"Схемата е "От нивата до вилицата", къса търговска верига. Това е нещо отработено от Франция и Италия, в цяла Европа. Все пак поздравявам Министерството на земеделието, че макар и късно все пак разбраха какво трябва да се направи". Това каза пред БНР доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН във връзка с предложението за 50% българска продукция в търговските вериги.. Според него твърденията на големите вериги магазини, че цената на продуктите ще се повиши, ако това стане, са неверни и показват непознаване на пазарната икономика.
По думите му има още неща да се доотработят, основното обаче е ясно, но е важно да се проведе обществен дебат за био храната и за качествената земеделска продукция, какво е общоевропейска аграрна политика, какво е биоикономика, а не да се съсредоточаваме в търговски вериги, които "наистина засипват пазарите, но с некачествена продукция":
"Истинският домат е, който откъсваш от градината, охлаждаш и правиш салатата. Това е истинският зеленчук".
Доц. Боюклиев коментира в предаването "12+3" предложението на търговските вериги да разрешат да има фермерски пазари на паркингите им:
"Те трябва да ги пуснат вътре. Вътре трябва да има и да се каже, че щандът е с българска продукция, която е прясна и традиционни сортове. Това, което те претендират, че е модерно, това е от преди 30 години и в Европа го има и вече си отива". По думите на доц. Боюклиев във Франция почти няма търговска верига, която да не е предоставила щанд на местни производители, "не просто на френски, а на местни", уточни той и посочи, че според "Зелената сделка" Европа от 2021-ва година ще дава пари за това да се произвежда качествена продукция и без опаковки, които замърсяват природата.
"Няма лошо да дойдат примерно френски производители у нас, които да направят ферми и да произвеждат", коментира още доц. Огнян Боюклиев.
Според икономиста доц. Красен Станчев, основател на Института за пазарна икономика, това е механизъм, който няма да проработи:
"Онова, което се прави от Министерството на земеделието, не се е правило и преди 1989-а година. Няма правно основание за такава заповед на министъра на земеделието. Това противоречи на европейското законодателство. Това би било непозволена държавна помощ". Според него икономиката ще понесе загуби.
Той посочи, че в статистиката на продажбите се вижда, че в търговските вериги над 50% от стоката е българска.
"Там, където зреят по-рано плодове и зеленчуци, те идват на пазара на ЕС и се продават и в България по стандартите на ЕС, няма нещо лошо в това", обясни той.
По думите на Станчев в ситуацията на стопански шок трябва да се знае какво се случва с продавачите на дребно, които вероятно страдат много, но при едрите търговци, за да имате доставка на какъвто и да е продукт, се обхване един сезон, договорът е около 6 месеца:
"Ако в момента се въведе това изискване, всички стопански договори трябва да бъдат анулирани. Договорите са защитени от българското право и той не може да бъде прекъснат без някой да компенсира загубите. Следователно, докато трае пандемията - тази заповед не може да бъде изпълнена".
Цялото интервю на Снежана Иванова с доц. Огнян Боюклиев и доц. Красен Станчев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..
Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..
Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..
Преди година активисти на "Грийнпийс" изписаха върху охладителна кула на ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград думата "престъпление" на английски. Година по-късно хроничните нарушители остават безнаказани. Институциите са безсилни да прекратят порочния кръг на замърсяването . Централата в Димитровград не е единственият пример, коментира пред БНР..
12% е увеличението на туристите в София през първата половина на годината, показват данните от Единната система за туристическа информация на Министерството на туризма, в сравнение със същия период на миналата година. Регистрираните нощувки са с 10% повече. Близо 60% от посетителите са чуждестранни туристи . За първото деветмесечие..
Природният газ, който бива транспортиран и изнасян, произвежда много повече парникови газове от въглищата, въпреки че газовата индустрия твърди, че е по-чиста алтернатива. Това се посочва в ново изследване, което поставя под въпрос бързата експанзия на газови доставки от Съединените щати за Европа и Азия. Изследването е проучило 20-годишен..
Растенията, които покриват Антарктическия полуостров, са се увеличили над десет пъти през последните няколко десетилетия заради глобалното затопляне, сочи проучване. Анализ на сателитни данни е установил, че през 1986 година растителността е била по-малко от 1 квадратен километър, докато през 2021 година тя вече е покривала близо 12 квадратни..
Мениджър на хотел в село Кранево обсипал с шамари и юмруци деца - футболисти от Силистра, защото играели на гоненица по етажите . Така завършва..
"Не може да не се гордеем, че ние сме тези, които водим едни нации на Антарктида". Това заяви пред БНР председателят на Българския антарктически..
Непрекъснато трябва да се говори за психичното здраве. Това обясни пред БНР Албена Дробачка, ръководител на къща "Скрити лайкове". Пространството..