Хляб, оставен на входовете на подлези в София, щайга с хранителни продукти с надпис "От хора за хора" във Варна. Разнасяне на храна по домовете от доброволци, закупили я със собствени средства.
Българите започнаха да се обединяват в социалните мрежи и да си помагат кой с каквото може. Някои отиват на първа линия и помагат на лекарите в болниците, други се включват в почистването на превозните средства в градския транспорт. Повечето от тях не желаят да си казват имената. От скромност го правят, а идеите им събират над 10 хиляди последователи в социалните мрежи. Като младата жена от Варна, на която й хрумва идеята да постави щайга с хранителни продукти на улицата с надпис "От хора - за хора - оставете храна за нуждаещите се".
"Имахме налична щайга, надписахме я, поставихме я, за да имат гладни хора храна", разказва жената, която се грижи за детето си и работи, защото все още има работа. Прави й впечатление, че много хора помагат.
"Познат се свърза с мен. Те са в Кърджалийско. Той писа, че имат група, която събира хранителни продукти и ги разнасят по близки села, за възрастни хора, които не могат да излязат. Аз се опасявам, че ще има доста млади хора, които тепърва ще остават без работа и не знам как можем да помогнем и в този случай."
На хора в крайна нужда в София помага Димитър Богоев. Той е член на групата за взаимопомощ във Фейсбук "Благотворителност за семейства в крайна нужда", създадена от Росица Кънчева. Пазаруват с лични средства и доставят продукти от първа необходимост на всеки, който изпитва затруднение и ги потърси.
"Добрината трябва да е пример за поколенията. Това е нещо, което доставя огромно удоволствие - да помагаш. Наистина хората са изпаднали в такава нужда, че нямат за насъщния, това е проблемът като цяло."
Според жители на София, хората трябва да се грижат едни за други - по-богатите за по-бедните.
"Винаги трябва да се прави добрина, не само сега. Това е много великодушно, което правят. Дано да се заразят повече хора", казва столичанка.
Репортаж на Евелина Стоянова може да чуете в звуковия файл.
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
"Нещата са набрали скорост заради глобалните настроения . Български политици, които имат история с атаки срещу медии, с овладяване на медии и..
"ВСС трябваше отдавна да открие нова процедура за избор на членове от професионалните квоти. Хубаво е, че Народното събрание най-после започна да..