Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пловдив 2019 - (не)извлечените поуки за артистите и парите

Янина Танева: Договорите с "Пловдив 2019" третират артиста като крадец на публични средства

Снимка: БГНЕС

Ще се разберат ли на предстоящата си среща фондация “Пловдив 2019” и организациите и артистите, които си чакат неразплатени средства за участия в Европейска столица на културата 2019?

„Някои организации вече си получиха парите, но защо трябваше да има такова петно по отношение на управлението на една от най-важните титли в сферата на културата“, попита в интервю за БНР Янина Танева от сдружение „Фабрика за идеи“- една от организациите, които очакват разплащане и които са се подписали под отворено писмо с призив за разрешаване на казуса.

След отвореното писмо се е получило интересно развитие, коментира Танева в предаването "Преди всички". По думите й доста от организациите са получили "обаждания и задвижване на проекти, които от октомври миналата година чакат каквато и да е обратна връзка".

Това са малки организации в сферата на културата, а годината е изключително трудна за тях, подчерта Янина Танева.

Да не се получават пари, които сме вложили, инвестирали, за много от организациите ще е фатално. Те могат да затворят и вместо „Пловдив 2019“ да подкрепи този сектор, да допринесе за неговото доубиване“, заяви тя и допълни, че няколко месеца или година по-късно изплатени средства не могат да променят щетите за дадена организация.

Една от организациите, подписала отвореното писмо, е чакала година и половина, за да получи обратна връзка по подадения от нея отчет, даде пример Янина Танева. „Разбирате ли? Човек да си подаде отчета, всички документи и отсреща няма никой.“

Като съществен проблем Танева открои „юридическата некадърност в тези договори, които бяха предложени на културния сектор“.

„Това са невиждани договори. По стечение на обстоятелствата някои от нас са работили с други столици на културата и сме виждали други договори. Това е договор, който третира артиста априори като крадец на публични средства.“  

Договорът е нереципрочен – ако артист или организация закъснее с изпълнението с 1-2 дни, дължи неустойки, които не е ясно в какъв фонд отиват, обясни Янина Танева. „Ако вие сте „Пловдив 2019“ и закъснеете с една година, няма никаква реципрочност. Няма неустойка. Няма нещо, което дължите на артистите. Договорите са като Давид срещу Голиат.“

Според Янина Танева интересни за разглеждане са и публичните отчети на фондацията. 240 хиляди лева например се дават за наем на културния център в Тютюневия град за 2019 година, а това се равнява на парите за една година за отворените покани.

Това е общинска фондация. Имат безкрайно много опции за обществени сгради, за реновирането им. Тези пари да не бъдат хвърлени за наем на частен имот. Това е един пример за лошо управление според нас.“

Срещата между засегнатите страни и представители на фондация „Пловдив 2019“ се планира за 13 август от 13 часа. Творческите организации предлагат да протече онлайн.

Още детайли по темата - в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Личи търсене за ново. Патовата ситуация горе води до набъбване на други опции

Има неяснота кой ще е втори. Има неяснота около чертата. Има възможност отвсякъде да избие създалото се напрежение . Това заяви пред БНР Първан Симеонов, изпълнителен директор на "Галъп интернешънъл болкан". Има поредица от малки формации около известни личности, които са трудно прогнозируеми , отбеляза Симеонов, като даде пример с ПП..

публикувано на 07.06.24 в 08:56
Проф. Бил Бене

Проф. Бил Бене: Когато не направим демокрацията реалност за повече хора, отваряме вратата за лидери като Путин и Орбан

" Когато се провалим в превръщането на обещанията на демокрацията в реалност за повече хора, тогава отваряме вратата за всички, които настояват за това, че демокрацията се е провалила, че тя не работи и имаме нужда от човек със силна ръка - като Путин или Орбан, който да се грижи за нас ". Това каза пред БНР проф. Бил Бене,  автор на теорията за..

публикувано на 06.06.24 в 18:46

Партия сигнализира, че Столичната община отказва да изпълни указание на ЦИК

Парламентарно представена политическа партия сигнализира, че Столичната община отказва да изпълни указание на ЦИК за унищожаване на неизползваните ролки със специална хартия за машинно гласуване от парламентарните избори от 2 април 2023 и местните избори от октомври миналата година. Нареждането е от 20 май. На 25 май до ЦИК е изпратен отговор от..

публикувано на 06.06.24 в 17:21
Тодор Галев

Тодор Галев: Мнозинството от българите вярва, че САЩ и ЕК ще се намесят в изборите

По-голяма част от българското население смята, че чужда намеса в изборите за Европейски парламент и в националните избори на 9 юни може да дойде от правителството на САЩ . На второ място се посочва Европейската комисия. Много по-малко българи смятат, че подобна намеса може да дойде от Русия или от Турция. Това регистрира проучване на..

публикувано на 06.06.24 в 07:59

Христиан Даскалов: 50% от българските компании смятат, че темата "Киберсигурност" е нерелевантна за тях

Около 50% от българските компании смятат, че темата "Киберсигурност" е нерелевантна за тях . Тази статистика на "Евростат" цитира пред БНР Христиан Даскалов - председател на борда на Цифров иновационен хъб "Тракия".  "Най-вероятно това са компании, които не са толкова високо цифровизирани, нямат някакъв вид онлайн търговия и смятат, че това не ги..

публикувано на 05.06.24 в 09:42
Симеон Матев

Симеон Матев: Лятото ще е с валежи под нормата и температури над нея

Лятото ще бъде с валежи под нормата и температури, които ще са с около 1,5 - 2 градуса над нея . Това прогнозира пред БНР климатологът Симеон Матев, главен асистент в Геолого-географския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски".  По думите му дългосрочна прогноза се прави трудно и не винаги това е успешен процес : "Зад изготвянето..

публикувано на 03.06.24 в 17:16

Надежда Рангелова-Бояджиева: Дългосрочната перспектива на Детската болница е ключовото, не срокът

" Най-голямата причина за трудности и проблеми в процеса на изграждане на Националната детска болница е постоянната смяна на екипите, които работят по този проект, постоянната смяна на правителствата и липсата на последователни действия. За съжаление, всеки следващ или министър на здравеопазването, или директор на здравната инвестиционна компания..

публикувано на 03.06.24 в 10:56