"Съвсем изкуствено Кристо беше превърнат в спорна фигура в България и за моя изненада това стана след падането на комунизма. Преди това той не беше негативно представян. Тоталитарните медии представяха постиженията му по света и нямаше такъв негативизъм, че е избягал и не е говорил български. Тази истерия се раздуха напоследък и аз нямам обяснение за това". Това каза пред БНР художникът Петко Дурмана и добави, че Кристо не е изтъквал връзката си с България, но никога не е пропускал да я спомене.
"Разбира се, че трябва да бъде почетена паметта на Кристо", категоричен беше Дурмана, но определи като несериозно предложението летището в София да бъде кръстено на световно известния художник Христо Явашев - Кристо. Според него и Националната галерия "Квадрат 500" не е подходяща, защото там има само негови картини от студентските му години, когато художникът не се е подписвал като Кристо, а и той не е станал известен с тях:
"Като участник в екипа, който създаваше концепцията за "Квадрат 500", предлагах там да има зала на името на Кристо, за която да бъде закупена негова работа, но моите предложения не се приеха", уточни той.
И Художествената академия не е подходяща за името Кристо, заяви художникът и добави, че тя вече си има име, а и подписката с това предложение наброява горе-долу колкото е общият преподавателски състав, което според него е несериозно малко.
Петко Дурмана сподели, че знае за обсъждане между Кристо и племенника му да бъде създадено пространство за млади артисти в България, което да бъде на негово име:
"Това ще е нещо, което ще даде развитие, защото съвременното изкуство в България не е легитимно по начина, по който са легитимни други изкуства. Художествената академия не се занимава със съвременно изкуство, в колекцията на Националната галерия няма съвременно изкуство".
Той беше категоричен, че българите трябва да има къде да отидат и да видят истинско произведение на Кристо:
"Доколкото знам, има двама колекционери, които притежават негови работи. Може би трябва да бъдат поканени да ги предоставят временно, докато държавата намери възможност да закупи негова работа".
Цялото интервю на Лора Търколева с Петко Дурмана в предаването "Преди всички" можете да чуете от звуковия файл.
/Опаковането на Триумфалната арка по проект на Кристо ще бъде през есента на 2021 година./
Театралната формация “Паспорт“ рядко използва пиеси или готови сценично музикални произведения в своя репертоар. Най-често в тяхно изпълнение “оживяват“ книги. Израел също има свой писател, лауреат на наградата “Букър“ – Давид Гросман /Романът му “Един кон влязъл в бар“е преведен на български език от Емилия Юлзари /. През август миналата..
Елитната българска трупа за съвременен танц Балет “Арабеск“ кани своята публика на 21 февруари от 19 ч. в Националния музикален театър “Стефан Македонски“ на премиерата на “Алиса в страната на чудесата“. “Артистите от Балет “Арабеск” пресъздадоха фантастично моята представа за произведението. Талантливи балетни артисти от Националното училище за..
Какво вълнува фризьор, политик и журналистка, загубили живота си и срещнали се в… пъкъла ? За това разказва новата постановка "Клюки от Ада", споделят за "Понеделник вечер" актьорите Ангелина Грозева, Васил Алексов и Мирослав Митков, който е и режисьор на представлението. Ангелина Грозева , която е в ролята на журналистка в представлението..
Все по-малко разбирам какво се случва в света! Това каза пред БНР актьорът Самуел Финци, номиниран "Икар" за водеща мъжка роля за Шайлок във "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, реж. Явор Гърдев, Народен театър "Иван Вазов". "Просто съм онемял, защото имам чувството, че все по-малко разбирам какво става около мен и респективно в света...
В 18-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Акцент в столичния афиш през изминалата седмица: Концертът на Софийската филхармония с изпълнение на Концерта за цигулка "Offertorium" от София Губайдулина и “Стабат Матер“ от Джоакино Росини - Преди..
Най-голямото събитие в областта на музикално-сценичните изкуства у нас през месец февруари е гастролът от 6-и до 11-и февруари в зала 1 на НДК на наследника на оригиналната продукция от 1998 г. на мюзикъла “Парижката Света Богородица“ от Рикардо Кочанте, при това с една от звездите в главните роли в нея – канадският артист Даниел Лавоа като..
Копнежът по блясъка е познат на почти всеки човек. В определен момент от живота си повечето от нас се стремят към това да са по-красиви, по-талантливи, по-привлекателни за околните. Стремежът да бъдеш по-добър от това, което си, обаче, понякога се превръща в мания. Особено често това се случва в днешни дни, когато дори и през телефона си..
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат..