Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отпадъкът означава погрешен дизайн

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Зелената сделка на Европейската комисия може да даде значително конкурентно предимство на България при трансформацията на икономиката, ако страната ни успее да се възползва, смятат експерти.

Много от младите компании стартират именно с инвестиции в иновативни проекти и зелени технологии.

Според целите, определени от Европейската комисия, през следващите 10 години Европа трябва да ограничи емисиите парникови газове наполовина, а до 2050 година да се постигне нулев екологичен отпечатък.

Какво обаче не достига на новаторите за зелена трансформация и какъв е потенциалът на страната ни да отговори на изискванията за ограничаване на емисиите на парникови газове и постигане на климатично неутрална икономика?

България е с потенциал да следва тази политика, защото разполага със стартъп компании с иновативни високотехнологични производства и с млади предприемчиви мениджъри“. Това каза в предаването „12+4“ Гергана Станчева, съосновател в компания за производство на фолио, синтезирано от царевица.

„Искахме продуктите ни да отговорят и на личното ни усещане как трябва да се отнасяме към природата. А зелените иновации на световния пазар доказват, че имат сериозно бъдеще. Очакваме да растем към Европа, Германия и да продължим да растем в световен мащаб“, сподели Станчева.

Промишленост или индустрия – свърши това. Това е минало. Оттук нататък ние работим в посока биоикономика, биорегенерация“, заяви в предаването „12+4“ Асен Ненов от Институт Кръгова Икономика:

Държавата трябва да дефинира областите, където България има технологичен и образователен капацитет. Ако трябва да се развият и повече нови центрове за обучение, дори на безработните, в нови технологии. Не просто да учат само счетоводство. Хубаво е новите технологии да навлизат по най-бързия начин. Да се утвърди една програма – нулев отпадък – нерециклиране – да забравим въобще за отпадъците. Отпадъкът означава погрешен дизайн“.

Според Гергана Станчева държавата трябва да подпомага фирмите, които залагат на зелените технологии.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоилко Апостолов

Интересът на земеделските стопани към биологичния сектор се повишава

Интересът на земеделските стопани в страната към биологичния сектор се повишава през последната година. Това отчетоха участниците в международна био-конференция, която се проведе в Пловдив. По данни на агростатистиката биологичните площи у нас са се увеличили с 35% спрямо предходната година . Броят на животните и пчелните семейства, отглеждани..

публикувано на 26.06.24 в 18:04
Грийнпийс България

Мартин Томов: Трябва ли Черно море да бъде морски резерват?

Трябва ли Черно море да бъде морски резерват ?  "Живо черно море" е зелената мисия на "Грийнпийс".  "Черно море е  море, в което има живот до дълбочина 200 метра, най-вече в по-плитките до 50 метра , тест много близо до брега. Това го прави  особено чувствително на различни заплахи . Ние с "Грийнпийс" вече  от година и половина започнахме..

публикувано на 18.06.24 в 15:55
Януш Залески, държавен секретар в екоминистерството на Полша, и Андржей Кундзевич – председател на сдружението инженерите и техниците в горското стопанство.

Полски експерти: Много е важно проблемите на гората в ЕС да се решават от лесничеите

Защитата на горите в Европа трябва да е поверена не на политиците, а на експертите. Това е мнението на Януш Залески – държавен секретар в екоминистерството на Полша и зам.-генерален директор на държавните гори там. Залески и Андржей Кундзевич – председател на сдружението инженерите и техниците в горското стопанство, бяха на частно посещение у..

публикувано на 17.06.24 в 09:43

200 водни лилии ще радват с цветовете и аромата си посетителите на парк „Кайлъка“

Едно от любимите места за отдих на плевенчани е парк „Кайлъка“. Обявен е за защитена местност по инициатива на ген. Иван Винаров. Първият проектант на парка е бил архитект Тихолов. В изграждането му взема активно участие и цялото плевенско гражданство. И тази традиция продължава в днешно време. Уникалният парк се намира в близост до..

публикувано на 16.06.24 в 04:29

Синигер призовава софиянци: Премини на зелено днес, за да живеем по-добре утре

"Премини на зелено" е мотото на образователен графити стенопис в близост до Южния парк в София . Изобразеният синигер призовава софиянци: "Премини на зелено днес, за да живеем по-добре утре". "София е по пътя към своята зелена трансформация от доста години и се сблъсква с доста затруднения. Изключително важно е да премине и..

публикувано на 13.06.24 в 19:08
Даниела Тошева

"Зелени момичета" - проект за зелени професии сред жените

"Зелени момичета" или „GirlsGoGreen“ е проект, който си поставя за цел да популяризира сред младите жени "зелените професии" и образование.  "Проектът започна в началото на май месец, в партньорство с организации от Гърция и Турция, като финансирането на проекта е по програмата "Еразмус +" на ЕС, разказа в "Понеделник вечер" Даниела Тошева, която е..

публикувано на 27.05.24 в 09:13
Снимката е илюстративна

Какви екологично чисти източници на енергия използват в Израел

Почти една трета от енергията добивана в Израел е произведена чрез соларни батерии. В пустинната Негев има огромна слънчева електростанция, в която има батерии, които директно трансформират слънчевите лъчи в електроенергия, а има и кула, в която се затопля течност от небесното светило, от която се добива електроенергия като при ТЕЦ, (за разлика от..

публикувано на 19.05.24 в 08:55