Далибор Добрич разказва, че след основното земетресение отпреди седмица и половина е имало много по-малки, вторични трусове. Това породило колебания сред хората – дали да останат в домовете си заради коронавируса, или да излязат по улиците заради трусовете.
„Заради извънредното положение хората работят от дома си, училищата и градините са затворени. Магазините са затворени, с изключение на онези, от които човек може да си купи храна за основни нужди. Движението извън градовете е забранено. Със специално разрешение се излиза, ако работиш в друг град, има спешен случай или си доставчик на храна. Обаче след труса хората излязоха, бяха на улиците. На дистанция или в автомобилите си. Беше леко паническа ситуация. Хората не знаеха кои указания да следват. В центъра на Загреб, който е близо до епицентъра на земетресението, има стотици сгради, които се обследват и за много от тях препоръките са, че не може да се живее. Хората бяха принудени да напуснат домовете си. Властите ги настаниха в палатки и в студентски общежития. Тези дни в Загреб имахме зима със сняг по средата на пролетта. Това буквално беше някакъв сценарий от филм, който разказва за апокалипсис. Хората даже шегуваха, че този филм просто биха си го спрели, защото е с твърде лош сценарий. Като филм на ужасите. Властите обаче считат коронавируса за по–сериозната заплаха и затова дадоха указания на хората да се приберат”, разказва хърватския журналист пред БНР.
Далибор Добрич обаче не крие, че предстоят проблеми. Загреб прилича на София – с планина до града, и мнозина живеещи по склоновете на планината са останали в разрушените си домове.
„Хората, които живеят по склоновете на планината, бяха много лошо ударени. Там почти 100% от сградите са пострадали. Властите смятат, че не може да се живее вътре в тях, опасни са, но хората все още живеят там, защото няма къде да отидат. При последвалите над 70 труса никой не излизаше и не бягаше. Ситуацията е сложна заради психозата. От една страна имаш непосредствена заплаха - земетресението. А след това имаш и тази постоянна заплаха от коронавируса. Наистина това оказва влияние на хората”, допълва Далибор Добрич.
Хърватското правителство има изграден екип от експерти за борба с коронавируса.
„Здравният министър и на вътрешните работи, заедно с най-известните доктори и от „Гражданска защита”. Имаме извънредно законодателство, което им дава възможност да решават мерките, за да се справят с коронавируса директно, без процедури или през парламента. И те се справят доста ефективно с работата си. Ако направим проучване в момента, министърът на здравеопазването вероятно ще бъде най-харесваният човек в държавата. Той е доста спокоен, знае какво говори. Хърватия до този ден успява да ограничи разпространението на коронавируса. Затова ние нямаме тези графики, на които се вижда линията, която отива нагоре. Линията за заразяването стои малко по-хоризонтална и не се покачва. Имаме, разбира се, недостиг на защитно облекло, маски. Но с тези неща се справят. Все още няма широкоразпространена паника.”
„Можем единствено да се молим“, отбелязва още хърватският журналист Далибор Добрич. По думите му, много от хората подкрепят мерките. Той очаква в следващите седмици много от хората да започнат и да ги нарушават.
„Има нещо, наречено умора от карантината - хората спират да се подчиняват, защото просто не могат да понесат ограниченията. Смятам, че още два месеца може да сме в тази ситуация на извънредно положение. Надявам се правителството да започне да вдига част от ограниченията, просто защото хората няма да ги изтърпят и ще започнат да ги нарушават”, коментира той.
Според хърватският журналист Далибор Добрич по-големият проблем е какво ще стане с бизнеса и с доходите на хората.
„Мерките, които хърватското правителство е приложило към момента, не са като в другите държави. Хърватия е държава, която изключително много зависи от туризма. Но тази година може да забравим за туризма. Има известни облекчения за малките фирми, свързани по-скоро със забавяне на плащания, данъци, банкови кредити. Но това всъщност само забавяне на плащанията, а не е отлагане на плащане. Предприемачите и хората от икономиката просто искат някакви по-сериозни мерки, за да получат по-лесно помощ. Регистрираме и бум на безработицата, защото много компании вече са затворили са освободили своите работници. Правителството се опитва да овладее ситуацията, да контролира бурята, но ако сравним с това как Германия помага на своя бизнес, правителството в Хърватия не прави достатъчно. От друга страна хърватското правителство не би искало да дава повече, отколкото би могло да се върне като данъци. Знаем, че тези пари не биха могли да „дойдат от небето“, заяви Далибор Добрич.
Добрич остава предпазлив по въпроса дали властите смятат да изземат оръжие от населението, както в България предложи бивш министър на отбраната. Но припомня, че „войната е оставила доста сувенири по мазетата“. Далибор Добрич се надява прилаганите от правителството мерки да проработят. За да не се стигне до ситуацията в Италия, където вече и негови приятели лекари са дали положителни тестове за коронавирус. Затова призовава хората да си стоят по домовете.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.Снимки на двете рижи момченца Ариел и Кфир Бибас станаха символи на протестите с искане за завръщане на заложниците, които бяха отвлечени в Газа през октомври 2023 година. Напразно в центъра на Тел Авив честваха първият рожден ден на Кфир. Момченцето е било жестоко убито още през миналия декември от терористи от непозната до сега ислямска..
Близо 600 бездомни хора, настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти благодарение на съвместната инициатива на Столична община и Българската хранителна банка (БХБ). Кампанията, инициирана от заместник-кмета Надежда Бачева, не просто осигури най-необходимото за хората в нужда, но и изпрати силно..
255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..
Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..