Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

История от първа линия

Д-р Петя Хубенова спасява пациенти с Covid-19

Втора седмица тя живее и работи в Александровска болница, напуска я утре за задължителна карантина

Д-р Петя Хубенова
Снимка: Личен архив

Д-р Петя Хубенова е един от лекарите на първа линия в битката с Covid-19. За изпитанията на физическото тяло, за границите на психиката и за колективния дух, благодарение на който се преодоляват и най-големите трудности, тя разказва в предаването "Хоризонт до обед".
Д-р Хубенова работи в Александровска болница в София. Тя е от тихите герои. От онези, които работят на границата между живота и смъртта. И докато под светлината на прожекторите властта говори, че сме във война, тя е от хората, които реално участват в битката. Не в чужбина, а в България и не само в кризисни времена като днешните. 
От близо две седмици анестезиологът д-р Петя Хубенова живее в Александровска болница. "Тук, в Александровска болница съм от 28 март, когато дойдох за нощно дежурство".

Тогава в Клиниката по анестезиология и интензивно лечение приемат първия пациент, който се оказва с положителна проба за коронавирус"Това наложи затварянето на нашето отделение с цел изолация на останалите пациенти."

Подготвени ли са българските лекари за среща на бойното поле с непознат вирус като Covid-19?

"До известна степен сме подготвени. Вирусът Covid-19 е по-различен от останалите с бързото развитие, влошаване на състоянието на пациента, от друга страна, той започва подмолно, неочаквано като една обикновена настинка. За няколко дни ситуацията се влошава и човек има чувство за задух", изтъква д-р Петя Хубенова.

Д-р Петя Хубенова

В критичен момент е по-важно да запазиш хората и екипния дух, а не йерархията, затова медиците се редуват в дежурствата. В началото най-трудни били нощните дежурства и безсънието. Клиниката разполага с добра апаратура и преди няколко дни получи дарение от още шест респиратора. Седем са пациентите с Covid-19 в клиниката в момента.

"Най-младият е на 36, а най-възрастният почти на 85, ще стане след една седмица. Интубираните ни пациенти са двама. Имаме още двама пациенти, за които бяхме доста разтревожени, но наблюдаваме един лъч светлина, едно подобрение, макар и с малки стъпки. Много е важно при тези пациенти да се осигури адекватно хранене на организма, за да се засили имунитетът, за да може самият човек да бъде подпомогнат да се справи", отбелязва лекарят. 

В битката с болестта българските лекари използват опита и клиничните ръководства на колегите си от Китай и европейските държави, които първи се сблъскаха със заразата. Д-р Хубенова приема спокойно факта, че от две седмици живее в болницата.

"Усещането е, не съм била в казарма, може би нещо подобно, нещо малко като военен лагер в добрия смисъл на думата. Ние живеем заедно, всеки си има свое лично пространство, но отново се изискват допълнителни усилия и допълнителна съобразителност, за да съхраним добрите си взаимоотношения, настроили сме се към ситуацията, съумяваме да съхраним добрия климат", подчерта д-р Петя Хубенова.

Лекарите на първа линия благодарят и за подкрепата. "Чуваме аплодисментите от отворения прозорец на нашите стаи за почивка. Благодарни сме на хората за това, че се обърнаха към това да бъдем отново човеци".

Очаква се Петя Хубенова и останалите медици от първия извънреден екип да напуснат Александровска болница утре, след като излязат резултатите от тестовете им за коронавирус. След това всички ще бъдат под задължителна карантина.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Замръзналият Дунав - 1940 година

През 1954 г. Дунав замръзва за 74 дни

През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг.   Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..

публикувано на 21.02.25 в 06:10
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24