Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Кожухарова: Без паника, Covid-19 не налага животът да спре

Броят на тежките случаи не е висок, смята епидемиологът

Мира Кожухарова
Снимка: БГНЕС

Няма място за паника. Епидемиологичните данни сочат, че броят на хората с тежко и сериозно протичане на Covid-19 не е висок. Това каза в интервю за "Хоризонт" проф. Мира Кожухарова.

"Сега, с отпускането на мерките е нормално вирусът да има по-широко разпространение. Резултатите от това разпространение продължават да бъдат много добри, защото независимо от повишения брой положителни за коронавирус, броят на хората с тежко и сериозно заболяване изобщо не е висок", коментира в предаването „Преди всички“ проф. Кожухарова. „Заразата се предава лесно, защото ставата дума за вирус, който се предава по въздушен път“, поясни тя.

По отношение на използвания доскоро от Националния оперативен щаб (НОЩ) термин "клъстерно разпространение" според Мира Кожухарова става дума за огнища на зараза, които възникват едно от друго, което означава, че вирусът се разпространява сред обществото, а това по думите й "не е нито странно, нито тревожно".

„Няма място за нищо тревожно или за паника. Няма и нищо ново по отношение на извънредната епидемична обстановка, която се удължава. Такива бяха и обясненията на Щаба - че това се прави от административна гледна точка, за да има основание да се разпореждат по-лесно мерки при възникване на необходимост“, посочи специалистът.

Относно препоръката на НОЩ областните щабове по места да решават какви мерки да прилагат за ограничаване на коронавируса, проф. Кожухарова смята, че това е трябвало да стане по-рано. „Областните щабове във всички случаи трябва са по-активни при вземането на ефективни мерки, отколкото тези решения да се вземат на централно ниво“.

В коментара си за разрешеното провеждане на мачове и за работата на нощните заведения епидемологът изтъкна, че там ходят предимно хора, които не са в рисковата група. 

Коронавирусът не е такъв причинител на заразно заболяване, който налага животът оттук насетне да спре. Така че лека-полека тези мерки също е правилно да бъдат отпуснати“, каза проф. Кожухарова.

Според епидемиолога е нормално при вирусите да възникват малки промени. Вирусът, който циркулира и в Европа, и в България е един и същ като механизъм на разпространение и протичане на заболяването.

По-лесното пренасяне на вируса сега не означава, че той протича по-тежко спрямо предишния период, допълни Мира Кожухарова. Като цяло голяма част от хората, които се заразяват, нямат нужда от медицински грижи, защото изкарват инфекцията безсимптомно или с много леки симптоми, категорична е тя.

Още детайли по темата - в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Браво! Ти можеш!" Как младежи с увреждания се чувстват полезни и пълноценни

В Международния ден на хората с увреждания деца и младежи от дневния център "Здраве" в Банско ще зарадват възрастни хора с увреждания, като им подарят консервирани продукти, изработени от самите тях.  В продължение на няколко години родителите, обединени в сдружение "Избор" и екипът на центъра, предоставящ различни социални услуги, полагат..

публикувано на 03.12.24 в 08:03
Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност

Николета Атанасова: Сигурността в моловете е комплексна работа

От моловете увериха, че са удвоили охраната си . Това каза пред БНР Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност, след проведената среща в  Комисията по обществен ред и сигурност в  СОС  между охранителните фирми и мениджърите на търговските центрове в София. "Търговските центрове увериха, че още преди последните..

публикувано на 02.12.24 в 15:14

Експерт: Внимавайте с онлайн пазаруването преди празниците

"Косъм" по екрана или фалшив QR код за измами при покупки или плащания - това може да се случи в набиращите скорост онлайн пазарувания преди празниците.  Марио Радуков е от компания, чиято цел е да обучава служители на фирми да реагират адекватно при опит за онлайн измами и кибератаки. Пред БНР той разказа за  нововъведенията на "предприемачите..

публикувано на 02.12.24 в 09:30
Различните видове сензорни играчки: за звукова, визуална и тактилна стимулация.

Мила Томова - Прусийска: Най-много 20 играчки са нужни на детето, за да се забавлява и развива

Мила Томова - Прусийска е добре познат педагог в Плевен, специализирала е в емблематични детски градини у нас и в Европа, в които се работи по метода Монтесори.   Учила е в няколко европейски държави, след което създава в родния си град двуезиковата школа Къща на децата "Мила Монтесори". Често младите родители я търсят за..

публикувано на 02.12.24 в 08:52

Кметове и областни управители искат преразглеждане на районите за планиране

Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Проблемът е огромен в Югозападния район за планиране, в който е и..

публикувано на 02.12.24 в 06:50

Кирил Вътев: Недоверието в институциите е повсеместно и пагубно

"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. "Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение..

публикувано на 01.12.24 в 10:19