Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как извънредното положение преобръща работните навици

Предимствата да работиш по пантофи

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Милиони хора днес са поставени в условия на изолация и работят от дома си. 
Психолозите съветват да не губим чувството си за социалност, отделени от колегите. А хората, за които това не е ново и са свикнали с този модел на работа от разстояние, съветват: моделирайте средата си.

Найден Гочев работи като програмист от близо 14 години. На станалите вече практика уебинари Гочев разказва за плюсовете и минусите на работата от вкъщи, защото от известно време неговият дом е и негов офис, но не заради ситуацията с коронавируса, а защото е осъзнал, че губи много време да пътува до работа и обратно.

"За да отида от „Зоната“ до офиса всеки ден, аз губих по 45 минути в една посока, минимум. Почти два часа отиваха, за да отида на работа и да се върна. И след тона се чувстваш като парцал. Или аз се чувствах като парцал", споделя програмистът.

Да започнеш да работиш в домашен офис не е лесно. На Найден Гочев му били необходими 6 месеца, за да синхронизира темпото на работа с домашната обстановка.

"На обяд гледах сериали. Бях изгледал всички сериали, които някога бях планирал да изгледам. Обаче в един момент, може би на около третия месец, тия неща ти писват. И всъщност почваш да си работиш, защото искаш да работиш, а не защото някой ти казва да работиш. И всъщност тогава работиш много по-добре", твърди Найден днес.

Колкото за разсейващите фактори - просто има неща, които не правиш. "Например не готви нещо сложно, да кажем. Но всичко друго, аз не смятам че има нещо, което да те разсейва. Това, че може да дойде някой за водата, това, че може да дойде някой съсед да събира пари, е нищо в сравнение с милионите колеги, които идват на бюрото всеки ден и те питат нещо", допълва той.

Това е ежедневие за милиони по света днес. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Бизнес психологът Юлика Новкова съветва хората, които за първи път попадат в ситуацията да работят от вкъщи, да осмислят добре кое ги притеснява и кое ги гневи. Част от липсата на социалните контакти е свързана с неумението да си набавяме навреме нуждата от общуване.

"Вече виждам тенденция хора да бъдат гъвкави. И в рамките на обществените забрани да намират начини да се свързват помежду си, дори и във физическия, реалния, обектния свят, не само в дигиталния. Не мога да кажа, че има единно решение, защото тенденциите са хората да се чувстват тъжни, гневни, разочаровани, несигурни“, коментира Юлика Новкова.

Психологът прави паралел с аналогични исторически ситуации.

„Всъщност, в тази ситуация научните изследвания, които изследват исторически данни за това как хората са се справяли с психологическите последици от карантина в миналото, свидетелстват, че хората са възприемали алтруистична позиция - сам да се поставям в тази физическа изолация, пазя другите. Тогава разграничаваш процеса на социална изолация от физическа изолация."

Социалният контакт в офиса липсва, признават колеги на програмиста Найден Гочев. Предизвикателство е да запазиш неформалната комуникация, която се пренася в интернет. Найден Гочев уточнява, че през мрежите комуникацията може да е по-прецизна и да бъде по-продуктивна. Работата от дома със сигурност може да доведе и до нови приятелства. "Аз не си познавах съседите. Не познавах никой там, където живеех", казва той.

"Просто сега в момента е малко криво. Да се надяваме, че след два-три месеца няма да е чак така", обобщава философски IT специалистът.

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16