Зелената сделка на Европейската комисия може да даде значително конкурентно предимство на България при трансформацията на икономиката, ако страната ни успее да се възползва, смятат експерти.
Много от младите компании стартират именно с инвестиции в иновативни проекти и зелени технологии.
Според целите, определени от Европейската комисия, през следващите 10 години Европа трябва да ограничи емисиите парникови газове наполовина, а до 2050 година да се постигне нулев екологичен отпечатък.
Какво обаче не достига на новаторите за зелена трансформация и какъв е потенциалът на страната ни да отговори на изискванията за ограничаване на емисиите на парникови газове и постигане на климатично неутрална икономика?
„България е с потенциал да следва тази политика, защото разполага със стартъп компании с иновативни високотехнологични производства и с млади предприемчиви мениджъри“. Това каза в предаването „12+4“ Гергана Станчева, съосновател в компания за производство на фолио, синтезирано от царевица.
„Искахме продуктите ни да отговорят и на личното ни усещане как трябва да се отнасяме към природата. А зелените иновации на световния пазар доказват, че имат сериозно бъдеще. Очакваме да растем към Европа, Германия и да продължим да растем в световен мащаб“, сподели Станчева.
„Промишленост или индустрия – свърши това. Това е минало. Оттук нататък ние работим в посока биоикономика, биорегенерация“, заяви в предаването „12+4“ Асен Ненов от Институт Кръгова Икономика:
„Държавата трябва да дефинира областите, където България има технологичен и образователен капацитет. Ако трябва да се развият и повече нови центрове за обучение, дори на безработните, в нови технологии. Не просто да учат само счетоводство. Хубаво е новите технологии да навлизат по най-бързия начин. Да се утвърди една програма – нулев отпадък – нерециклиране – да забравим въобще за отпадъците. Отпадъкът означава погрешен дизайн“.
Според Гергана Станчева държавата трябва да подпомага фирмите, които залагат на зелените технологии.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
Изкуственият интелект може да помогне на хората да разберат животинските езици, но не и да ги преведат , смятат изследователите от "Земни видове". Зад лабораторията с нестопанска цел стоят дарители като съоснователя на LinkedIn Рийд Хофман и семейната благотворителна организация на покойния вече съосновател..
В София започва традиционната кинопанорама на италианското планинарско кино „Истории от планината" в цели 3 филмови вечери. На 11, 12 и 13 февруари от 19:00 часа в Дома на киното ще ви представим подбрана селекция от 12 италиански филма - едни от най-добрите съвременни заглавия в жанра на приключенското и планинарското кино. Трите филмови..
Ще ви заведа там, където пак бих отишла - Исландия! Това не е просто земя на огън и лед . Това е богато илюстрован учебник по геология. Скандинавия , ако мога така да обобщя държавите - наследници на викингските територии, винаги са ме привличали с природата, с митологията на народите и държавното устройство. Исландия изглеждаше като трудно..
Опасно високи температури може да отнемат живота на 50% повече хора в Европа до края на века. Това е установило ново изследване , според което заради горещо време всяка година може да има 80 хиляди смъртни случая повече. Изследването проверява дали броят на хората, които ще загинат заради горещини, ще бъде по-малък от този на оцелелите при студове...
"Не мисля, че има някаква тайнственост или някаква тайна. Това е прехвърляне на топка между София и Брюксел и уточняване на въпросния план. Страната е внесла в Брюксел разработена чернова за краен вариант , която трябва да бъде коментирана от Брюксел." Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите и експерт по..
"Представете си, че вече сме стигнали в Градината, която се намира в полите на Витоша - дали пеша, или с кола... Вървим по алеята и пред нас се редуват групи от иглолистни и широколистни дървета и храсти. Вечнозелените иглолистни дървета изглеждат натруфено със своите гъсти зелени премени, а листопадните - голи и самотни , с накацали..
Екоакция за почистване на бреговете на Тунджа започна тази седмица общината в Ямбол. От предприятието "Паркове и зони за отдих и спорт" призоваха рибарите да не замърсяват с отпадъци, а леките автомобили, с които идват на риболов, да са извън коритото на реката. Топлото време в началото на годината предизвика стотици рибари да..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..