за повторно обработване и използване на строителни материали. Фабриката приема несортираните боклуци - 3500 тона на ден".
Във водни басейни се утаяват тежките отпадъци, по средата са органичните, а най-горе - пластмасови торбички, прибори за еднократна употреба.
"За материалите от най-горния слой имаме веднага покупател. Завод за бетон се нуждае от леки материали отделящи най-висока топлина. Кесийките и другите пластмаси по същество са нефтопродукти. От органичните отпадъци се прави компост и се събира метан. С магнити от най-различен вид отделяме различни метали . Сортираме ги и ги продаваме ", допълни Крохман.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл
В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..
Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева . Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма. За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..
„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..
Незрящо семейство отглежда двете си малки деца в бивше работническо общежитие в столичния квартал Люлин. Бена и Богомил се грижат за 4-годишната Лора и бебето Габи върху площ от 30 квадратни метра и от няколко години чакат предложение за общинско жилище. Справят се сами с пазаруване, готвене, чистене, както и с разходките на..
За войната между Израел и Хамас, започнала в приграничните кибуци на еврейската държава и продължаваща и до днес е писало много и от различни гледни точки. Днес разказваме обаче за приключенията на на две кученца по време на война и щастливата развръзка . Мийя Лимберг, ученичка в музикалното училище, нейното кученце Белла..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
На всяко подаване на храна на човек пожелава здраве и "утре те очаквам в 16 часа". Така прави вече 9 години Мартин Мартинов , собственик на..
С тържествени пасхални богослужения православната църква празнува втория ден на Великден - Светли понеделник. С него започва Светлата..