Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книгата "Годината на осемте химии" се превръща в спектакъл

Петя Накова: При рака е като на война - оценяваш смятаното за даденост

Василена Радева: На ръба на смъртта имаш сетива за живота

Петя Накова
Снимка: Ани Петрова

Книгата на Петя Накова „Годината на осемте химии“ оживява на сцената на Театър Азарян – НДК. Спектакълът „Тяло, хвърлено под ъгъл към хоризонта“ ще се играе премиерно на 8 февруари. Режисьор е Василена Радева.

„Много харесвам това, което правят актрисите. Четирите актриси са много силни, много присърце взеха темата, много я преживяха и направиха страхотна артистична интерпретация, много визуална, много въздействаща“, разказа в предаването „Хоризонт до обед“ Петя Накова, която в книгата си разказва за дългия път към победа над рака.

„Щастлив е краят. Спектакълът има за цел да каже, че има изплуване, любовта лекува, смелостта се отблагодарява, така че краят е оптимистичен.“

Шест или осем са стандартните химиотерапии, затова и книгата носи това заглавие, обясни Петя Накова.

„Срещата с такава заплашителна болест води до осмисляне на много неща в живота. Казват – ракът не е болест, философия е. То е малко като по време на война: оценяваш нещата, които си мислил за даденост, когато те заплашва нещо. Неминуемо променя“, сподели тя.

„Да се прави изкуство от нещо, което е болезнена тематика на деня за обществото, а не е изначално екзистенциална тема на изкуството и драматургията, е своеобразна битка“, посочи Василена Радева пред "Хоризонт". Тя смята, че на сцената са постигнали „много голяма истинност в усещането какво е да имаш изпитание и да излезеш победител от това изпитание – нещо, което се случва на героините в книгата“.

Когато си на ръба между живота и смъртта, ти имаш сетивността отново да оцениш живота, допълни режисьорът на спектакъла Василена Радева.

Петя Накова е режисьор на документални филми. „Да бъдеш режисьор на своя живот е много хубаво. Много е важно да поемаш отговорността за нещата, които случваш. В крайна сметка не всичко е в наша власт. Има и една доза доверие в добротата на света, на вселената, на Бог, ако щете“, каза още тя.

Цялото интервю с Петя Накова и Василена Радева чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09
Венета Велева

Венета Велева - гост в "Горещи сърца": Аз съм един щастлив търсач на красота

В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.  Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.  Венета работи в областта на художествената керамика..

публикувано на 29.09.24 в 10:00
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27
Разкопки в покрайнините на великотърновското село Самоводене -  монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски

Археолози разкриха монашеската обител на Свети Теодосий Търновски , която е била издигната с ктиторството и личното участие на цар Иван Александър . Останките от каменната църква от 14-и век са в покрайнините на великотърновското село Самоводене. Историците предполагат, че това е най-голямото за годината археологическо..

публикувано на 22.09.24 в 10:54

Във Враца бе открита изложба по повод 140 години от рождението на Цвятко Бобошевски

В Деня на независимостта любителите на историята могат да се запознаят с една интересна и съдържателна изложба в музея във Враца, свързана с политическия и обществен живот у нас през първата половина на двайстия век. Изложбата е посветена на един от най-емблематичните и ярки държавници с врачански корен - Цвятко Бобошевски. Кой е..

публикувано на 22.09.24 в 09:40

Цветове, вкусове и звуци от Етъра, Габрово и Боженци

В това предаване на "Пътувай с Хоризонт" хващаме горските пътеки и навлизаме в Национален парк "Централен Балкан" , където над главите ни се извисяват вековните буки. Наш водач е Сергей Александров, експерт в парковата дирекция - " ЦЕНТРАЛЕН БАЛКАН". Още по темите слушайте в звуковите файлове.

публикувано на 19.09.24 в 10:26
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42