Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бивше сметище в Тел Авив е превърнато в парк

Тел Авив
Снимка: bg.wikipedia.org

Близо 40 години в местността Хирия са отнасяли отпадъците на жителите на зараждащия се Тел Авив. В самото начало те са били повече органични. Държавата е била бедна и старите дрехи са били прекроявани, обувките поправяни, имало е будки за ловене на бримки на чорапи. Постепенно хората се замогват.

Ятата птици, които ровели в отпадъците, започнали да пречат на излитащите самолети от намиращото се наблизо международно летище Бен Гурион. Перспективата била или да се закрие летището, или сметището. Действащият по това време премиер на Израел Ариел Шарон издал заповед за незабавно затваряне на мястото за събиране на боклук. Свикал мозъчен тръст, за да се реши задачата за сметосъбирането на Тел Авив и на околните градове и 20 села, а също за реновиране на местността Хирия и създаване на негово място на парк. 

Днес той е едно от луксозните места за забавление в Тел Авив. А непосредствено до него има завод за преработка на отпадъци.

"Паркът е на 2000 акра и е най-големият в света, построен върху сметище. Два пъти е по-голям е от Сентръл парк в Ню Йорк. На няколко пъти сметта е била покривана с почва. Последният слой е най-плътен. Органичните отпадъци вътре се разлагат и образуват газ метан. Има огромна система от газопроводи, за да не се създават условия за избухване на пожари. С газта се захранва намираща се на няколко километра текстилна фабрика, а също и заводът за преработка на боклук и всички увеселителни и културни заведения на територията. Продаваме енергия и на държавната електрическа компания", каза заместник-директорът по туристическата дейност Рахели Крохман.

За архитектурата си паркът е получил държавна награда.

"Всичко в него е от преработени по различни начини отпадни материали. Скулптури от „вторични суровини“ дадоха началото на ново течение в изкуството на творби от отпадни материали. Сега събираме и дъждовна вода. На върха на планината, която всъщност е от боклук. Има красиво и езеро с лилии и тръстика. Предстои да се довърши най-големият амфитеатър на открито в Израел. В парка се правят международни фестивали. Освен разделното събиране е изключително важно и рециклирането. От дървесината се произвежда хартия, а от дънери и клони - дървени въглища за любимите на израелците барбекюта. Има технологии и за повторно обработване и използване на строителни материали. Фабриката приема несортираните боклуци - 3500 тона на ден".

Във водни басейни се утаяват тежките отпадъци, по средата са органичните, а най-горе - пластмасови торбички, прибори за еднократна употреба.

"За материалите от най-горния слой имаме веднага покупател. Завод за бетон се нуждае от леки материали отделящи най-висока  топлина. Кесийките и другите пластмаси по същество са нефтопродукти. От органичните отпадъци се прави компост и се събира метан. С магнити от най-различен вид отделяме различни метали . Сортираме ги и ги продаваме ", допълни Крохман.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30