Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пламен Никифоров: Вложихме милиони, а ВиК мрежата си е все "остаряла"

Водните проблеми на малките населени места трябва да се решават отделно от тези на големите

Язовир „Студена“
Снимка: БТА

Не е изненада, че през най-сухите традиционно месеци за България – юли и август, има населени места с режим на водата. Такива режими в последните 20-30 години се наблюдават в различни региони на страната. Проблемът е, че след няколко месеца, когато започне да вали повече, забравяме за това. Мнението е на Пламен Никифоров, председател на Научно-техническия съюз по водно дело и дългогодишен директор на Дирекция „ВиК“ в Министерството на регионалното развитие.

Снимка: Росица Стайкова

Има наболели проблеми, които трябва да бъдат решавани системно, а не аварийно, когато няма вода, защото тогава трудно се решават, подчерта той в интервю за предаването "Преди всички".

За остарялата водопроводна мрежа говорим от 30 години. Вложихме милиони, милиарди, а тя все остава остаряла, коментира Никифоров. „Това важи основно за малките населени места, тъй като средствата, които се отпускат от различните фондове, отиват към големите населени места.“

Примерите за безводие са все от малки населени места. Няма как тази остаряла мрежа, с огромните загуби на вода, в месеците на маловодие да осигури достатъчни количества вода, посочи експертът. 30 години разработваме, реализираме програми за загубите на вода, но те са намалени с 3-4-5%“, изтъкна още той.  

Пламен Никифоров даде пример с функционирала в миналото програма за водоснабдяване на малки населени места, които са разполагаи с отделно перо в републиканския бюджет. „И се решаваха проблеми по тази програма само на малките населени места, не се смесваха с големите градове. Тази програма изчезна и сега виждате какво се случва.“

Една от задачите пред ВиК холдинга трябва да бъде насочена в тази посока, категоричен е Никифоров.

Снимка: Радио Видин

През последните 15-20 години язовирите се управляват така, че да не се допуска преливане през тях и това се счита за бедствие, акцентира върху друга страна на проблема експертът.

„А тези обеми, които се оставят празни в язовирите и водата се източва принудително, когато минат над определено ниво, за да остане един резервиран обем отгоре, създават проблеми при управлението на водните ресурси. Защото когато са проектирани тези язовири, тези обеми не са били предвиждани в този си вид, както сега се запазват“, поясни Никифоров.

Към това се прибавя фактът, че особено по Черноморието легловата база се е увеличила в пъти през последните десетилетия, а язовирите са си същите. „Рискът остава. Този риск, специално за южното Черноморие, не е отсега.“ репортажи от Свищовско на Здравка Маслянкова и на Петя Янакиева от Радио Бургас - след интервюто на екоминистъра Емил Димитров за водата по южното Черноморие.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Язовир

Шумен, Велики Преслав и част от Търговище без вода утре

Жителите на Шумен, Велики Преслав, на част от Търговище и селата в двете области, които се захранват от язовир „Тича“, ще са без вода утре – 13 август. Предварително обявения от ВиК -Шумен планов ремонт трябва да завърши за 24 часа. Спирането на..

публикувано на 12.08.20 в 11:02
ВИЖТЕ ОЩЕ

18 хиляди дървета ще бъдат засадени в Кипър за борба с климатичните промени

В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова,..

публикувано на 24.11.24 в 03:26
29-ата климатична конференция в Баку, Азербайджан

Нова сделка за климата бе постигната в Баку след извънредни преговори

Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от..

публикувано на 24.11.24 в 02:18
Проект

Благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите"

Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините..

публикувано на 23.11.24 в 09:30

Как се борят с мръсния въздух в Лондон

Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с..

публикувано на 22.11.24 в 06:51
Евгения Ташева

Евгения Ташева: Сякаш има паралелни реалности при управлението на отпадъците

" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която..

публикувано на 21.11.24 в 18:16
Натали Петрова-директор на фестивала

В Банско започва най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения

Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави,..

публикувано на 17.11.24 в 05:30

Финансите ще са ключовата тема на 29-ата климатична конференция

29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди..

публикувано на 11.11.24 в 00:05