Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фондация "Open space" работи за по-цветна градска среда

Изрисувано кошче до 35 СЕУ "Добри Войников" в София
Снимка: Поли Начева

Фондация "Open space" създава култура в градски пространства. Десетки сгради, трафопостове и пейки са само част от обектите, върху които са творили художници доброволци от фондацията. Инициативите започват през 2014. Тогава в продължение на три години доброволци оставят своята следа в градинката между улиците "Опълченска" и "Пиротска" в София.

Постепенно започнахме и на други места да рисуваме и се захванахме и с друга тема - кошчетата, казва Пепа Велева, учредител на "Open space".

"Някак си да провокираме, освен да стане шарено и интересно, да провокираме и да възпитаваме друго мислене. Все пак, когато сме рисували кошчета, когато те са цветни и шарени, привличат вниманието към себе си, малко или много подсъзнателно човек тръгва да мисли за кошчетата и да ги ползва по предназначение", пояснява Пепа Велева.

Изрисувани са 13 трафопоста в различни квартали на София. "Навсякъде рисуваме български символи, които по някакъв начин ни карат да се чувстваме горди. Използваме българската шевица", уточнява Пепа.

До 35 СЕУ "Добри Войников" в София се намират някои от цветните кошчета. 

"В самото рисуване се включиха деца. В процеса на рисуване се присъединиха родители и живущи тук, в района. Получи се много интересен процес, много интересно взаимодействие с тях и до ден днешен получаваме покани да се върнем да рисуваме тук и на други места, което е знак, че хората оценяват това, което е направено и въздействието, което има върху тях", смята тя.

Фондацията подкрепя младите хора в тяхното търсене да се развиват и да правят нещо смислено в свободното си време.

"Преди всичко в кварталите се опитваме да работим, защото и там живеят хора. В центъра много се прави и става все по-красив, обаче в кварталите е много сиво и грозно", коментира Велева. 

През лятото фондацията събира екип от доброволци, които помагат на специалисти за археологически разкопки във Велики Преслав.

"Искаме да отворим един офис - така наречената "Гара Култура". Пред Централна гара искаме да направим едно пространство за култура. Ние работим много с млади хора,  основно в областта на културата", изтъкна Пепа Велева. 

Интервюто можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Празника на реколтата и сетивата в село Горна Бела речка

Празник на реколтата и сетивата в село Горна Бела речка

Задуха вятър, заваля дъжд и стана студено. Есента е тук и ни напомня за себе си с промяната във времето, с падането на листата, с есенните плодове и зеленчуци. Цветно, красиво и уютно. Поемаме в посока Северозападна България. Пътят до там е час и четиресет минути от столицата и само на половин час от Монтана и Враца.  Поканени сме на Празника на..

публикувано на 06.10.24 в 17:22

Къде бабите учат внуците на плетки, а те тях на социални мрежи?

Във великотърновското село Леденик бабите започват да учат внуците на плетки, бродерия и кулинария, а децата ще въведат възрастните в света на компютрите и социалните мрежи. Опитът на зрелостта и стремежът за любопитство на младостта се събират от сдружението "Европейско развитие за село Леденик". Първите занимания са тази събота..

публикувано на 05.10.24 в 10:05

Как се прави кулинарният специалитет горнооряховско гърне по 150-годишна рецепта?

В Горна Оряховица започна първият фестивал на горнооряховското гърне . Това не е глинен съд, а ястие от телешки жили и заедно с горнооряховския суджук е сред запазените кулинарни емблеми на железничарския град.  Възстановки, дефилета с народни носии, фолклорни концерти и 100 гърнета с телешки жили, приготвени от майстор готвачи, ще има..

публикувано на 05.10.24 в 09:25
Музей на невинността в Истанбул, намиращ се в истанбулския квартал Бейоглу

„Няма минута, в която да не мисля за нея“: Музей на невинността в Истанбул

Когато написаните думи оживяват в реални предмети от ежедневието… Добре дошли в Музея на невинността в Истанбул . Мястото разказва историята от едноименния роман на носителя на Нобел за литература Орхан Памук. Още с прекрачването на прага на боядисана в бордо къща в истанбулския квартал Бейоглу, посетителите попадат в света..

публикувано на 04.10.24 в 16:50
Цветана и Николай Милчеви

Цветана и Николай Милчеви: Учителството е изпитание!

"Да си учител е голямо изпитание и голяма мъка!“ – това каза в ефира на "Нощен Хоризонт" учителят, поет и писател Николай Милчев. "Това, което много ми тежеше в училище е формалността", заяви от своя страна Цветана Милчева. Двамата са пенсионирани учители по български език и литература. Николай Милчев е още поет и писател. "Не са много годините,..

публикувано на 04.10.24 в 14:18

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24