Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Старо килийно училище става Музей на духа

Опасната сграда в църковния двор в Широка лъка се събужда за нов живот

Църквата „Св. Богородица“ в Широка лъка
Снимка: Радостина Чернокова

Старото килийно училище към църквата „Св. Богородица“ в родопското село Широка лъка ще бъде Музей на духа. Срутената и опасна сграда на килийното училище в двора на храма постепенно се преобразява пред очите на хората.
След като през 2018 година бяха отпуснати над 760 хиляди лева от Министерския съвет, заради тромави процедури възстановяването е започнало през есента на миналата година.

"Много го изстрадахме този обект, но най-накрая тръгна", радва се кметът на Широка лъка Васил Седянков.

След възстановителните ремонтни дейности на сградата ще се оформи уникален по рода си комплекс заедно с църквата.

"Конакът, музеят е на бита - Етнографският музей, а той е на духа", допълва кметът Седянков.

Намеренията са да се експонират като постоянна сбирка археологическите находки за ранното християнство от района на Смолян. Ще се направи документална изложба за началото на образователното дело.

"Желанието ни е да сложим няколко картини на Рилски (Владимир Рилски - бел. ред.) Като влезе турист, два часа да има какво да гледа и да онемее".

Църквата „Св. Богородица“ в  Широка лъка     Снимка: Радостина Чернокова 

Църквата "Св. Богородица" е построена през 1834 година, когато българските земи са още в пределите на Османската империя. Тя е издигната само за 40 дни с доброволен труд на местните хора. 

През последните години се утвърждава нова традиция на вековния каменен мост над Широколъшка река. Влюбени двойки от цял свят заключват с катинари любовта си.

Широка лъка е едно от най-посещаваните от туристите автентични родопски села, но заради пандемията външни хора в момента не се срещат.

"Не е обичайно това за Широка лъка", отбелязва кметът Васил Седянков.

Заради Covid-19 тази година се отменят всички културно-масови прояви, сред които и гайдарското надсвирване в Гела.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ВМА е с изцяло реновиран Център по трансфузионна хематология

ВМА е с изцяло реновиран Център по трансфузионна хематология. Създаден преди 30 години той обезпечава с кръв и кръвни продукти столичната военна болница и въоръжените сили. Да защитава живота и здравето на пациентите, обезпечавайки ги с кръв и кръвни продукти, е голямата мисия на Центъра за трансфузионна хематология още от..

публикувано на 02.06.24 в 07:50

В манастира "Св. св. Петър и Павел" започнаха честванията за 150-годишнината от създаването на първата семинария у нас

С откриването на музейна експозиция и с валидиране на историческа пощенска марка в манастира „Св. св. Петър и Павел“ до Лясковец започнаха честванията за 150-ата годишнина от създаването на първата семинария у нас – Петропавловската.  Имали сме духовно образование още преди освобождението, подчерта великотърновският митрополит..

публикувано на 02.06.24 в 07:10

Доброволци от Турция помагат на "Млади изследователи за младежко развитие" за екологично земеделие

"Млади изследователи за младежко развитие" се заеха да развиват екологично земеделие край Смолян. Със същите тези младежи сме ви срещали. Те облагородиха пространството над каскадите в новия център на Смолян и го изрисуваха с красиви графити. Поставиха табели с призиви за опазване на града и зелените пространства. Почистиха и украсиха с..

публикувано на 02.06.24 в 07:03

Радиоактивните глигани на Европа

Обичате ли глиганско като Обеликс? Може би като на пълничкия галски воин, който никак не се радва да му казват, че е пълничък, печеното диво прасе ви се услажда, но внимавайте: от три десетилетия глиганите в Европа са твърде радиоактивни . Предупреждението в "Изотопия" отправи Георг Щайнхаузер, професор по радиохимия и физична..

публикувано на 30.05.24 в 10:18
Дария (10 клас), София и Катя  (5 клас) и Елена Волкова от Украинския образователен център и

Да завършваш учебната година в изгнание: как приключва годината за учениците в Украинския образователен център в София

Украинският образователен център в София се готви за приключване на учебната година. Като за украинци, напуснали държавата си, за нас е гордост, че нашите деца успяха да завършат учебната година, да съхранят своята идентичност, език, култура и вяра, коментира в предаването "Хоризонт до обед" Елена Волкова, юрист и мениджър комуникации в..

публикувано на 29.05.24 в 10:54
Нощ на звездите

Броени дни преди "Нощ на звездите" - среща с трима от финалистите

Остават броени дни до 13-ото издание на "Нощ на звездите" . Спектакълът ще бъде на 1 юни. Фондация "Енчо Керязов" ще отличи талантливи деца в областта на спорта, образованието, изкуствата и иновациите. Над 1000 са били кандидатурите за тазгодишния конкурс. Предаването "Хоризонт до обед" покани трима финалисти в категория "Образование"...

публикувано на 28.05.24 в 11:00

Кой уби Ботев?

148 години след гибелта на Ботев все още се говори за убийството на гениалния ни поет и революционер. Какви са спекулациите по този въпрос и изобщо защо се повдига, са темите, които представя кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева. Един от основателите на Русенския частен революционен комитет и на тайната комитетска поща, която осигурява..

публикувано на 02.06.24 в 08:00