Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пловдив 2019 - (не)извлечените поуки за артистите и парите

Янина Танева: Договорите с "Пловдив 2019" третират артиста като крадец на публични средства

Снимка: БГНЕС

Ще се разберат ли на предстоящата си среща фондация “Пловдив 2019” и организациите и артистите, които си чакат неразплатени средства за участия в Европейска столица на културата 2019?

„Някои организации вече си получиха парите, но защо трябваше да има такова петно по отношение на управлението на една от най-важните титли в сферата на културата“, попита в интервю за БНР Янина Танева от сдружение „Фабрика за идеи“- една от организациите, които очакват разплащане и които са се подписали под отворено писмо с призив за разрешаване на казуса.

След отвореното писмо се е получило интересно развитие, коментира Танева в предаването "Преди всички". По думите й доста от организациите са получили "обаждания и задвижване на проекти, които от октомври миналата година чакат каквато и да е обратна връзка".

Това са малки организации в сферата на културата, а годината е изключително трудна за тях, подчерта Янина Танева.

Да не се получават пари, които сме вложили, инвестирали, за много от организациите ще е фатално. Те могат да затворят и вместо „Пловдив 2019“ да подкрепи този сектор, да допринесе за неговото доубиване“, заяви тя и допълни, че няколко месеца или година по-късно изплатени средства не могат да променят щетите за дадена организация.

Една от организациите, подписала отвореното писмо, е чакала година и половина, за да получи обратна връзка по подадения от нея отчет, даде пример Янина Танева. „Разбирате ли? Човек да си подаде отчета, всички документи и отсреща няма никой.“

Като съществен проблем Танева открои „юридическата некадърност в тези договори, които бяха предложени на културния сектор“.

„Това са невиждани договори. По стечение на обстоятелствата някои от нас са работили с други столици на културата и сме виждали други договори. Това е договор, който третира артиста априори като крадец на публични средства.“  

Договорът е нереципрочен – ако артист или организация закъснее с изпълнението с 1-2 дни, дължи неустойки, които не е ясно в какъв фонд отиват, обясни Янина Танева. „Ако вие сте „Пловдив 2019“ и закъснеете с една година, няма никаква реципрочност. Няма неустойка. Няма нещо, което дължите на артистите. Договорите са като Давид срещу Голиат.“

Според Янина Танева интересни за разглеждане са и публичните отчети на фондацията. 240 хиляди лева например се дават за наем на културния център в Тютюневия град за 2019 година, а това се равнява на парите за една година за отворените покани.

Това е общинска фондация. Имат безкрайно много опции за обществени сгради, за реновирането им. Тези пари да не бъдат хвърлени за наем на частен имот. Това е един пример за лошо управление според нас.“

Срещата между засегнатите страни и представители на фондация „Пловдив 2019“ се планира за 13 август от 13 часа. Творческите организации предлагат да протече онлайн.

Още детайли по темата - в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01

Помощ за Дидо!

Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо.   Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..

публикувано на 02.07.25 в 10:09
Явор Гечев

Явор Гечев: Обществото разбра, че кооперирането не е ТКЗС

У нас има "живи" и финансово стабилни 500-600 кооперации . Те обработват около 5 милиона декара земя, което е около 10% от обработваемата земя . Това каза пред БНР Явор Гечев, съветник на президента Румен Радев по въпросите на селското стопанство и бивш министър на земеделието в служебни правителства. Кооперациите намаляват, но се..

публикувано на 02.07.25 в 09:58