Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Природозащитникът Андрей Ковачев:

Правителственото решение за "Струма" не отчита нито природата, нито човешкия живот

Необходими са натиск и експертна помощ отвън, не са спазени евронормите за пътна безопасност

Снимка: БГНЕС

Жители на Кресна излизат днес на протест пред представителството на Европейската комисия в София. Те ще заявят желанието си за запазване на главен път Е-79 като алтернативен път на АМ „Струма“ и ще връчат протестно писмо.

„Протестираме срещу това, че европейските институции – и Европейската комисия, и Европейският парламент имат напълно безотговорно отношение към този случай, като дават безконтролно пари и водят със своите действия до нарушаване на законите на Европа и обричат човешкия живот на смърт на този път, а обричат по този начин и природата на смърт“, заяви в предаването „Преди всички“ Андрей Ковачев от сдружение за дива природа „Балкани“.

Проблемът в Кресна е породен не просто от строителството на тази отсечка, а на цялата магистрала, изтъкна природозащитникът.

Досега българското правителство лъжеше в Европа, че всички хора в България подкрепят тяхното решение и водиха една много мръсна кампания и в България по този повод. Реалността е съвсем различна. Надали в Кресна ще срещнете човек, който би ви казал, че подкрепя това правителствено решение и че иска да остане без локален път или би ви казал – там няма да умират хора“, коментира Ковачев.

За всекиго е ясно, че когато направиш скоростна отсечка на тясно място, през което преминават и пешеходци, и животни, то катастрофите стават неминуеми, подчерта Андрей Ковачев. По думите му години наред правителството не взима никакви мерки за спиране на катастрофите в дефилето.

„Биха могли спокойно да сложат и трафик камери, една средна линия на това шосе и нямаше да има загинали хора, но те не го правят.“

Ковачев допълни, че правителството не е спазило нито една от европейските директиви за пътна безопасност

„Ама на нула, разбирате ли? Има процедури, примерно, когато имате алтернативи, да оцените и да изберете най-безопасната за хората алтернатива. Тази процедура въобще не са я провели. Тя е задължителна, но те я нямат, тя е на нулата. Правят ОВОС и други неща за околната среда, обаче за живота на хората не са ги направили процедурите, за да изберат най-безопасната алтернатива и реално са избрали нещо, което е убийствено.“

Нито с опазването на природата, нито с опазването на живота на хората има съобразяване от страна на правителството, категоричен е Андрей Ковачев. „За екологичната точка понеже от нашите организации, природозащитни, от години ги натискаме, те направиха процедури, които обаче са абсолютни шменти капели и лъжи. Докато в пътната безопасност не е имало кой да ги натиска години наред и те просто са бездействали.“

Ковачев смята, че Европейската комисия действа формално и чуваемостта ще дойде "когато общественият натиск накара Комисията да си свърши работата".

"Нашето правителство няма никакъв капацитет да реши проблема само. Трябва му категорично натиск отвън и външни експерти да помагат", обобщи Андрей Ковачев. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартин Иванов

Доц. Мартин Иванов: Няма митове за Народния съд, а неистини и полуистини

"Няма митове. Има просто неистини и полуистини , има политически употреби ." Това каза пред БНР историкът доц. Мартин Иванов за Народния съд преди граждански форум за историко-юридическите му аспекти, който ще се проведе днес. Според него " обичаме декларативно да отбелязваме годишнини, но задълбочено разглеждане не ни се удава ",..

публикувано на 21.02.25 в 10:11

Какви са нагласите в Германия преди предсрочните парламентарни избори?

В неделя в Германия предстоят предсрочни парламентарни избори, след като тройната коалиция на социалдемократа Олаф Шолц със Зелените и либералите се разпадна ден след изборната победа на Доналд Тръмп. Причината за провала година преди регулярните избори е трайното неразбирателство между трите партии в икономическата политика , след като стана..

публикувано на 21.02.25 в 07:55

От полето до масата: Какви са проблемите, за да стигнем до тук?

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи .  Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...

публикувано на 20.02.25 в 09:13

Втори бойкот на големите търговски вериги у нас

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..

публикувано на 20.02.25 в 08:40
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58