Когато се пречи на работата на Народното събрание и съдилищата не работят, тогава няма възможност за контрол върху изпълнителната власт, подчерта тя. „Изпълнителната власт, оставена без контрол, по правило винаги се хлъзга към авторитаризъм. Трите формални власти трябва да се балансират една друга дори при извънредно положение.“
Позиция на правозащитната общност, оповестена на 13 април, формулира 15 заплахи за демокрацията и 7 положителни възможности, породени от кризата, посочи Димитрина Петрова. Прави се правозащитен анализ на всяка от ограничителните мерки – дали те са законни, дали съответстват на целта и дали са строго необходими, тоест дали същата цел не би могла да се постигне и с по-лека мярка.
Ограничителните мерки у нас не са добре таргетирани и не отговарят на условията за въвеждане на извънредни мерки, разписани в критерии на международното право. Получава се така, че мярката е или недостатъчна и неефективна, или прекалено рестриктивна, коментира Димитрина Петрова, според която „не се получава в нашето управление точно този баланс".
Много се говори за пропорционалност, а това означава да се претегли дали ползата тежи повече от вредата, каза Петрова.
„КПП-тата (в ромските квартали – бел. ред.) според нас са извънредно проблематични. Могат да представляват случаи на пряка дискриминация на етническа основа, строго забранена при всички обстоятелства, включително при извънредно положение. Вече има от вчера доклад на „Амнести интернешънъл“ срещу България с изразена тревога за етническа дискриминация на ромските квартали. Тук проблемът е, че имаме една бланкетна мярка – не се анализира и не се преценява на място колко е опасно, а целият квартал се блокира.“
Като друг пример за надхвърляне на границите на пропорционалните ограничения Димитрина Петрова откроява вечерния час в Стара Загора. „Този вечерен час - какъв му е смисълът? Нима излизането по неотложни оправдани причини се различава от същото денем? С какво това помага на борбата срещу коронавируса?“
Има много примери за необмислено въвеждане на мерки с дисциплинарен, наказателен подход, смята Димитрина Петрова. „Както в началото - 5 хиляди лева глоба за преминаване през една градска градинка. Това говори за инстинктите на управляващите най-напред да ударят с голямата балтия. Първо да накажат, а после ще му мислим. Това е подход, това е манталитет.“
Като абсурд Димитрина Петрова определя затварянето на парковете, докато същевременно работят църквите.
„Смятам за абсолютен абсурд, че ми е затворена Витоша, а ми е отворен храм-паметник „Александър Невски“. Аз не искам да отида на църква, аз искам да отида в природата! Не виждам абсолютно никакъв здрав смисъл в това. Някой да ми обясни в какво е смисълът. Не могат да регулират движението в планината ли? А могат в църквата? На два метра в църквата е по-лесно да бъдем, отколкото в планината?“
КПП-тата по великденските празници са провал на управлението, категорична е Димитрина Петрова.
„Хора, които излязоха от София в сряда-четвъртък преди Великден като законопослушни граждани, няколко дни по-късно се оказаха в унизителното положение да чакат на огромни опашки с часове, да не могат да се приберат, изведнъж те се оказаха закононарушители. Тук няма разум. Това не са разумни, премислени мерки. Нас ни правят на маймуни. Някаква мярка се въвежда, след това тя самата показва абсурда си и се отменя. Има маски - няма маски. Ще има двучасови коридори за влизане – няма да има.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Антарктика има механизми да пази леда си от слънцето - това са установили български учени. Двугодишно изследване хвърля светлина по темата. Става дума за най-дългото в света температурно проучване на недрата на ледниците . Става въпрос за три ледника. Ледник Перуника е част от голямо ледено поле, което се нарича Балкан . За нас беше интересно..
Единствена алтернатива на "енергийния Джулай" - ежегодното повишаване на цените на тока, за много от гражданите остават балконските фотоволтаици . Това мнение изрази пред БНР Балин Балинов от "Грийнпийс – България". По думите му, "за балконските фотоволтаици в момента трябва да се съобразиш с три закона !" Периодът на..
Повече от година МОСВ забавя решение за обявяването на нова защитена местност в Природен парк "Странджа". Предложението е на ръководството на парка и е подкрепено с научна обосновка и експертни становища . Местността, която трябва да получи статут на защитена, се намира между селата Евренозово и Близнак . Там е открито находище на..
Община Минерални бани е известна с лечебните си минерални води и природни ресурси , които помагат на хората при различни здравословни проблеми и стимулират здравословния начин на живот. Тук може да намерите помощ при болки в ставите, нервно напрежение и други хронични заболявания, а природата и чистият въздух правят престоя още по-полезен за..
Дългогодишният спор около изграждането на автомагистрала "Струма" през Кресненското дефиле е към своя край. Министерството на околната среда и водите обяви, че всички жалби, свързани с проекта, са оттеглени, а делата – прекратени , благодарение на постигнато споразумение между правителството и природозащитни организации. Предвижда се трайно..
Да спрем сечта на гори заради вятърни и соларни централи – призовават от инициативата "Зелени закони". От организацията са започнали подписка – "Право на природа" , за законодателни промени в Закона за горите и Закона за ВЕИ и вече имат парламентарна подкрепа за внасяне на тези предложения. Целта е възобновяемата енергия да се развива,..
Намиране на решение на замърсяването с пластмаса – това е призивът на днешния Световен ден на околната среда . Кампанията тази година иска да окуражи както всеки отделен човек, така и организации, правителства и различни видове индустрии да възприемат устойчиви практики за системна промяна за по-здравословно бъдеще. Генералният секретар..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи..
България можеше и по-рано да влезе в еврозоната. Загубихме време. Можехме да сме заедно с хърватите , защото се движехме успоредно в този процес. Те..