Сградата, в която ще се съберат всички книги на Великотърновска епархия, беше рушащ се паметник на културата, около който преминаваха туристите по пътя към крепостта „Царевец“. Повече от година продължават ремонтите на бившата детска градина, която Митрополията получи от Общината, за да бъде направена епархийска библиотека.
„Книгата не бива да се загърбва“, казва Великотърновският митрополит Григорий и пояснява, че след ремонта за 1,6 милиона лева до края на тази година се очаква епархийската библиотека да заработи и да бъде приобщена към националните книгохранилища.
„Една хубава брънка с националните библиотеки по света. Нашата е епархийска, скромна, но все пак тя ще даде една добра, посилна помощ на нашите студенти. Аз, от моето време, когато съм бил по Швейцария, по Англия, познавам все още хора, ходил съм и в Националната библиотека в Лондон. Това са огромни неща, огромни размери, ние изобщо не можем да си ги представим, но можем поне от там да черпим вдъхновение и това движение „Достъп до библиотеките“ ние да го имаме, за да вървим в това течение за доброто развитие. Ще минат години, ще минат векове, ние пак ще търсим книжката", коментира духовникът.
Над 30 000 тома ценна литература - църковна и светска, богат архив от „Църковен вестник“ и документи съдържа фондът на Епархийската библиотека за областите Велико Търново и Габрово. За съжаление, по време на разкола от сбирката са откраднати и изнесени много книги, разказва владиката. Когато поел управлението на митрополията, той заварил ценното книжовно богатство да мухлясва, забутано в подземията на сградата.
„Тази библиотека ще бъде като старша, като майка библиотека, тъй като имаме 21 манастира, по-големи храмове също имаме и това са по-малките библиотеки. Така че короната, тази дума е модерна сега, короната ще си има своите перлички по цялата епархия".
Една от архитектурните перли и неизменна част от историческото наследство на Велико Търново е църквата „Св. Спас“, построена от майстор Колю Фичето. Храмът е в руини, останали са само каменните основи, но това знаково място ще стане музей на иконата с европейско финансиране, надява се Великотърновският митрополит Григорий. Той е водил преговори храмовите останки, превърнати в бунище, да имат нов живот:
„Тя да си бъде като една перманентна иконна изложба. Старите икони в епархията се докарват, реставрират се. Ние си имаме катедра „Иконопис“ към Богословския факултет", пояснява митрополитът.
Архитектурен паметник е и старата митрополия във Велико Търново до църквите „Св. 40 мъченици“, „Св. Богородица“ и „Св. св. Петър и Павел“. Сградата преди няколко дена сериозно пострада при пожар като напълно изгоряха над 400 квадратни метра от покрива. Бъдещето на старата митрополия е колеж, смята митрополит Григорий.
„Даже съм започнал преговори с Министерството на просветата. Отдавна го мечтаех това, имаме разни детайли, които трябва да оправим. Там е редно да направим един колеж. Не казвам, че трябва да бъде изцяло наш или изцяло техен. Както те предложат, важното е да го имаме колежа. В този колеж ще се изучават всички общообразователни предмети, той ще е след средно образование".
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..