Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ.
Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята. А тя знае как да го направи. С усещане за правилната посока .
Повече от 260 неделни училища извън границите на България - нейното е най-голямото. Учениците в т.н. Малко българско училище са повече от 600. Отдавна много хора са й повярвали и са застанали до нея не само, за да й поверят обучението на децата си, а и да помагат с каквото могат.
Така българската общност в Чикаго повярва на мечтата на учителката и директорката Живка Петрова и се обедини, за да закупи училищна сграда, която сега е и училище, и културен, и спортен център, и просто място на българите в Чикаго.Живка Петрова тайничко споделя,че най-новата й мечта е да направи Детски музей по американски образец в България, за да могат там децата да правят всичко онова, което не им се разрешава да правят у дома. Не уточнява мястото, нито времето кога ще се случи, но аз вярвам, че щом го е намислила няма как да не стане. Зная дори и това,че няма как да не бъде близо до морето и любимия Бургас, но това е за бъдещето. А сега и тук е настоящето. И за началото на поредната учебна година.
Между право, математика и биология преди десетилетия Петрова избира българска филология. А като момиченце от Бургас преди това е категорично е заявявала,че иска да стане актриса...
"На 6 години си спомням двора на къщата в която живеехме в Бургас. Тогава правехме театрални пиески. Успявах да организирам добре децата от съседната улица, които бяха публика или играеха възложени от мене роли. Тогава си мислех,че искам да стана артистка. Но наблюдавайки тия мои занимания, родителите ми непрекъснато повтаряха, че май ще стана учителка, а не артистка. Но лично аз съм го осъзнала някъде в горните класове на гимназията, когато имах 2 преподавателки на които се възхищавах. Едната беше преподавател по биология, другата по химия. Много различни помежду си въпреки, че бяха приятелки. Едната беше изключително приятелски настроена към учениците, другата беше строга, но справедлива. Знам,че и двете ми бяха пример и не знаех точно на коя исках да приличам, но мисля, че повече приличам на тази, която е приятелски настроена към децата и към учениците, сподели за БНР Живка Петрова.
Когато тръгна за Америка и какво очакваше от страната на неограничените възможности и защо дойде тук?
"Малкия ли син беше спечелил "Зелена карта" и беше постъпил в Американската армия. Това ми изглеждаше изключително тревожно, непознавайки живота в една страна, знаейки, че тук се воюва повече от обикновено и макар, че със сигурност нищо не можех да помогна, това неспокойствие ни накара да дойдем тук. Не сме имали някакви комерсиални цели или мечти за това как ще "берем парите от дърветата".Това никога не ни е било като цел..."
Кое беше това, което не можеше да предвидиш, че ще ти се случи в Америка?
"Не можех да предвидя, че ще останем за толкова дълго време. Не съм си мислила, че това ще продължи цял живот. Но когато и 2- те ти деца са тук, когато внучките са тук се оказва, че това е твоето място. Мисля, че сега имам по-голямо семейство в Щатите отколкото в България."
Кое те накара на всяка цена да се опиташ да закупиш сграда за училището, което вече беше създала?
"Идеята беше на сина ми, който още на 2-та година от училището каза, че при такъв интерес към нашето училище, може би не е лошо да помислим за закупуването на сграда. Бяхме намерили една сграда,която не беше скъпа, само че, когато ни казаха, че ще ни трябват 80 хил. още за ремонт - това изглеждаше изключително непосилно и се отказахме.
По-късно намерихме подходящото училище и мога да кажа, че такива неща никога не се случват и не могат да се случат от 1 или 2-ма души, независимо дали тези хора имат пари. Защото сграда може да закупи всеки милионер, обаче душата на тази сграда е общността - в случая това е училището".
За първия учебен ден за децата от неделните училища в САЩ разказа още Живка Бубалова - Петрова, учителката и директорката на най-голямото училище извън пределите на България - Малко българско училище в Чикаго.
Още по темата слушайте в интервюто на Елена Цанева с Живка Петрова в рубриката "Америка - илюзии и реалности".
Бурни протести и физически сблъсъци предшестваха премиерата снощи на "Оръжията и човекът". Спектакълът, режисиран от Джон Малкович, все пак имаше премиера, макар и пред полупразна зала . Постановката започна с час закъснение, а публиката, закупила си билети, не можа да влезе в залата. Протестиращи бяха блокирали входа на Народния театър и пиесата..
Испанският художник Гийем Фонт изобрази петнистата тинтява от Витоша върху стена в столичния квартал "Стрелбище". П риродата е вдъхновение за твореца, който живее между Испания и Мексико. "Щом кацнах в София, моите приятели от фондация Visionary бяха така добри да ме заведат направо на Витоша. Бяхме направили предварително проучване,..
С официална церемония на Морска гара - Варна ще бъде изпратена поредната антарктическа експедиция с научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий". Командир на кораба е капитан II ранг Радко Муевски. Екипажът се състои от 34 души, в него се включват и три дами. Този път сред учените има и двама орнитолози , които ще наблюдават птиците..
150-годишната църква "Св. Николай Чудотворец" в смолянското село Арда се ремонтира изцяло с дарения. На Никулден там ще отбележат тържествено годишнината от първата служба в храма. "Решихме да не се затрие тая реликва . Хората имат голяма отзивчивост за такива неща и даряват. Има над 80-90 дарения , стабилни суми", разказва пред БНР Никола..
От 5 години в Чикаго работи Български клуб по волейбол. Боян Петев, Стоян Славов и Симеон Младенов са основателите и собствениците на Българска волейболна академия във ветровития град. В 58-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е Боян Петев , единият от основателите на волейболния клуб. "Беше страхотно да бъда..
65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни . Сред тях са родословно дърво на Васил Левски , колекцията от 120 медала, грамоти и снимки от състезателя по стрелба с лък Петьо Кишев, бригадирски униформи, снимки на..
Гоблен на светите братя Кирил и Методий подари на Клисурския манастир бившата учителка от Берковица Тотка Георгиева. 37 години Тотка Георгиева е била учителка. От дълго време тя се занимава с изработката на гоблени, които бе подредила в изложба в Берковица. Гобленът на братята Кирил и Методий изработила за месец и половина. 52 000 маниста с 44..
Безредици пред Народния театър "Иван Вазов" предшестват премиерата на постановката "Оръжията и човекът", режисирана от Джон Малкович...
Днес е втората премиерна дата на постановката на Джон Малкович „Оръжията и човекът“ в Народния театър "Иван Вазов" . Снощи, по време на първото..
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов призова президентската институция да се извини за изразената позиция, с която се поставя под съмнение легитимността..