Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фондация "Open space" работи за по-цветна градска среда

Изрисувано кошче до 35 СЕУ "Добри Войников" в София
Снимка: Поли Начева

Фондация "Open space" създава култура в градски пространства. Десетки сгради, трафопостове и пейки са само част от обектите, върху които са творили художници доброволци от фондацията. Инициативите започват през 2014. Тогава в продължение на три години доброволци оставят своята следа в градинката между улиците "Опълченска" и "Пиротска" в София.

Постепенно започнахме и на други места да рисуваме и се захванахме и с друга тема - кошчетата, казва Пепа Велева, учредител на "Open space".

"Някак си да провокираме, освен да стане шарено и интересно, да провокираме и да възпитаваме друго мислене. Все пак, когато сме рисували кошчета, когато те са цветни и шарени, привличат вниманието към себе си, малко или много подсъзнателно човек тръгва да мисли за кошчетата и да ги ползва по предназначение", пояснява Пепа Велева.

Изрисувани са 13 трафопоста в различни квартали на София. "Навсякъде рисуваме български символи, които по някакъв начин ни карат да се чувстваме горди. Използваме българската шевица", уточнява Пепа.

До 35 СЕУ "Добри Войников" в София се намират някои от цветните кошчета. 

"В самото рисуване се включиха деца. В процеса на рисуване се присъединиха родители и живущи тук, в района. Получи се много интересен процес, много интересно взаимодействие с тях и до ден днешен получаваме покани да се върнем да рисуваме тук и на други места, което е знак, че хората оценяват това, което е направено и въздействието, което има върху тях", смята тя.

Фондацията подкрепя младите хора в тяхното търсене да се развиват и да правят нещо смислено в свободното си време.

"Преди всичко в кварталите се опитваме да работим, защото и там живеят хора. В центъра много се прави и става все по-красив, обаче в кварталите е много сиво и грозно", коментира Велева. 

През лятото фондацията събира екип от доброволци, които помагат на специалисти за археологически разкопки във Велики Преслав.

"Искаме да отворим един офис - така наречената "Гара Култура". Пред Централна гара искаме да направим едно пространство за култура. Ние работим много с млади хора,  основно в областта на културата", изтъкна Пепа Велева. 

Интервюто можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49
Риана Пратчет и Габриел Кент

Риана Пратчет и Габриел Кент за нуждата от магията и чудесата

Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна.   Двете са в България, за..

публикувано на 13.12.24 в 17:26