Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ.
Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята. А тя знае как да го направи. С усещане за правилната посока .
Повече от 260 неделни училища извън границите на България - нейното е най-голямото. Учениците в т.н. Малко българско училище са повече от 600. Отдавна много хора са й повярвали и са застанали до нея не само, за да й поверят обучението на децата си, а и да помагат с каквото могат.
Така българската общност в Чикаго повярва на мечтата на учителката и директорката Живка Петрова и се обедини, за да закупи училищна сграда, която сега е и училище, и културен, и спортен център, и просто място на българите в Чикаго.Живка Петрова тайничко споделя,че най-новата й мечта е да направи Детски музей по американски образец в България, за да могат там децата да правят всичко онова, което не им се разрешава да правят у дома. Не уточнява мястото, нито времето кога ще се случи, но аз вярвам, че щом го е намислила няма как да не стане. Зная дори и това,че няма как да не бъде близо до морето и любимия Бургас, но това е за бъдещето. А сега и тук е настоящето. И за началото на поредната учебна година.
Между право, математика и биология преди десетилетия Петрова избира българска филология. А като момиченце от Бургас преди това е категорично е заявявала,че иска да стане актриса...
"На 6 години си спомням двора на къщата в която живеехме в Бургас. Тогава правехме театрални пиески. Успявах да организирам добре децата от съседната улица, които бяха публика или играеха възложени от мене роли. Тогава си мислех,че искам да стана артистка. Но наблюдавайки тия мои занимания, родителите ми непрекъснато повтаряха, че май ще стана учителка, а не артистка. Но лично аз съм го осъзнала някъде в горните класове на гимназията, когато имах 2 преподавателки на които се възхищавах. Едната беше преподавател по биология, другата по химия. Много различни помежду си въпреки, че бяха приятелки. Едната беше изключително приятелски настроена към учениците, другата беше строга, но справедлива. Знам,че и двете ми бяха пример и не знаех точно на коя исках да приличам, но мисля, че повече приличам на тази, която е приятелски настроена към децата и към учениците, сподели за БНР Живка Петрова.
Когато тръгна за Америка и какво очакваше от страната на неограничените възможности и защо дойде тук?
"Малкия ли син беше спечелил "Зелена карта" и беше постъпил в Американската армия. Това ми изглеждаше изключително тревожно, непознавайки живота в една страна, знаейки, че тук се воюва повече от обикновено и макар, че със сигурност нищо не можех да помогна, това неспокойствие ни накара да дойдем тук. Не сме имали някакви комерсиални цели или мечти за това как ще "берем парите от дърветата".Това никога не ни е било като цел..."
Кое беше това, което не можеше да предвидиш, че ще ти се случи в Америка?
"Не можех да предвидя, че ще останем за толкова дълго време. Не съм си мислила, че това ще продължи цял живот. Но когато и 2- те ти деца са тук, когато внучките са тук се оказва, че това е твоето място. Мисля, че сега имам по-голямо семейство в Щатите отколкото в България."
Кое те накара на всяка цена да се опиташ да закупиш сграда за училището, което вече беше създала?
"Идеята беше на сина ми, който още на 2-та година от училището каза, че при такъв интерес към нашето училище, може би не е лошо да помислим за закупуването на сграда. Бяхме намерили една сграда,която не беше скъпа, само че, когато ни казаха, че ще ни трябват 80 хил. още за ремонт - това изглеждаше изключително непосилно и се отказахме.
По-късно намерихме подходящото училище и мога да кажа, че такива неща никога не се случват и не могат да се случат от 1 или 2-ма души, независимо дали тези хора имат пари. Защото сграда може да закупи всеки милионер, обаче душата на тази сграда е общността - в случая това е училището".
За първия учебен ден за децата от неделните училища в САЩ разказа още Живка Бубалова - Петрова, учителката и директорката на най-голямото училище извън пределите на България - Малко българско училище в Чикаго.
Още по темата слушайте в интервюто на Елена Цанева с Живка Петрова в рубриката "Америка - илюзии и реалности".
Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство . Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..
Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..
Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..
Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева
В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...
Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..
Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..
В Сърбия "ври и кипи" - от седмици ученици и студенти протестират срещу престъпната безнаказаност и насилието на властите срещу демонстрантите...