Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как извънредното положение преобръща работните навици

Предимствата да работиш по пантофи

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Милиони хора днес са поставени в условия на изолация и работят от дома си. 
Психолозите съветват да не губим чувството си за социалност, отделени от колегите. А хората, за които това не е ново и са свикнали с този модел на работа от разстояние, съветват: моделирайте средата си.

Найден Гочев работи като програмист от близо 14 години. На станалите вече практика уебинари Гочев разказва за плюсовете и минусите на работата от вкъщи, защото от известно време неговият дом е и негов офис, но не заради ситуацията с коронавируса, а защото е осъзнал, че губи много време да пътува до работа и обратно.

"За да отида от „Зоната“ до офиса всеки ден, аз губих по 45 минути в една посока, минимум. Почти два часа отиваха, за да отида на работа и да се върна. И след тона се чувстваш като парцал. Или аз се чувствах като парцал", споделя програмистът.

Да започнеш да работиш в домашен офис не е лесно. На Найден Гочев му били необходими 6 месеца, за да синхронизира темпото на работа с домашната обстановка.

"На обяд гледах сериали. Бях изгледал всички сериали, които някога бях планирал да изгледам. Обаче в един момент, може би на около третия месец, тия неща ти писват. И всъщност почваш да си работиш, защото искаш да работиш, а не защото някой ти казва да работиш. И всъщност тогава работиш много по-добре", твърди Найден днес.

Колкото за разсейващите фактори - просто има неща, които не правиш. "Например не готви нещо сложно, да кажем. Но всичко друго, аз не смятам че има нещо, което да те разсейва. Това, че може да дойде някой за водата, това, че може да дойде някой съсед да събира пари, е нищо в сравнение с милионите колеги, които идват на бюрото всеки ден и те питат нещо", допълва той.

Това е ежедневие за милиони по света днес. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Бизнес психологът Юлика Новкова съветва хората, които за първи път попадат в ситуацията да работят от вкъщи, да осмислят добре кое ги притеснява и кое ги гневи. Част от липсата на социалните контакти е свързана с неумението да си набавяме навреме нуждата от общуване.

"Вече виждам тенденция хора да бъдат гъвкави. И в рамките на обществените забрани да намират начини да се свързват помежду си, дори и във физическия, реалния, обектния свят, не само в дигиталния. Не мога да кажа, че има единно решение, защото тенденциите са хората да се чувстват тъжни, гневни, разочаровани, несигурни“, коментира Юлика Новкова.

Психологът прави паралел с аналогични исторически ситуации.

„Всъщност, в тази ситуация научните изследвания, които изследват исторически данни за това как хората са се справяли с психологическите последици от карантина в миналото, свидетелстват, че хората са възприемали алтруистична позиция - сам да се поставям в тази физическа изолация, пазя другите. Тогава разграничаваш процеса на социална изолация от физическа изолация."

Социалният контакт в офиса липсва, признават колеги на програмиста Найден Гочев. Предизвикателство е да запазиш неформалната комуникация, която се пренася в интернет. Найден Гочев уточнява, че през мрежите комуникацията може да е по-прецизна и да бъде по-продуктивна. Работата от дома със сигурност може да доведе и до нови приятелства. "Аз не си познавах съседите. Не познавах никой там, където живеех", казва той.

"Просто сега в момента е малко криво. Да се надяваме, че след два-три месеца няма да е чак така", обобщава философски IT специалистът.

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49
Риана Пратчет и Габриел Кент

Риана Пратчет и Габриел Кент за нуждата от магията и чудесата

Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна.   Двете са в България, за..

публикувано на 13.12.24 в 17:26