Сградата, в която ще се съберат всички книги на Великотърновска епархия, беше рушащ се паметник на културата, около който преминаваха туристите по пътя към крепостта „Царевец“. Повече от година продължават ремонтите на бившата детска градина, която Митрополията получи от Общината, за да бъде направена епархийска библиотека.
„Книгата не бива да се загърбва“, казва Великотърновският митрополит Григорий и пояснява, че след ремонта за 1,6 милиона лева до края на тази година се очаква епархийската библиотека да заработи и да бъде приобщена към националните книгохранилища.
„Една хубава брънка с националните библиотеки по света. Нашата е епархийска, скромна, но все пак тя ще даде една добра, посилна помощ на нашите студенти. Аз, от моето време, когато съм бил по Швейцария, по Англия, познавам все още хора, ходил съм и в Националната библиотека в Лондон. Това са огромни неща, огромни размери, ние изобщо не можем да си ги представим, но можем поне от там да черпим вдъхновение и това движение „Достъп до библиотеките“ ние да го имаме, за да вървим в това течение за доброто развитие. Ще минат години, ще минат векове, ние пак ще търсим книжката", коментира духовникът.
Над 30 000 тома ценна литература - църковна и светска, богат архив от „Църковен вестник“ и документи съдържа фондът на Епархийската библиотека за областите Велико Търново и Габрово. За съжаление, по време на разкола от сбирката са откраднати и изнесени много книги, разказва владиката. Когато поел управлението на митрополията, той заварил ценното книжовно богатство да мухлясва, забутано в подземията на сградата.
„Тази библиотека ще бъде като старша, като майка библиотека, тъй като имаме 21 манастира, по-големи храмове също имаме и това са по-малките библиотеки. Така че короната, тази дума е модерна сега, короната ще си има своите перлички по цялата епархия".
Една от архитектурните перли и неизменна част от историческото наследство на Велико Търново е църквата „Св. Спас“, построена от майстор Колю Фичето. Храмът е в руини, останали са само каменните основи, но това знаково място ще стане музей на иконата с европейско финансиране, надява се Великотърновският митрополит Григорий. Той е водил преговори храмовите останки, превърнати в бунище, да имат нов живот:
„Тя да си бъде като една перманентна иконна изложба. Старите икони в епархията се докарват, реставрират се. Ние си имаме катедра „Иконопис“ към Богословския факултет", пояснява митрополитът.
Архитектурен паметник е и старата митрополия във Велико Търново до църквите „Св. 40 мъченици“, „Св. Богородица“ и „Св. св. Петър и Павел“. Сградата преди няколко дена сериозно пострада при пожар като напълно изгоряха над 400 квадратни метра от покрива. Бъдещето на старата митрополия е колеж, смята митрополит Григорий.
„Даже съм започнал преговори с Министерството на просветата. Отдавна го мечтаех това, имаме разни детайли, които трябва да оправим. Там е редно да направим един колеж. Не казвам, че трябва да бъде изцяло наш или изцяло техен. Както те предложат, важното е да го имаме колежа. В този колеж ще се изучават всички общообразователни предмети, той ще е след средно образование".
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа...
Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“. Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика". С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..
Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..
Обществено недоволство предизвика новината, че сградата на "Балкантон" в квартал "Лагера" в София ще бъде съборена, а на нейно място ще бъде изграден административно-жилищен комплекс. На протест пред емблематичната сграда граждани настояха тя да бъде запазена, а представител на собствениците обяви, че събаряне няма да има. "Самата сграда..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в..
Нов облик трябва да придобие центърът на морския курорт Поморие за предстоящия туристически сезон. Общината планира да изкорени всички 63 стари..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..