"Все по-масово замърсяване на реките се случва откакто ВМРО са на власт в Министерството на околната среда и водите". Това каза пред БНР Димитър Куманов от Сдружение "Балканка", които заедно с Риболовно сдружение "Олимпик" организират протест днес срещу замърсяването и пресушаването на реките в България под надслов "Този път няма да мълчим". По думите му има икономически интереси, които са свързани с тези проблеми:
"Дадено промишлено предприятие или дадена градска пречиствателна станция, за да пречисти водите си, трябва да изхарчи пари - за ток, за консумативи и т.н. И когато реши да спести тези пари, изхвърля всичко в реката", обясни екологът.
Целта на протеста е да се обърне внимание, че ситуацията със замърсяването на реките става непрекъснато по-зле, посочи той.
В предаването "Преди всички" Куманов коментира, че санкциите не са възпиращи:
"Държавните органи, ако хващат случайно някого, обикновено гледат да не се шуми и глобите са по 1000 лева. Така че ситуацията изцяло излезе извън контрол".
Според Димитър Куманов в страните от Западна Европа не е възможно да се случи такова замърсяване на реките, каквото в България се наблюдава в последните години.
Недостигът на питейна вода в страната Куманов обясни с "предизвикани на много места водни кризи", които според него водят до желание на властта да се "реизграждат нови язовири, които са зарязани преди много години":
"Вместо водата от язовир "Студена" да се пести и да се използва само за питейни нужди на Перник, тя се използва и за промишлени нужди. Същото е положението и с язовир "Тича" в Шуменско".
Куманов посочи, че МОСВ е разрешило да се прави ВЕЦ на питеен язовир "Ястребино":
"Тоя ВЕЦ щеше да изпива язовира за месец и половина, защото е с много голяма мощност и разход на вода, а това е питеен язовир. И като го направиха ВЕЦ-а и след това той като източи язовира, Антоново и Омуртаг ще ревнат за вода".
Доколко опасни са в дългосрочен план за здравето на хората и на екосистемата замърсяването на Варненския залив - отговорът можете да чуете в репортажа в звуковия файл.
Община Рила няма отношение към процедурите по превъзлагане на реставрацията на църквата от 12 век "Св. Архангел Михаил", заради които Европейската прокуратура започна разследване за злоупотреба с пари от ЕС. Това каза кметът на общината Георги Кабзималски пред БНР: "Дали става въпрос за укрито ДДС, дали става въпрос за укрити данъци,..
Депутатите отново не успяха да изберат председател. За кандидатурата на Рая Назарян от ГЕРБ-СДС гласуваха 68 депутати. Предложението не беше прието. Номинацията на Силви Кирилов от ИТН бе подкрепена с 101 гласа "за". Обявен бе следващ ден за продължаване на заседанието да е понеделник 25 ноември, но след недоволство в пленарната зала..
Има шанс Румъния и България да се присъединят изцяло към Шенгенското пространство от януари 2025. Това заяви вътрешният министър на Унгария Шандор Пинтер след неформалната среща в Будапеща на вътрешните министри на Унгария, България, Румъния и Австрия. Илков на среща с вътрешните министри на Австрия, Унгария и Румъния в Будапеща Унгария е..
Проблемът с водоснабдяването в Ловеч и няколко села от общината се задълбочава. От дружеството ВиК предупредиха, че ако няма валежи и не се повиши дебитът на основния водоизточник "Черни Осъм", който е под критичните стойности, режимът на вода в областния център от 13 часа ще стане още по-тежък. ВиК: Нивата на обемите на язовирите в..
Вероятно от март 2025 г. България ще влезе в Шенген . Тази прогноза направи пред БНР Владимир Кисьов, бивш заместник-външен министър и главен преговарящ с ЕС. Той подчерта, че очаква до края на годината да отпадне "тази несправедливост" страната ни да не е част от Шенгенското пространство и определи днешната среща на вътрешните министри в..
Председател на 51-вото НС рано или късно ще изберат. Накрая може би ще стигнат до съгласие за най-възрастния. Въпросът е към какво води тази стъпка? Това прогнозира проф. Милена Стефанова, политолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", в интервю пред БНР. "И сега е моментът, в който изкарват парата, емоциите се нагнетяват,..
Здравният министър издаде заповед, с която се забранява износът на лекарство за недоносени деца, заплащано от Здравната каса. Лекарството няма заместител, а вносителят му е получил сигнали от родители за липсата му в аптечната мрежа у нас. Забраната за износ влиза в сила от 23 ноември и ще действа до 20 януари догодина. Лекарството се използва за..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..