Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село Левочево с подписка за асфалтиране на пътя към Пампорово

Заместник- кметът на Смолян Марин Захариев обещава съдействие

Снимката е илюстративна
Снимка: Радио Шумен

Жители на родопското село Левочево готвят протест заради неремонтиран път и неспазване на предизобрно обещание да бъде отделен ресурс за ремонт.

„8 години след обещанието на кмета на селото пътят не е ремонтиран и хората останаха излъгани“, посочи в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“ Анастас Барбов, активист от село Левочево. Той съобщи, че има активна подписка за асфалтирането на пътя, свързващ селото и с Пампорово, и със Смолян, в която са се включили над 380 души.

„Селото се намира на изключително благоприятно място – между най-големите туристически и административни центрове – Пампорово и Смолян. Независимо от това местоположение то е едно от най-изоставените села в региона. Още след края на първия мандат на кмета на град Смолян Николай Мелемов той обеща, че още следваща година ще асфалтира пътя. Това е преди 8 години", поясни той. "Аз написах отворено писмо в медиите и в социалните мрежи, че хората настояват за много радикални мерки, защото постоянно оставаме лъгани."

"Николай Мелемов ще стане крайно популярен в цялата страна заради лъжите, които понасяме вече 8 години“, допълни Барбов.

Трикилометров участък по централния път Смолян – Рожен – Пловдив трябва да се преасфалтира, както и 500-метрова отсечка. Проектът за преасфалтирането на трите километра е одобрен. било е обявено, че тази пролет преасфалтирането ще започне, но още нищо не е предприето, разказа Анастас Барбов.

През годините е положен асфалт там, където никога не е имало – такъв е случаят и с отсечката от 500 метра към Пампорово – там проблемът е от 50 години, обясни заместник-кметът на Смолян Марин Захариев.

„Поехме ангажимент през есента да рехабилитираме пътя от Смолян към Левочево – и да асфлатираме тази отсечка от 500 метра. Но март и април започна пандемията. Тук преди май месец атмосферните условия не позволяват извършване на строители работи", изтъкна той. Новината е, че през август месец започваме работа в някои от селата. Август и септември се надявам да изпълним ангажимента си към Левочево."

"Но се надяваме да закърпим този път, който е асфалтиран, но трябва се преасфалтира, както и отсечката от 500 метра. И до края на септември това да бъде факт – поне ако цялостно не се преасфалтира, той бъде закърпен или рехабилитиран" - каза още заместник-кметът на Смолян Марин Захариев. От селото обаче очакват цялостно преасфалтиране, а не закърпване на пътя.

В периода 2013–2015 година са направени редица подобрения за Левочево. „Но в момента не можем да реализираме приходите, които сме очаквали за общината и сме на етап, в който оптимизираме всичко", отбеляза марин Захариев.

Още по темата в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38