Като най-ценното, свързано с дядо си Валери Петров, Анна Хаджимишева възприема това, че е могла да израсне около него. „Той е винаги около мен. Неговият портрет е винаги пред очите ми, неговият образ. Децата ми растат с неговите приказки. Той винаги е около нас, независимо че вече не е на този свят. Присъства в нашия живот ежедневно“, разказва Хаджимишева в предаването "Графити по въздуха".
Книжарница „Нисим“ навърши 20 години. На иврит "нисим" означава „чудеса“. Книжарницата носи името на бащата на Валери Петров – Нисим Меворах. „Аз мисля, че наистина понякога правим чудеса, тоест хората смятат, че правим за тях чудеса. Всъщност ние си вършим работата“, признава Анна Хаджимишева.
„Като малко по-млада мислех, че това е много скучна и статична работа, но с течение на времето осъзнах, че съм грешала. Работата ме погълна и ми доставя удоволствие и аз съм щастлива, че мама (Бояна Петрова, дъщеря на Валери Петров и основател на книжарницата - бел. ред.) успя да види това нещо, преди да си отиде. Че някак си ще продължи да го има това място“, споделя тя.
„Тази книжарница успява да се самоиздържа и да радва хората, които я обичат, нашите редовни клиенти и хора, които сега се докосват до нея, но остават верни след това. Не бих казала, че това е нещо, от което печеля пари, но печеля друго – печеля хората, които обичат книгата и виждат, че това е едно място, което е обърнато главно към книгата, а не към печалбарството. Разбира се, когато си само с една малка книжарница, аз не го гледам като бизнес, който да ме издържа. Това е пространство, различно от останалите, място на книгата.“
По време на ограниченията издържали затворени само десетина дни. „Телефонът започна да звъни. Хората почнаха да имат нужда от книги. Затворени в къщите си, не може непрекъснато да си пред телевизора и това ние наричахме „храна за душата“, обяснява Хаджимишева. Така решили да отворят още малко преди началото на април.
Отстрани изглежда много романтично да имаш и да работиш в книжарница, но невидимата на пръв поглед работа е страшно много, казва Анна Хаджимишева.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..