Проблемът с липсата на свободен достъп до плажната ивица в тази северна част на Черноморието е от години, а съдебните спорове за законността на пропускателния режим също имат солидна история.
Всеки гост на ваканционното селище „Русалка“, който пристига с автомобила си, преминава през контролно-пропускателен пункт, на който трябва да заплати такса от 6 лв. за паркинг. Ако след това гостът иска да изкара ден на плажа в т.нар. френска част на комплекса, той трябва да заплати на второ КПП сумата от още 6 лева, в която са включени чадър, шезлонг, джакузи, термален басейн с минерална вода и санитарен възел.
Заповедта на кмета на община Каварна Елена Балтаджиева за премахването на бариерата при влизане е мотивирана от това, че тя е изградена на терен, който не е собственост на ваканционното селище, а за наличието на бариера не е издадено разрешение от общинската администрация.
След изтичането на едномесечния срок за реакция, от общината са направили проверка, от която става ясно, че бариерата е преместена няколко метра по-навътре в комплекса, но не е премахната, обяснява Елена Балтаджиева. Електронната бариера към френската част пък била премахната, но КПП-то останало.
Според адвоката на ваканционно селище "Русалка" Милко Пенчев да има пропускателен режим за курорта е част от изискванията на Закона за туризма. Заповедта на кмета е изпълнена, КПП-то е преместено в друг имот, собственост на „Русалка“, подчерта Пенчев.
„Законът казва, че когато имаме селище от такъв характер, то трябва да бъде оградено, трябва да има портал, портиер, които да осъществяват контрол върху достъпа на лицата, които посещават това място. Отделно от това Законът за борба с тероризма задължава да бъде поставена такава бариера с място, в което да има физическа охрана“, уточнява юристът.
Милко Пенчев твърди, че неколкократно е поставян въпросът „как да се реши безобидно въпросът с това КПП“, но от общинската администрация не срещат съдействие. „Принудени сме да търсим варианти на границата на закона“, коментира той.
Кметът на Каварна Елена Балтаджиева е категорична, че незаконният според Закона за устройствата на територията контролно-пропускателен пункт ще бъде принудително премахнат от общината, тъй като тя не е издала разрешително за пункта, въпреки желанието на ръководството на комплекса.
Предстои издаването на нова заповед, с която да се премахне преместеното КПП, съобщи Балтаджиева.
Елена Балтаджиева не е съгласна и с таксата за паркинг, тъй като за тази цел се използва стара спортна площадка, която не е с променен статут на паркинг. Това обаче не е в правомощията на общината, защото теренът не е общинска собственост.
Има ли все пак достъп до някой от плажовете на „Русалка“, за който да не се изисква входна такса?
„Другите плажове, там са още три плажа, те не са отдадени на концесия, там не се предоставя никаква услуга. Там е напълно безплатно. Достъпът е напълно безпрепятствен“, уверява адвокат Милко Пенчев.
Пенчев обясни, че ако не получат съгласие от общинската администрация за КПП, то ще бъде премахнато. Повече от 7 години сме в лабиринт от пречки, изтъкна той.
Дружеството обжалва и наложената глоба от Министерството на туризма заради липсата на свободен достъп до плажа.
Димитрина Коджабашева решила да посети мястото, където не е идвала скоро. „Места, където съм водила по-големите си деца като бяха малки – в това число и на нощно къпане, сега са с бариери. Не ми харесва морето да е частно.“
Галина Попова е гост на комплекса и е на мнение, че някакво ограничение за достъп до плажа с чадърите трябва да има, защото в противен случай се събират твърде много хора и гостите на комплекса са ощетени.
„Погледнете го от две страни. Нищо лошо няма – нека да влизат. Но плажът е малък и няма да има място.“
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..