Така звучи визитката на младежа, получил една от тазгодишните Международни младежки награди на Световния фонд за дивата природа WWF.
Глобалната кампания „Петъци за бъдеще“ започна през август 2018 г. с мълчаливите протести на шведската ученичка Грета Тунберг пред парламента в Стокхолм. Атлас Саррафоглу подема инициативата в Турция и първото подобно събитие в страната се провежда през март 2019 г. Турски активисти вземат участие и във втората глобална акция - на 24 май 2019 г., когато ученици от над 150 страни не посещават училище, за да поискат по-сигурно екологично бъдеще.
„В един и същи ден по целия свят се проведоха стачки. Ние се събрахме в популярния истанбулски парк „Мачка“. Участниците бяха по-малко, отколкото на предишни протести, но беше хубава демонстрация, издигнахме лозунги, преминахме с банерите си през парка“, разказва Атлас.
Друга знакова проява на турските младежи е насочена срещу консуматорската култура, въплътена в т. нар. „черен петък“. „На 29 ноември като протест срещу „черния петък“ организирахме фестивал, по време на който събрахме книги, дрехи“, допълва младежът. Хората могат да вземат събраните в акцията книги, дрехи и други годни за употреба вещи безплатно.
„В момента заради Covid-19 преминахме към онлайн-обучение. Преди това отиването и връщането до училище ми отнемаше повече време. Сега вкъщи мога повече да чета и по-лесно да пиша по екологични теми. Wчителите ме подкрепят в екологичните ми протести, в училище имаме група, клуб на природозащитници. В момента, пак заради пандемията, провеждаме нашите климатични протести онлайн“, споделя Атлас Саррафоглу.
От 2017 г. под патронажа на Емине Ердоган, съпругата на президента на Турция, започна мащабна кампания за рециклиране и повишаване на културата за опазване на околната среда. Вследствие на кампанията в цялата страна започна поставяне на контейнери за разделно събиране на отпадъците.
Екологичните предизвикателства пред Турция обаче остават сериозни. Както в много други страни, основен проблем е индустриалното замърсяване, а не това, предизвикано от гражданите. Според местния клон на международната организация „Грийнпийс“ – „Грийнпийс - Акдениз“, в Турция ежедневно влизат около 213 камиона с пластмасови отпадъци. От 2004 г. насам внасяното количество пластмасови отпадъци от Евросъюза в Турция се е увеличило над 170 пъти, а страната се превръща в новия адрес на доставки, след като Китай забрани вноса им през 2018 г. Сериозно предизвикателство е намаляването на замърсяването от ТЕЦ-овете, както и от минно-добивната индустрия. В редица райони на страната имаше протести срещу изграждането на ВЕЦ-ове. Те са значително по-чисти от централите на въглища, но също сериозно могат да засегнат реките, на чиято територия са изградени.
„Парижкото споразумение за климата беше подписано от повечето страни и ратифицирано от парламентите им. Турция подписа споразумението, но Меджлисът не го е одобрил. Ние като климатично движение няма да бъдем удовлетворени дори и споразумението да бъде ратифицирано от Меджлиса, тъй като са необходими още повече действия, още повече успехи“, смята Атлас Саррафоглу.
Още за дейността на наградения младеж слушайте в звуковия файл.
Снимки в текста: ЕПА/БГНЕСЩе ви заведа там, където пак бих отишла - Исландия! Това не е просто земя на огън и лед . Това е богато илюстрован учебник по геология. Скандинавия , ако мога така да обобщя държавите - наследници на викингските територии, винаги са ме привличали с природата, с митологията на народите и държавното устройство. Исландия изглеждаше като трудно..
Опасно високи температури може да отнемат живота на 50% повече хора в Европа до края на века. Това е установило ново изследване , според което заради горещо време всяка година може да има 80 хиляди смъртни случая повече. Изследването проверява дали броят на хората, които ще загинат заради горещини, ще бъде по-малък от този на оцелелите при студове...
"Не мисля, че има някаква тайнственост или някаква тайна. Това е прехвърляне на топка между София и Брюксел и уточняване на въпросния план. Страната е внесла в Брюксел разработена чернова за краен вариант , която трябва да бъде коментирана от Брюксел." Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите и експерт по..
"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти. Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни , с накацали..
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..
Най-богатите хора на планетата само за 10 дни са използвали своя дял от т.нар. бюджет за въглероден диоксид, който им се полага за настоящата година. Това съобщи британското издание "Гардиън", като се позова на анализ "Оксфам" . Потребителските навици на човек от най-богатия 1 процент от световното население вече са причинили средно 2,1 тона емисии с..
Когато водната пара се кондензира в приземния въздушен слой се събуждаме с мъгла . Благоприятни условия за появата на мъгли има в умерения пояс на Северното полукълбо, заради атмосферните процеси. Закъсняла мярка ли е Зеленият билет в София? Мъглата намалява видимостта, скъсява хоризонта . Трудно ни е да се ориентираме в нея. " Мъглата..
Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете..
Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие,..
Въвеждането на задължителна матура по математика в XII клас няма да стане от днес за утре. Трябва законодателна инициатива, съгласие в НС за промяна..