Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Силвия Недкова: Трябва да положим усилия, за да бъдем отново човеци

Фрагмент от корицата на стихосбирката на Силвия Недкова "Евангелие на тревата"

"Трябва да положим усилия, за да бъдем отново човеци". Това каза в Празничния блок на БНР Силвия Недкова, литературен критик, поетеса, авторка на стихосбирката "Евангелие на тревата", и добави:

"Изведнъж осъзнахме, че инерцията, която ни движеше от десетилетия вече е невъзможна, защото всяка инерция е възможна само по нанадолнище".

Неизбежно е да променим начинът, по който сме живели преди карантината, посочи Силвия Недкова: "Нищо няма да бъде същото и слава богу, че ще е така".

"Празнуваме едно Възкресение, което се случва винаги, независимо в каква ситуация сме поставени, защото това е възкресение на духа. Тежкото ни положение в момента е преход към точно едно такова възкресение, стига да сме достатъчно готови да го направим", каза още поетесата.

Силвия Недкова разказа, че някога, когато чумата шествала из Европа, след нея дошъл Ренесансът:

"Тя била един от подтиците към това да се роди хуманизмът и да стане основа на човечеството. Много се надявам нашата съвременна "чума" да бъде началото на един нов Ренесанс, на един нов по-висш хуманизъм. Много вярвам в това!".

По думите на Недкова не сме по-малко заедно днес:

"Дори и физическото общуване да ни е отнето, да сме заедно като хора е много по-силно като усещане днес - в този затворен по домовете ни Великден, който пак е общ празник. За да общуваш, не е задължително очи в очи, а дух в дух. Така че ние сме заедно - повече заедно, отколкото когато и да било".

Според нея днес трапезите нямат значение: "Най-после ние сме просто хора, които празнуват Възкресението. ... Този Великден наистина е ключов за всички ни, защото ще отворим сърцата си повече. Ще имаме повече място за надеждата, за очакването. Скуката, която изпитваме, е скука на градежа. Ще знаем, че ни чака нещо по-добро". 

По думите на поетесата най-важното нещо, което ни определя като хора, е емпатията и съчувствието, съпричастието.

"Мисля, че всеки човек по някакъв начин, дори без да осъзнава, усеща болката на другия, ако наистина е човек. Ние всички живеем с общите си болки. Когато се стремим да помогнем на този, който го боли, ние помагаме и на себе си, защото всички сме едно цяло".

Интервюто на Светлана Дичева със Силвия Недкова в Празничния блок можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ , някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква.  "Казват, че като ръководител той не е..

публикувано на 17.09.24 в 09:24
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57

Художникът Стойко Гъгъмов увековечава известни личности на морски скали и училищни фасади

Художникът Стойко Гъгъмов оставя ярка следа след себе си с портретите на известни личности, които рисува на морските скали, на фасадите на обществени сгради и училища. Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани Нарича изкуството си "скално - концептуално", което му е на сърце. "Аз го открих когато бях в Тенерифе. Там също..

обновено на 01.09.24 в 06:38

Митко Александров вдъхновява хората, с които се среща

Митко Александров е вдъхновение за всеки, който се срещне с него. Придвижва се с помощта на инвалидна количка, но това не му пречи да работи и да пътува. Митко знае шест езика и помага на всички с каквото може. Занимава се с фотография, има няколко изложби. От 20 години е програмист. Обиколил е една четвърт от света. Любимото му място е 6 А..

публикувано на 30.08.24 в 12:10

Кристиян Стефанов е един от най-добрите членове на клуб "Дебати" в Плевен

Кристиян Стефанов е студент в СУ „Св. Климент Охридски“. През годините е един от най-добрите членове на плевенския клуб „Дебати“ към Центъра за работа с деца.   Тази година е главен съдия на Националното състезание  "Pleven Open 2024", което се провежда на 24 и 25 август в Плевен.  „Дебатите са вид състезателен спорт, което е..

публикувано на 25.08.24 в 07:52