Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здравен медиатор: Улиците са пусти, мерките се спазват

След информационната кампания, в шуменското село Ивански преминали към дарителска

Ирина Илиева е първият здравен медиатор в шуменско село по програма "Зов за социално включване на роми и други уязвими групи". 

Ирина Илиева

"Преди 3 години се завърнах от чужбина, кандидатствах в конкурс по българо-швейцарската програма. След проведено обучение бях назначена на работа в Община Шумен като здравен медиатор", разказва тя в предаването "Хоризонт до обед".

Преди извънредното положение ежедневието на Ирина в село Ивански протичало по-различно. До обяд в кабинет, а следобед на терен, в работа по конкретни казуси.

Първите две седмици от извънредното положение са преминали в информационна кампания за предпазване от Covid-19.

Казват, че ромите не са организирани, не спазват правила. Успяхме да го преборим това нещо. Нашата работа като медиатори допринесе за това улиците да останат безлюдни, да се спазват всички мерки. Социалната изолация се спазва“, твърди Ирина Илиева.

"Третата седмица се усети напрежение от страх, от мизерия, отчаяние. Така че вече мисията ни за работа не трябва да бъде информационна, а дарителска кампания. Много от хората, които са се занимавали със сезонна работа, сега са без препитание и изнемогват", допълва медиаторът.

Ставам свидетел на такива покъртителни картини, където хората буквално гладуват. В тези семейства има и деца.“

Така се задвижила кампания за солидарност и съпричастност с тези, които са най-зле. „И подпомагаме много семейства с хранителни пакети.“

В акцията се включват хора с малък собствен бизнес, неправителствени организации, евангелистки църкви.

За пореден път ромската общност не е обект на националните институции за подкрепа, но ние доказахме в това трудно време, че можем да бъдем пример за подкрепа и солидарност на цялата нация“, коментира здравния медиатор.

„Роми, които работят и живеят в чужбина, положението при тях също не е леко, но имат по-голяма възможност за подкрепа – много от тях изпращат пари. Ромите от община Шумен, които живеят в чужбина и работят там, изпращат много средства, за да се закупят хранителни пакети и се дават пакети, хранителни, не само на роми, а се дават на хора крайно нуждаещи се…“ - така изглежда картината в Шуменско, обобщена от Ирина Илиева. 

Чуйте и звуковия файл.

Снимки: Посолство на Швейцария в България - Фейсбук страница, 

програма „Зов за социално включване на роми и други уязвими групи“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10